Lue keskustelun säännöt.
Miksi maailma on näin paha?
09.12.2013 |
Hyljeksintää, välinpitämättömyyttä, ilkeyttä, valheita, fyysistä ja henkistä väkivaltaa, pahuutta. Huumeita, aseita, tappamista, sotaa. Vihaa. Ja surua. Toivon enkeleitä ja hyvää ensi vuodelle. Minulle ja lapsilleni ja meille kaikille. Olen tosi väsynyt tähän pahaan.
Kommentit (2)
Lopullista vastausta ei tiedä kukaan ihminen. Jos on enekeleitä niin on se vastavoimakin. Osan pahuudesta selittä ihmisen ikiaikainen ahneus, osan taas se kun ei osaa rakastaa kun kukaan ei ole rakastanut. Kun itseä on vihattu saattaa purkaa vihan syyttömiin. Huumeet voivat olla jonkun ihmisen keino lääkitä omaa pahaa oloa. Joku haluaa olla rikas...keinolla millä hyvänsä.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Pahuutta aiheuttavat ahneus ja itsekkyys. Elintason nousun seurauksena pärjäämme omillamme, emmekä tarvitse muita ihmisiä. Niinpä ei ole syytä olla mukava kellekään. Ja tietenkin nettipalstat, joille voi anonyymisti kirjoitella ilkeyksiä muista ihmisistä.