Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millaisia teidän aamut ovat?

Vierailija
25.08.2010 |

Kertokaapa, mitä tapahtuu mihin aikaan yms. Sis normiarkiaamusta puhun.

Kommentit (43)

Vierailija
1/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä herään klo 6.15, laitan itseni valmiiksi, juon aamukahvin etc klo 7:ään mennessä jolloin herätän lapset.

Lapset (eka- ja neljäsluokkalainen) pukevat edellisiltana valmiiksi katsotut vaatteet, pesevät hampaat ja syövät aamupalan.

Minä lähden bussipysäkille klo 7.45, vanhempi huolehtii itse itsensä kouluun tai kaveria hakemaan, ekaluokkalainen lähtee kanssani samaan aikaan kävelemään koululle jos on 8.15 aamu, jos 9.15 aamu, niin soitteln pari kertaa ja ilmoitan milloin pitää lähteä kouluun.

Niin, mieskin on olemassa, herää 7:n jälkeen ja lähtee töihin samantien.

Vierailija
2/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä ja lapsi 1v9kk nukutaan yleensä 10 asti. Siitä sitten vessan kautta aamupalalle, vaatetta päälle ja päivä käyntiin. Ihanaa kun lapsikin on aamu-uninen :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen kotona tammikuuhun asti;

joka toinen viikko mies menee klo13.30 töihin ja noina viikkoina herätän eskarin klo:8 syö aamupalaks leivän, banaanin tai karjalanpiirakan (ei ole aamusyöjä) vien autolla eskariin klo8.30ksi kuopus herää kun herää yleensä 9pintaan leikitää syyää aamiaista mun omatunti; katson tunteet ja tuoksut sit ulos puiston kautta, eskaria hakemaan kol:12



sitten ne aamut kun mies meneekin töihin klo:7mään

herään klo.7.10 nousen ylös puen meikkaan vähän harjaan hiukset ja kietaisen kiinni, syön rahkan tai jugurtin (muuten ei jaksa kävellä kotiin eskasta) herätän eskarilaisen klo.7.20-30 siirtyy sohvalle kattoo pikkukakkosen aamua autan pukemisessa ja annan aamupalan hänen toiveitteisensa mukaisesti, herätän kuopuksen vaihdan vaipan, puen, annan jugurttipiimää sit ulkovaatteet päälle ja bussille sillä eskariin. Jätän esikoisen sinne ja kävelen kuopuksen kanssa kotiin (ehkä jossain leikkipuistossa kävästää keinumassa kotiin viim.9.30 et ehtii syömään aamupalaa sit mun omatunti; tunteet ja tuoksut-sarjan parissa, kuopus leikkii sen aikaa sit ulkovaatteet päälle ja puiston kautta eskaria hakemaan kotiin ja kävellen =)

Vierailija
4/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Herätän 10 ja 13 vuotiaat, 15v heräää omia aikojaan samoihin aikoihin.

Päästän koirat ulos, laitan lapsille aamupalan ja hoputan syömään ja hammaspesulle.

Koirat sisään.

6.20 ja 6.25 tulee koulubussit portille.



Jos mies kotona nousee silloin kun lapsetkin. Vietetään kahdestaan aamulla hetki aikaa. Mies lähtee 8-9 aikaan töihin.



Mä saatan vielä kömpiä hetkeksi sänkyyn jos ei oo menoja.

Vierailija
5/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tee pannu porisemaan, suihku, aamupalan teko,

lapset heräävät kukin omia aikojaan ja kun minä lahden töihin klo 7.15 niin kaikki on hereillä.

mies lähtee klo 7.30 päiväkodin kautta.

2 ja 6 luokkalaiset lähtevät taksilla 8.25 ja yläkoululainen 8.05 linja-autolla.

Muutamina aamuina viikossa kuopus jää kotiin ja silloin isoisä tulaa hoitamaan aamut.

Iltapäivällä kun lapset kotiutuvat koulusta on isovanhemmat kotona, lapset voivat mennä heillä tai tulla kotiin.

Meillä arkea kyllä helpottaa kovasti kun isovanhemmat asuvat samassa pihapiirissä. Jos vaikka koululaiset sairaana niin isoisä heidän kanssaa kotona. Mummi vielä työssä.

Ei kuulu kyllä kysymykseen mutta meillä isovanhemmat kuljettavat lapset peleihin ja musiikkiopistoon silloin kun muuten meillä vetäisi aikataulut tiukalle. Samoin mummi voi hakea päiväkodista koska on ihan vieressä töissä. Jos meillä vanhemmilla menisi tiukoille haku.

Vierailija
6/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä jään kotiin lorvimaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies nousee 5.30-7.30 välillä riippuen siitä meneekö töihin vai onko etätyöpäivä.

Minä nousen n. 6.30-7.30 välillä, syyt samat

Lapsi 5 v. herätetään 7-7.30 välillä



Minä käytän n. 15-20 min tietokoneella ja juon lasin vettä, ehkä syön hedelmää jos nälkä: katson koneelta säätiedotuksen, luen uutisotsikot hesarin sivuilta, pari päivittäissarjista ja katson bussiaikataulun. Sitten alan valmistautua lähtöön (pesu, meikkaus yms.). Jos menen suoraan töihin lähden n. klo 8.



Lapsi syö aamiaisen, pesee ja pukee.



Mies vilaisee lehden ja juo lasin mehua, pesee ja pukee. Jos mene töihin lähtee n. klo 6.



Lapsi ja tarhaanviejä lähtevät n. klo 8.15-8.45 välillä.



Kuulostaa varmaan sekavalta :) Käytännössä menee näin:

-Ma-ke mies menee työpaikalle ja minä hoidan tarhaankuskauksen

-teen etätöitä kotona ma-ti, ke-pe menen työpaikalle

-to-pe mies tekee etätöitä ja hoitaa tarhakuskaukset

Vierailija
8/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse haluan aamulla aikaa ja rauhaa. Ei kiirettä. Kahvia ja, että oikeasti saa herättyä.

No ehkäpä kukin tyylillään. Musta ei olisi noin nopeaan joka monella oli. En olisi edes hereillä:)

Rauhaisa aamu ilman kiirettä niin päivästä tulee hyvä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

7 -8.30 taapero (1,5 v.) herää. Köllimme makkarissa hetken.

8-9 taapero syö puuronsa, minä syön aamupalani ja luen Hesarin.



8-10 mies herää ja lähtee töihin.

7-9.30 esikoinen (15) herää ja lähtee Omniaan opiskelemaan.



10 -11 taaperon kanssa yleensä ulkoilua.

Vierailija
10/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

4.00 minä herään ja laitan aamukahvin tulemaan ja yritän herätä

4.30 poika ylös ja starttipalalle

4.55 bussilla päiväkotiin ja töihin

n 5.00-10.00 mies tulee töistä, syö iltapalan ja painuu nukkuu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nousen, pikainen aamupesu, vaatteet päälle ja menen töihin. Keitän kahvit, laitan valot ja laitteet päälle, vaihdan vaatteet. Juon kahvin ja alan töihin klo 6.

Vierailija
12/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta valitettavasti työaika ei anna myöten :P Mieluummin nukun mahdollisimman pitkään kuin herään kukonlaulun aikaan - en todellakaan ole mikään aamuvirkku ja aamuherätykset ovat tuskaa.

Rauhallisista aamuista nautitaan sitten viikonloppuina :)

Itse haluan aamulla aikaa ja rauhaa. Ei kiirettä. Kahvia ja, että oikeasti saa herättyä.

No ehkäpä kukin tyylillään. Musta ei olisi noin nopeaan joka monella oli. En olisi edes hereillä:)

Rauhaisa aamu ilman kiirettä niin päivästä tulee hyvä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Herätys vaihtelee 6:00-7:30 riippuen siitä milloin meidän 11kk tytär herää. Haen tytön huoneestaan meidän viereen, ja siinä köllötellään ja vitsaillaan hetki. Yleensä etsitään napoja. Noustaan, toinen vanhemmista keittä kahvit ja puuron ja toinen vaihtaa tytön vaipan ja pukee päivävaatteet. Sitten me vanhemmat juodaan kahvia ja syötetään tyttöä. Usein on lastenohjelmat tai lastenlaulut soimassa spotifystä. Mies käy suihkussa ja valmistautuu töihin, jotka alkaa joko 10 tai 11 aikaan. Kun mies lähtee töihin, me yleensä mennään ulos hetkeksi.



Semmoinen on meidän aamu.

Vierailija
14/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Normiaamu: Herätys 6:40, omat aamutoimet ja taaperon ja koululaisen herätys klo 7 ja aamutoimet, lähtö töihin hoitopaikan kautta 7:30 mennessä. Koululainen lenkittää koirat.



Poikkeuksena etäpäivät, jolloin herään klo 7, herätän taaperon ja koululaisen ja lähdetään hoitoon. Taapero syö aamupalan hoidossa, minä takaisin tultuani. Minä lenkitän koirat



Jos miehellä on vapaaviikko, mies ja taapero jäävät nukkumaan kun lähden töihin klo 7:30 mennessä. Sitä ennen herätys 6:40 ja aamutoimet. Koululaisen herätys klo 7. Joskus lenkitän koirat aamulla, yleensä kuitenkin koululainen tekee sen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapset tulee herättämään meidät vanhemmat puol kaheksan aikoihin.



Mies syö ja auttaa aamupalan pöytään, lähtee sitten töihin kasin maissa, on töissä siis puoli ysiltä, tai vähän myöhemmin. Jos siis ei ole sovittu aamuksi töihin erikoista. Yleensä ei ole.



Me syödään lasten kanssa aamupalaa ja selvitään ulkoilemaan puol kymmenen maissa. Varsinkin nyt menee ainakin siihen, kun tarttee enempi vaatetta. Sisälle kahentoista maissa ja sitten lounas.



Meillä ei oo mitään aikatauluja, paitsi esikoisen kerho kahdesti viikossa. Silloin mies vie töihin mennessään pojan kerhoon, ja minä haen kuopuksen kanssa ulkoiltuamme.



On kivaa, kun ei tartte olla tietyssä paikassa tiettyyn aikaan. Yritetään vähän samoihin aikoihin mennä puistoihin yms. että nähdään tuttuja. Mut jos aamu venyy sisällä, niin sitten mennään keskenämme pallokentälle potkimaan palloa tai metsäretkelle.

Vierailija
16/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

n. 5 Kuopuksen imetys sängyssä, välillä nukahtaa uudelleen välillä ei. Jos ei nukahda köllitään siihen kunnes miehen kello soi.

5:30-6 Miehellä soi kello ja yleensä myös lapset heräilevät ja nousevat ylös. Mies hoitaa omat aamutoimensa, lapset leikkivät keskenään.

6-6:50 Mies lähtee joko salille tai töihin, ja herättelee minut lähtiessään. Nousen ja vaihdan kuopuksen vaipan. Aikaisempina aamuina oleskellaan ja leikitään hetki, myöhempinä rupean heti laittamaan aamupalaa ja tyhjentämään tiskikonetta.

n. 7-7:30 syödään lasten kanssa aamupala, jonka jälkeen joko jatkuu leikit tai lapset katsovat lastenohjelmia. Etsin lapsille vaatteet, tarvittaessa käyn suihkussa. Puetaan päälle.

8 jälkeen kuopus alkaa kantamaan kenkiä ja kiskomaan äitiä kohti ulko-ovea. Ja monesti ollaankin oltu pihalla jo ennen klo 9:ää.



Ensi viikolla alkaa isommilla lapsilla kerho ja eskari. Mikä tietää äidille ylös nousua joka aamu klo 6:15, jotta ehditään jompaan kumpaan klo 8:30 mennessä. Molemmat alkavat samaan aikaan, mutta onneksi liukuma-aikaa on molemmissa 9:ään ja ovat alle puolen kilometrin säteellä niin kotoa kuin toisistaankin. Todennäköisesti myös aamun lastenohjelmat jäävät kuvasta pois.

Vierailija
17/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai keitätkö puuron tai paistat pekonit?

Herätän 10 ja 13 vuotiaat, 15v heräää omia aikojaan samoihin aikoihin.

Päästän koirat ulos, laitan lapsille aamupalan ja hoputan syömään ja hammaspesulle.

Koirat sisään.

6.20 ja 6.25 tulee koulubussit portille.

Jos mies kotona nousee silloin kun lapsetkin. Vietetään kahdestaan aamulla hetki aikaa. Mies lähtee 8-9 aikaan töihin.

Mä saatan vielä kömpiä hetkeksi sänkyyn jos ei oo menoja.


Luulisi heidän itse osaavan jääkaapille..vai ainako keität puuron tai paistat pekonit?

Vierailija
18/43 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko se sinä :)

Vierailija
19/43 |
25.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

6.15 minä herään, käyn vessassa, pistän kahvin tippumaan ja menen suihkuun

6.30 juon kahvin ja luen uutiset ja kuivaan hiukset

7.00 herätän lapset (3,6 ja 8v)

puetaan, minä meikkaan, esikoinen ja minä syömme aamupalaa, lapset katselee pikkukakkosen aamua ja käyvät vessa-asiat.

8.00 lähden viemään nuoremmat eskariin ja hoitoon ja esikoinen lähtee pyörällä kouluun ja kouluun menen itsekin.

Vierailija
20/43 |
25.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pian herätän myös lapseni.

klo 7.45-8-30 saatan lapsen kouluun

sen jälkeen tulen kotiin ja teen mitä huvittaa tai en tee mitään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kolme