Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä on joulussa parasta teidän mielestänne?

Vierailija
04.12.2013 |

Kaipaan jouluihmisten mielipiteitä ja vastauksia, kaikki ketkä ei juhli joulua tai vihaa sitä tai muuta negatiivista niin ei tarvitse vastata!

 

Oon niin joulufiiliksissä et olis kiva vaihtaa ajatuksia muiden samanhenkisten kanssa.

 

Itse rakastan perinteitä jouluaattona, jouluruokaa ja perheen yhdessäoloa :) <3 Lahjojen ostaminen ja antaminen on myös ihanaa, ikinä en itse toivo mitään lahjaksi, jos joku ostaa niin kiva mutta tärkeintä mulle on nähdä muiden ilmeet mun ostamista lahjoista! :)

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika samoilla mennään! Olen muuten melko säästäväinen ja ekologinen ihminen, mutta jouluna karkaa iloisesti lapasesta... On vaan niin ihana nähdä lasten (omat + siskon) ja aikuistenkin ilahtuvan lahjoistaan. Pyrin kuitenkin hankkimaan kaikkea tarpeellista ja laadukasta, enkä mitään pehmonallukoita tai kynttiläkippoja ihan vain jotta olisi paaaaljon lahjoja... Itse en niinkään kaipaa lahjoja, tai toki mieheltä on aina ihana saada se joku spessu lahja. =) Myös jouluruoka on yksi suuri ilon hetki, kun nälkäisenä olet saunonut ja nälkää tieten tahtoen päiväisestä puurosta kasvatellut ja sitten pääset joulupöytään, voi elämä! =D Sitten onkin maha somasti pullollaan ja voi rauhoittua odottelemaan sitä pukkia. Hiljainen joulusauna kynttilänvalossa ja siellä se yksi "paheellinen" saunaolut, joka maistuu paremmalta kuin koskaan muulloin. Haudalla käynti ja se kynttilämeri, joku taianomainen läheisyyden ja läsnä olemisen tunne, jota ei oikein muutoin haudalla käydessä saa. Ja ihan vaan ne rakkaat, tärkeät ihmiset siinä, pohtimassa samoja juttuja päässänsä, miten ihanaa on, kun juuri me ollaan nyt täällä... =)

Vierailija
2/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.12.2013 klo 12:42"]Aika samoilla mennään! Olen muuten melko säästäväinen ja ekologinen ihminen, mutta jouluna karkaa iloisesti lapasesta... On vaan niin ihana nähdä lasten (omat + siskon) ja aikuistenkin ilahtuvan lahjoistaan. Pyrin kuitenkin hankkimaan kaikkea tarpeellista ja laadukasta, enkä mitään pehmonallukoita tai kynttiläkippoja ihan vain jotta olisi paaaaljon lahjoja... Itse en niinkään kaipaa lahjoja, tai toki mieheltä on aina ihana saada se joku spessu lahja. =) Myös jouluruoka on yksi suuri ilon hetki, kun nälkäisenä olet saunonut ja nälkää tieten tahtoen päiväisestä puurosta kasvatellut ja sitten pääset joulupöytään, voi elämä! =D Sitten onkin maha somasti pullollaan ja voi rauhoittua odottelemaan sitä pukkia. Hiljainen joulusauna kynttilänvalossa ja siellä se yksi "paheellinen" saunaolut, joka maistuu paremmalta kuin koskaan muulloin. Haudalla käynti ja se kynttilämeri, joku taianomainen läheisyyden ja läsnä olemisen tunne, jota ei oikein muutoin haudalla käydessä saa. Ja ihan vaan ne rakkaat, tärkeät ihmiset siinä, pohtimassa samoja juttuja päässänsä, miten ihanaa on, kun juuri me ollaan nyt täällä... =)[/quote]

 

Kuulostaa niin samanlaiselta kuin meillä!! Ja ihanasti kirjoitit (kirjailijan lahjoja?) että rupesin vielä kovemmin odottamaan joulua! Ihanaa joulun odotusta ja joulua sinulle <3

 

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä tykkään paljon jouluvaloista. Mulla on olkkarissakin monet jouluvalot ja olen jo pitkään niitä katsellut. Piparitaikinaa teen aina jo marraskuun alussa. Aivan ihana tuoksu tulee kotiin.

Itse joulussa on parasta lahjat, syöminen ja yhdessä olo. Mä rakastan antaa ja saada lahjoja. Itse teen aina ruuat ja ovi on avoinna sukulaisille.

Vierailija
4/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuopus on syntynyt aattona joten se on kiva lisä joulussa :) Aattoaamuna koko perhe kantaa kakkutarjottimen sänkyyn ja laulaa ja annetaan synttärilahja.

 

Mä tykkään joka vuosi toistuvista perinteistä, eli aamun riisipuurosta ja sen jännäämisestä että kuka sieltä saa mantelin ja sen myötä pienen lahjan. Sitten on vuorossa kuusen koristelua, samalla kuunnellaan Joulupukin kuumaa linjaa, käydään ulkona, katsotaan kun Turku julistaa joulurauhan. Ruokailut, aaton ohjelmat, haudoilla käynti ja hautausmaan kynttilämeren ihastelu, ulkotulien sytyttely ja lasten innostuksen katselu, aivan ihanaa :) Mä en itse kaipaa lahjoja mutta musta on kiva antaa niitä ja etukäteen pohtia mikä ilahduttaisi. tykkään kyllä vatsan nautinnoistakin joten jouluruoat uppoaa kyllä. Sitten pelaillaan lautapelejä, lueskelleaan, käydään joulusaunassa ja nautitaan vaan olosta.

Vierailija
5/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joulun valmistelu ja ne joulutunteet, joita syntyy esim. Pipareiden leipomisesta teinin kannssa, lahjojen paketoimisesta miehen kanssa, glögin juomisesta hyvien ystävien seurassa jne.

Vierailija
6/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänä vuonna: 9 päivän loma.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.12.2013 klo 12:36"]

Kaipaan jouluihmisten mielipiteitä ja vastauksia, kaikki ketkä ei juhli joulua tai vihaa sitä tai muuta negatiivista niin ei tarvitse vastata!

 

Oon niin joulufiiliksissä et olis kiva vaihtaa ajatuksia muiden samanhenkisten kanssa.

 

Itse rakastan perinteitä jouluaattona, jouluruokaa ja perheen yhdessäoloa :)[/quote]

 

Saa ottaa kerrankin hyvällä omallatunnolla viiniä lasten näkösillä. Muuten otetaan aina salaa, mutta joulupöytään on yritetty opettaa lapsille, että kuuluu viini ruokajuomaksi.

Vierailija
8/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valmistelut ja sitten aaton jälkeen ne pari hiljaista vapaapäivää, kun saa vain olla perheen kesken, mutustaa suklaata ja leikkiä lapsen kanssa uusilla leluilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihania perinteitä ja monilla samaa kuin itsellä :) Lisää tarinoita! Onko esim mitään tiettyjä jouluelokuva tai -ohjelma perinteitä? Meillä katsotaan aina joulurauhanjulistus ja Lumiukko, aina tulee itku lumiukon lopussa ku se onki sulanu, mut se on nii ihanaa ku kaikki on ihan hiljaa ja kuuluu vaan Lumiukon musiikki taustalla, toiset saunassa toiset laittautumassa ja toiset telkun edessä!

 

Myös se kun saa hyvällä omallatunnolla syödä! :)

 

ap

Vierailija
10/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun joulu syntyy siitä tunnelmasta, jota luovat kynttilöiden ja jouluvalojen hehku pimeän keskellä, jouluruokien tuoksut, taustalla soivat rauhalliset joululaulut, kuusen tuoksu ja koristeiden kimmellys. Joulu on siis aistien juhlaa! Tykkään myös suunnitella joulua ja se odotus ja suunnittelu on iso osa koko joulun tunnelmaa. En usko, että saavuttaisin samaa fiilistä, jos yhtään etukäteen miettimättä pölähtäisin vain keskelle joulua. Valmistautuminen on tärkeää :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joulupäivä on paljon ihanampi vielä kuin aatto - kotona on siistiä ja kaunista, kuusessa valot, paljon kynttilöitä, kaapit täynnä ruokaa, herkkuja, voi olla tekemättä mitään tai lukea kirjaa ja ottaa vaan kaapista ruoat esille, kun tulee nälkä... istua takkatulen ääressä ja mennä illalla saunaan. Rauhallista ja mukavaa.

Vierailija
12/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki joulussa on ihanaa! Kynttilät, kukat, kranssit, kuusi, jouluvalot, tuoksut, joululaulut. Ihanat itseväsätyt jouluruuat, perinteistä ja aina jotain uuttakin.

 

Jouluaatto sujuu aina samoin: ensin puuro, sitten hautausmaakäynti, ulkotulien sytytys, pihasaunan lämmitys ja sillä aikana joulukahvit. Saunan jälkeen jouluateria. Sitten lahjojenjako, loppuilta kuluu glögin ja pikkusuolaisten merkeissä. Yleensä pelataan jotain uutta lautapeliä, valvotaan myöhään.

 

Joulupäivänä vietetään pyjamapäivää; syödään edellisen päivän ruokia, suklaata, luetaan, tytön kanssa katsotaan Joulutarina. Perheen miehet pelaavat jotain pleikkaripeliä tms. Koko perheellä käydään kävelyllä.

 

Tapanina käydään tapaniajelulla, siis hepalla, oi se on ihanaa! Sen jälkeen mennään äidilleni syömään ja istutaan siellä pitkälle iltaan, kaikki sisarukseni ovat paikalla myös. Onneksi voimme pitää välipäivätkin vapaata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
04.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

-Aikaa läheisten ihmisten kanssa iloisissa tunnelmissa

-Graavi ja savukaloja

-Kynttilöitä ja lasisia joulupalloja

-Havuntuoksua

-Piparkakkutaikinaa

-Jouluiltoja kun lapsi on mennyt nukkumaan ja miehen kanssa syödään suklaata ja luetaan uusia kirjoja tai katsotaan uusia leffoja

-Kiirettömyyden tuntua

 

Hyvää joulua kaikille :)

Vierailija
14/15 |
09.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloitan oman joulun viettoni aattoaamuna katselemalla joulupukin kuumalinjaa, vaikka olenkin jo aikuinen niin se kuuluu edelleen minun jouluperinteeseeni. Puuhastelen samalla viimeisiä lahjoja tai napostelen jotain pientä, poltan kynttilöitä ja valmistaudun lähtemään mummolaan joulun viettoon. Mummolassa on runsaat jouluruoat ja herkkupöydät, ruokailuun kuluu paljon aikaa. Muistellaan edellisiä jouluja ja nauretaan paljon. Sieltä lähdetäänkin aina vasta myöhään illalla. Hautausmaalla käydään aina vasta takaisinpäin tullessa sillä kynttilämeri on niin upea ja haluamme nähdä sen kauneuden. Joulupäivänä ollaan vaan rauhassa, ulkoillaan ja katsotaan elokuvia ja pelataan pelejä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
10.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nämä joulukuvaukset olivat kaikki ihania! Paria lukiessa meni kylmät väreet! Hyvää Joulua kaikille! <3

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi yhdeksän