Suvivirsi ei ole nykyaikaa joten eikö siitä voisi luopua?
Maailma menee jatkuvasti eteenpäin. Kouluissa ei ole enää piirtoheittimiä eikä liitutauluja joten miksi suvivirsi on yhä?
Kommentit (8)
Suvivisrsi oli meillä kirkossa. Ei koulussa. Ja kirkkoon se kuuluu edelleen. Ei siitä siel tarvitse luopua.
Jos halutaan uskonto mukaan kaikkeen, niin eikö työpaikat voi aloittaa aamuhartaukselka ja keväällä lauletaan suvivirsi lounasruokalassa.
Ja taukojumpan korvaa kiitos virsi, koska sen aikana seistään.
Höpsistä. Suvivirsi kuuluu kevät juhlaan ja sillä siisti.
Islamin uskoiset hykertelevät tyytyväisenä, kohta ne saavat ujutettua oman uskontonsa laulun tilalle meidän kevätjuhliin
Suvivirsi kuuluu suomalaiseen kulttuuriperintöön. Ne, jotka haluavat siitä luopua, eivät välitä muutenkaan suomalaisesta kulttuurista, eivätkä arvosta sitä millään tapaa. Muiden perinteet on mukamas parempia.
Maija vilkkumaa ja paleface vois vaikka ylen jossain ohjelmassa haukkua suvivirren oikein kunnolla.
Just nykyaikana tarvitsemme Suvivirttä enemmän , kuin koskaan.
Vierailija kirjoitti:
Islamin uskoiset hykertelevät tyytyväisenä, kohta ne saavat ujutettua oman uskontonsa laulun tilalle meidän kevätjuhliin
Juuri näin. Omat juhlat ja perinteet tungetaan meidän perinteiden tilalle.
Suksi vttuun.