kokemuksia kiinanharjakoirista?
Pitkään olen kys koirarodusta haaveillut, ja nyt ajattelin alkaa selvittämään kasvattajia :)
Löytyykö teiltä tai tuttavapiiristä harjiksia? Kaveri oli ihan kauhuissaan ja kertoi miten ne pitää pukea, kesällä laittaa aurinkorasvaa, talvellakin ehkä rasvailla ja ihon ajelu on kamalaa kidutusta. Mun mielestä ei oo iso juttu ja koira tottuu kun pienestä opettaa..
Kommentit (3)
Ihan kauheita rakkeja! Pahin ominaisuus niillä on pureminen ja näykkiminen. Olen pari kertaa joutunut uhriksi, vaikka kierrän ne aina todella kaukaa.
Kumpaakaan en ole koskaan joutunut rasvaamaan, eikä kumpikaan ole koskaan palanut, vaikka toinen on valkoinen. Kun keväällä totuttaa pienissä annoksissa pitkällä ajalla aurinkoon, niin ei pala. Jos aina pukee ja yhtäkkiä iskee helteessä päiväksi aurinkoon, niin varmasti palaa.
Pukea joutuu talvella, sisällä ja lämpimällä ulkona ei. Tosin noi karvattomat on sen verran vilukissoja, ettei ne kyllä halua edes talvella tai sateella lenkkeillä, eli ei tarvitse mitään kilometrilenkkejä pakkasella mennäkään.
Puremisesta ja näykkimisestä en ole kuullut yhdenkään harjiksen kohdalla, vaikka tunnen paljon harjisihmisiä, joilla kaikilla useampi koira. Uskon että on poikkeuksia, ja huonolla kasvatuksella jokaisen koiran saa kieroon.
En koe, että harjiksesta on yhtään enempää vaivaa kun muistakaan koirista, vähemmänkin, jos vertaa johonki karvastavaan, kuolaavaan tai kovasti aktiviteettia vaativaan rotuun. Harjis on onnellinen vaikka makaisi vain peiton alla kainalossa, mutta lähtee kyllä pidemmillekin lenkeille ja harrastamaan jos omistaja niin haluaa. Turkkiversiossa, eli puuterihuiskussa on varmasti turkinhoitoa enemmän, mutta mun nakut vaatii pesun kerran kuussa (kestää puoli minuuttia kun ei ole karvoja), kynsien leikkuut, ja naaman ajelun n. kerran kuussa jos ei halua partaa pitää. Sekin on tietysti makuasia. Päässä, hännässä ja tassuissa olevat karvat ei mene takkuun vaikka kuinka yrittäisi, joten harjata ei tarvitse, ja iho ei mun koirilla ole kuivunut. Toisella mun koirista on nakuille tyypillinen vaiva: mustapäät. Ikävän näköisiä, mutta eivät koiraa häiritse, ja saattavat mennä iän mukana ohikin.
Kasvattajia löytyy paljon, ja tällähetkellä tarjontaa on enemmän kun kysyntää, eli pennun saa nopeasti (verrattuna pari vuotta sitten parin vuoden jonot pentuihin). Kasvattaja kannattaa valita huolella ja muistaa että koiralla pitää olla paperit vaikket näyttelyitä suunnittelekaan. Heinolassa asuu yksi kasvattaja, joka on kasvatuskiellossa eläinrääkkäyksen vuoksi, mutta teettää muiden nimissä pentuja, joten kannattaa olla varovainen. Suosittelen tutustumaan rotuyhdistyksen foorumiin, joset sitä vielä ole tehnyt, sieltä löytyy paljon tietoa. http://www.kiinanharjakoirat.fi/forum/
löytyy myös karvainen muunnos, puuterihuisku. itselläni ollut harjis, ihana koira, lempeä luonne ja kaikessa mukana!