Miksi astianpesukoneessa muovikippoihin tulee mustia täpliä? ov
Meillä tulee koneessa muoviastioihin mustia n. 1mm halkaisijalta olevia pisteitä, jotka lähtevät pois hinkkaamalla. Ihan kuin jotakin meikkikynää tms. Olen pessyt tiivisteet, siivilät ja muutkin ohjekirjan mukaiset kohdat, mutta ei auta. Osaako joku sanoa, mistä nuo täplät tulevat ja miten niistä pääsee eroon? Koneemme on Rosenlew, jonka ikää en osaa sanoa (on edellisten omistajien hankkima vekotin).
Inhottaa nuo täplät. Ja varsinkin kauhistuttaa, onko niistä lapsille jotakin terveyshaittaa.
Muuten vallan mainio kone, joten en viitsisi "turhaan" vaihtaakaan...
Kommentit (6)
Harmi, jos ainoa ratkaisu on uuden koneen hankinta... :(
onko mahdollista että kumitiivisteet(luukun ympärillä) ovat jostakin kohtaa kuluneet? Se voisi selittää tuon ja kaikenlaiset hituset tarttuvat tietysti muoviin helpommin kun pinta on usein vähän karheampi verrattuna esim lasiin.
Pisteet ovat juuri saman värisiä kuin kumitiiviste. Kuitenkin pestessäni tiivistettä en huomannut sen olevan mistään rikki tms.
Voisikohan/kannattaisikohan tiivistettä vaihtaa?
AP
Ihan kuin jotain homepilkkuja.
Koita pestä kone sellaisella valmiilla tiskikoneen pesupakkauksella
Meillä tuli ihan samanlaisia ! Vähän kuin jotain rasvatäpliä tai juuri vaikka meikkikynällä pistettyjä mustia pisteitä. Ja sai sormella hinkattua pois. Tosi epäilyttäviä ja mitkään tiskikoneen puhdistusoperaatiot eivät asiaa parantaneet. Kone oli 4-5 vuotta vanha AEG . Vaihdettiin Mielen uuteen koneeseen ja ongelma katosi :)