Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

SDP vastustaa hallituksen kuntauudistusta :)

Vierailija
08.02.2012 |

Hyvin etenee tuo hallitustyöskentely :) Kunissa ja kaupungeissa kun suurin osa virkakyösteistä on demareita niin tokihan se on kova paikka nyt, suojatyöpaikat lähtee alta ja viinereitä ja munkkeja ei saakaan enää samalla lailla ilmaiseksi joka päivä.



"SDP sanoutuu irti valtiovarainministeriön virkamiesten esittämästä kuntakarttaharjoituksesta. Työryhmä esittää 66-70 kunnan karttaa. SDP:n kuntatyöryhmän ja hallituksen kuntauudistuksen seurantaryhmän puheenjohtaja Maarit Feldt-Ranta sanoo, ettei kuntien liitoksia voi sanella ylhäältä päin.



- Puolueen kanta ei ole muuttunut ainakaan kymmeneen vuoteen. Virkamiesesityksen 66-70 kunnan mallille on sanottava "ei kiitos". Me olemme myös ilmoittaneet jo kauan aikaa sitten, että haluamme vahvat peruskunnat, muttemme mitään mammuttikuntia, Feldt-Ranta sanoo."



http://www.demari.fi/uutispaiva-demari/uutiset/uusimmat/5225-sdp-tukee-…

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuommoiset uudistukset vasta tiukkaa tekeekin tuolla maakunnissa...

Vierailija
2/5 |
08.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt kun he ovat joutuneet sivuraiteille, niin joka asiasta löytyy moitittavaa. Niistäkin, joita ovat itse olleet alulle panemassa vahvoina päivinään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kepuhan on ykköspuollue suurimmassa osassa lakkautettavista kunnista, joten ei ihme

Vierailija
4/5 |
08.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta en kyllä itsekään tajua mitään jättimäisiä kuntia jättimäisine kouluineen, päiväkoteineen ja terveyskeskuksineen.



Minusta olisi tärkeää, että kunnat, joilla on omia elinvoimaisia palveluja, saisivat ne pitää, ja ainaostaan sellaiset kunnat, jotka eivät pysty näitä peruspalveluja tarjoamaan yhdistettäisiin naapureihin. Eli tehtäisiin siis kuntakohtaisia päätöksiä eikä mitään isoja suuntaviivoja, joissa kunnat ovat vain pieniä pelinappuloita ison kuvion keskellä.



Kuka hyötyy isoista kouluista, jättimäisistä päiväkodeista ja megaterveyskeskuksista? Isoissa yksiköissä ollaan persoonattomia, henkilökunnan vaihtuvuus on suurta ja virheitä sattuu enemmän kuin pienissä paikoissa.



En siis kannata minäkään enkä ole demari enkä kepulainen.

Vierailija
5/5 |
08.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

SDP vastustaa valtiovarainministeriön virkamiesten ehdotusta uudeksi kuntakartaksi. SDP tai mikään mukaan puolue ei ole ottanut siihen vielä poliittista kantaa. Ainakaan muodollisesti.