Täälläkin tuntuu olevan itseisarvo asua okt:ssa
jos asuu taloyhtiössä saati kerrostalossa, niin on köyhä jolla ei vaan ole varaa asua omakotitalossa.
Meille ainakin asumisen sijainti on tärkein, eikä asumismuoto. Omakotitaloja nyt vaan ei ole isojen kaupunkien keskustoissa.
Kommentit (28)
nyt kerrostalossa. Omakotitalossa liikaa vastuita ja asuminen erittäin kallista. Nyt on aikaa itselle ja asumismenot paljon pienemmät vaikka meillä onkin aivan uusi omistusasunto.
että monet muut eivät halua samoja asioita kuin itse.
Itse en halua asua ok-talossa oli se missä tahansa, en halua kuin 1 lapsen, en halua lemmikkejä, autoa, telkkaria enkä leipoa pullaa. Tätä eivät kaikki ymmärrä, mutta useimmat onneksi tajuaa että ihmiset ovat erilaisia.
jonka hinnalla saisi pari-kolme nykyistä tavallista pakettitaloa. Enkä muuttaisi ok-taloon kirveelläkään.
Omakotitaloja nyt vaan ei ole isojen kaupunkien keskustoissa.
jonka hinnalla saisi pari-kolme nykyistä tavallista pakettitaloa. Enkä muuttaisi ok-taloon kirveelläkään.
Samaa porukkaa jotka eivät "ympäristösyistä" tai "poliittisista" syistä matkusta esim. Thaimaahan, kun fakta on, että ressukoilla ei ole varaa
Omakotitaloja nyt vaan ei ole isojen kaupunkien keskustoissa.
keskustassa siis.
ei saa kerrostaloon kirveelläkään. Mieluummin vaikka vanha omakotitalo kuin uusi kerrostalo. Pitää se nyt joku oma rauha ihmisellä olla.
mutta muuttaisin milloin tahansa kerrostaloon. Katselen joka sunnuntai asuntoilmoitukset "sillä silmällä", vielä kun saisi miehen ja lapset innostumaan. Mun mielestä tää ok-taloelämä on kamalaa.
haluaa asua omakotitalossa. Ja miksei haluaisi, kun se on paras asumismuoto. Saa tehdä mitä lystää omissa oloissaan eikä tarvitse sietää naapureita.
jos asuu taloyhtiössä saati kerrostalossa, niin on köyhä jolla ei vaan ole varaa asua omakotitalossa. Meille ainakin asumisen sijainti on tärkein, eikä asumismuoto. Omakotitaloja nyt vaan ei ole isojen kaupunkien keskustoissa.
minä en siedä naapureiden ääniä. Nyt saan olla rauhassa.
Ja voin kertoa, että emme ole rikkaita.
ja voin sanoa, että huolettominta ja mukavinta on ollut asua omakotiotalossa.
Kerrostalossa piti tehdä lumityöt jos meinasi autolla päästä pihasta pois, oman saunavuoron otti usein joku luvatta käyttöön, autopaikalle oli usein parkkeerannut vieras auto jne. Koskaan ei voinut luottaa siihen että asiat menisi niin kuin pitäisi. Mattoja sai puistella vain tiettyinä kellon aikoina, yöllä ei saanut käydä suihkussa jne. hankalaa.
Rivitalossa taas oli tämän tästä jotain talkoita, joista ei ilmoitettu edes etukäteen mutta joihin oletettiin kaikkien osallistuvan.
Lumityöt sitten, huoh... hallituksen puheenjohtaja oli itse kotona ja ei ymmärtänyt että työssäkäyvät tekevät lumityöt kun töiltään ehtivät.
Nyt omakotitalossa teen työt juuri silloin kun siltä tuntuu tai tilaan jonkun töihin. En ole riippuvainen kenestäkään. Jos tuntuu että yöllä pitää mennä suihkuun, niin menen ja se ei häiritse ketään tai vaikka imuroin puolita öin, ei häiritse yhtään ketään.
jonka hinnalla saisi pari-kolme nykyistä tavallista pakettitaloa. Enkä muuttaisi ok-taloon kirveelläkään.
Samaa porukkaa jotka eivät "ympäristösyistä" tai "poliittisista" syistä matkusta esim. Thaimaahan, kun fakta on, että ressukoilla ei ole varaa
Ei ne Thaimaan matkat paljoa maksa, tonnilla on varmaan jo 2 vkoa ja perillä saa olla lähes ilmaiseksi. Aika pahasti on sua taidettu Thaimassa kusettaa jos olet tarvinnut siellä erityisen paljon rahaa :D Yleensä sinne mennään, kun se on niin halpa.
jonka hinnalla saisi pari-kolme nykyistä tavallista pakettitaloa. Enkä muuttaisi ok-taloon kirveelläkään.
Samaa porukkaa jotka eivät "ympäristösyistä" tai "poliittisista" syistä matkusta esim. Thaimaahan, kun fakta on, että ressukoilla ei ole varaaEi ne Thaimaan matkat paljoa maksa, tonnilla on varmaan jo 2 vkoa ja perillä saa olla lähes ilmaiseksi. Aika pahasti on sua taidettu Thaimassa kusettaa jos olet tarvinnut siellä erityisen paljon rahaa :D Yleensä sinne mennään, kun se on niin halpa.
Ainiin tottakai, av-mamma etsi itse matkan netistä. :=DDD
siitä hyvä, että on omaa pihaa, saa auton oven eteen.
Sit jos tarvii lisää tilaa, sen kun laajentaa pari huonetta. Ei taitais onnistua kerrostalossa. PItäis muuttaa pois isompaan.
en TODELLAKAAN vaihtaisi omakotitaloon, ja varaa kyllä olisi ;) emme myöskään käy Thaimaassa, Euroopasas riittää meille tarpeeksi nähtävää ja koettavaa loppuiäksi, eikä tarvitse matkustaa aina lentokoneella.
Samaa porukkaa jotka eivät "ympäristösyistä" tai "poliittisista" syistä matkusta esim. Thaimaahan, kun fakta on, että ressukoilla ei ole varaa
että olet tarvinnut rahaa jos varaat itse matkatoimistosta, etkä raukka osaa itse netin kautta varata niitä ihan samoja matkoja. Tosiaan, vain av-mamma voi olla noin avuton...Päivän paras!!!
Meren rannalla, ja tontti on iso. Kerrostaloon en lähtisi enkä rivariin, vaikka aseella uhattaisiin.
Meren rannalla, ja tontti on iso. Kerrostaloon en lähtisi enkä rivariin, vaikka aseella uhattaisiin.
ja meidän perheellä elämisen laatu parani huomattavasti. Perhe on enemmän yhdessä, kauppa ja muut palvelut lähellä (muutettiin isosta kaupungista pienempään), ja vaikka muutin kauemmas työpaikastani, niin ajallisesti työmatkani lyheni, samalla siis lasten hoitoaikakin päiväkodissa. Vielä en ole löytänyt mitään negatiivista.
Ja minä vastustin pitkään omakotitaloon muuttamista, mutta taitaa tää sittenkin sopia meidän perheelle...
Itse en haluaisi kerrostalossa asua, vaikka uudehkot laadukkaat kerrostalohuoneistot, etenkin suuremman puoleiset, ovat ihan lähes samoissa hinnoissa kuin okt. En myöskään muuttaisi ihan korpeen vaan olemme kotimme paikan valinneet niin, että se on hyvien kulkuyhteyksien varrella. Jokainen asuu niin kuin itselle on hyvä.