Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä mieltä erityisopettajasta jolla

Vierailija
28.11.2013 |

add, persoonallisuushäiriö ja psykoottisia oireita? Hänen mielestään nämä vaikeudet ovat vain rikkaus erityisopettajan työssä. Minun mielestäni siinä on joku raja mikä määrä ja minkä asteisia vaikeuksia on rikkaus ja missä vaiheessa alkaa kääntyä taakan puolelle. Erityisopettaja kuitenkin työskentelee nimenomaan niiden lasten kanssa jotka todella tarvitsevat apua ja tukea oppimisessa tai muissa ongelmissa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
28.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

hänen ei olisi kannattanut sanoa ääneen noita diagnooseja, tyhmää kertoa asiakkaalle omia heikkoja kohtiaan

Vierailija
2/6 |
28.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä esimerkki erityislapsille, että heistäkin voi vielä tulla jotakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
28.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä persoonallisuushäiriö? Onko tämä opettaja pääkaupunkiseudulla? Nainen?

Vierailija
4/6 |
28.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työnantajalle huonompi homma, todennäköisesti paljon sairaslomia.

Vierailija
5/6 |
28.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Add ei haittaa, psykoottiset oireet ei haitaa jos lääkitys on kunnossa. Persoonallisuushäiriö saattaa olla aika paha, kun ympärillä on vaikutuksille alttiita ihmisiä. Mutta eihän me tiedetä mikä perhsoonallisuushäiriö.

Vierailija
6/6 |
28.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

adhd:stä en olisi huolissani, mullakin on adhd ja olen tehnyt erityislasten kanssa töitä.

se auttaa todella ymmärtämään lasten maailmaa. en ihmettele tai kiellä esimerkiksi koko ajan, kun oppilas heiluu paikallaan tai valuu lattialle kesken tukiopetuksen. olin itse samanlainen ja tiedän, että adhd:n näyttää ulospäin muille usein siltä, että ei keskittyisi ollenkaan. mulle ei mene myöskään läpi keskittymisongelmasta selitykset silloin, kun huomaan, että kyse on vaan huonosta käytöksestä.

tuo psykoottisuus onkin sitten toinen juttu, samoin persoonallisuushäiriö. molemmat voivat alentaa toimintakykyä huomattavasti.

ihmettelen, miksi opettaja kertoo tällaista teille, siitäkin tulee jotenkin huomionkipeä ja epätasapainoinen kuva. en itsekään mainosta adhd:täni ihmisille, koska se ei vaikuta elämääni.

hoitamattomaan adhd:hen kyllä kuuluu tuollainen yliavautuminen ja impulssien vallassa puhuminen. stressi pahentaa oireita ja erityisopettajan työ on stressaavaa, niitä hommia olen juuri sijaistanut.

ehkä voisit jutella koulun rehtorin kanssa asiasta? luulen, että häntäkin kiinnostaa se, että opettaja antaa itsestään tällaisia tietoja vanhemmille. ehkä rehtori ei edes tiedä asiasta, ainakaan tarpeeksi.