Saako huomenna koristella jo muovikuusen?
Kuusi on ostettu vuosia sitten joulun jälkeisestä alennusmyynnistä.
*Anoo kauniisti lupaa palstalta.*
t. köyhä
Kommentit (10)
[quote author="Vierailija" time="30.11.2013 klo 19:40"]
Saa lastenhuoneeseen. Ei vielä olohuoneeseen.
[/quote]
Ihan olohuoneeseen ajattelin laittaa. Milloin heltiää palstalupa olohuonekuuseen? Joko itsenäisyyspäivänä saa koristella?
ap
Meillä koristellaan jo huomenna ja olohuoneeseen! :)
[quote author="Vierailija" time="30.11.2013 klo 19:42"]
Meillä koristellaan jo huomenna ja olohuoneeseen! :)
[/quote]
Mutta saako köyhä koristella kuusensa jo huomenna?
ap
Saa, mutta köyhäkin osoittaa sillä tuntevansa jouluperinnettä huonosti. Kas kun et heinäkuussa kysellyt jo lupaa...
Me ollaan niin köyhiä, että koristeltiin jo viikko sitten kuusi olohuoneeseen. Nyt siellä on jo lahjojakin kuusen alla odottamassa. Kaikki muutkin lahjat olen jo ostanut, rahaa niihin meni pari tonnia.
T. neljän lapsen yh
Vuosi sitten me koristeltiin jo marraskuun puolivälissä. Ja ihan olohuoneeseen, kun lastenhuoneessa olisi ollut ahdasta. (Ja mitä se siellä muutenkaan olisi tehnyt.) Lapsi toivoi, että saisi jo koristella joulukuusen, joten minähän annoin, enkä edes kysynyt lupaa palstalta, Omo-infosta tai äidiltäni.
Minäpäs olin sika ja koristelin heti, kun halloweenista pääsin! Minulla on myös kaikki jouluvalot.
t. joulufanaatikko
Lapsena kävimme aina 1. adventtina isän kanssa hakemassa pienen nk. pikkujoulukuusen jonka koristelimme ja saimme pikkujoululahjat :)
Minä olen aina pystyttänyt kuusen ensimmäiseksi adventiksi joka vuosi ja se saa loistaa 320 pienen lampun valaisemana yötä päivää loppiaiseen asti ja koska asumme paikkakuntamme pääkadun varrella, saavat ohikulkijatkin ihastella kuustamme ja kyllä he sen tekevätkin. Mainittakoon vielä, että kuusi on hankittu NK:lta Tukholmasta 20 vuotta sitten, ei mikään halpa, mutta siksi näyttääkin yhä aivan uudelta, joten laatuun kannattaa satsata.
Saa lastenhuoneeseen. Ei vielä olohuoneeseen.