Tyttäret kävivät vuosikausia väärällä haudalla-vaativat jättikorvauksia
Kaksi vuosikymmentä kävivät väärällä haudalla luullen sitä äidin haudaksi.Totuus on että sinne haudattu tuntematon mies vainaja.Järkytys suuri,missä on äidin hauta?
Kommentit (16)
Tuskin kukaan tahallaan on tuollaista virhettä tehnyt. Ja mitä se raha tässä vaiheessa hyvittää?
tässä miettinyt viime aikoina kaikkea hautaamiseen jne liittyvää omaisen kuoltua. Kukahan senkin hautajaisissa tietää että arkussa on oikean henkilön ruumis.. Kun noita inhimillisiä erehdyksiä sattuu sairaaloissa ja missä vaan.. No, tärkeintä kuitenkin keskittyä surutyöhön ja jättää moiset arvoitukset toissijaiseksi.. Kaikkea vaan tulee mieleen.
ja näin haudattu.Sitten jossain vaiheessa on hauta kait vedetty auki tai muuten tullut ilmi että väärä vainaja.Monia ihmisiä haudataan samana päivänä se on mennyt väärään hautaan,ei mua naurattaisi yhtään.Kannat kukkia jollekin juopolle vuoskaudet!Tuntematon miesvainaja viittaa johonkin juoppoon..kai se äiti oikeasti on kuollut,mulla herää siitä kysymys??
ja näin haudattu.Sitten jossain vaiheessa on hauta kait vedetty auki tai muuten tullut ilmi että väärä vainaja.Monia ihmisiä haudataan samana päivänä se on mennyt väärään hautaan,ei mua naurattaisi yhtään.Kannat kukkia jollekin juopolle vuoskaudet!Tuntematon miesvainaja viittaa johonkin juoppoon..kai se äiti oikeasti on kuollut,mulla herää siitä kysymys??
2 kertaa sanan "juoppo".
Olisiko parempi mieli jos tuntematon miesvainaja olisi ollut raitis kasvissyöjä?
Ei saatana...
Äiti ei varmasti hirveästi välitä missä makaa ja vainajan muistamiseen ei tarvita sitä ruumista.
Tietty jos äiti ei olisi ollut rakas niin sama se..
Ei kait samana päivänä kovin montaa vainajaa ole kuollut, joten onkohan tuo mies nyt niin tuntematon, kuin ap väittää? Äitikkä löytyy sitten tietenkin sen miehen haudasta, jos kerta nimi tiedetään.
Kannat kukkia jollekin juopolle vuoskaudet!
Ei kai sille ruumiille niitä kukkia kanneta? Eikö se ole se ja sama, mitä siellä haudassa on? Kivessä lukee vainajan nimi ja se tekee paikasta hänen muistopaikkansa.
Ei kait samana päivänä kovin montaa vainajaa ole kuollut, joten onkohan tuo mies nyt niin tuntematon, kuin ap väittää? Äitikkä löytyy sitten tietenkin sen miehen haudasta, jos kerta nimi tiedetään.
ovat voineet viedä äitikän luut jo kaemmas hautakivenkin luota (jos olisi haudattu siihen). Ja maata siellä vielä möyhitään koko ajan uusilla haudoilla. Olen ollut katsomassa haudankaivuuta ja kyllä sieltä aina tulee joukko erilaisia luitakin mukana, vaikka ko. kohdassa ei ruumista pitäisi sillä syvyydellä edes olla. Kyllä sitä pitää vaan ajatella, että riittää paikannukseksi se koko hautausmaa ja kivi on muistelupiste.
Arkussa on vainajan nimi (siinä on ihan sellainen oma kohtansa, mihin nimi kirjoitetaan). Kun vainaja laitetaan arkkuun, ovat omaiset usein paikalla.
Väitätkö oikeasti, että joku käy siellä kappelin ruumishuoneella siirtelemässä vainajia arkusta toiseen?
Siunauksen jälkeen hautaussaatto kulkee arkun perässä haudalle, arkku lasketaan ja peitellään tilapäisesti. Joku käy tässä vaiheessa vaihtamassa arkkuja???
Eli ei normaaleissa hautajaisissa onnistuta vainajia vaihtamaan.
Ihan oikein tuollaisille. Voihan äitiä muistella kotonakin, ei siihen ruumista tarvita.
Muutama vuosi sitten Bagdadissa autoon ammutut suomalaiset liikemiehet haudattiin väärissä arkuissa. Vainajat olivat muistaakseni ruumiinavauksessa jo sekoittuneet, koska toisen omainen luki ruumiinavauspöytäkirjaa ja vainajan pituus ja paino yms. eivät olleet oikein. Vertasivat sitten toistakin paperia ja selvisi, että nimet papereissa väärinpäin.
Mikä ikävintä, toinen vainaja haudattiin arkussa, toinen poltettiin.
eikä kukaan ole kaivannut sitä miestä.