Miten diabeetikkolapsenne käyvät yksin kavereilla/kaverisynttäreillä ym?
Mietitty paljon tätä miehen kanssa... meillä 5v diabeetikkotyttö (monipistoshoidolla) ja hän on jo kovasti ollut halukas menemään isosiskonsa (7v) mukana kavereille kylään ja kavereitten synttäreille.. mutta ei ole voinut päästää :( Tietenkään, koska hän ei luonnollisestikaan vielä itse voi arvioida eikä pistää inskaa, mitata osaa verensokerin mutta, no, kyllä te tiedätte. Eli vaihtoehtoja ei kai ole muita kuin se että itse pitäisi mennä mukaan? Ei taida kavereitten vanhemmat kovin tykätä, mutta muuta mahdollisuutta ei liene.
Kommentit (3)
jotta tyttö pääsisi jonnekin. Meillä on vieraillut pari diabeetikkoa ekaluokkalaisista lähtien, mutta ovat kyllä itse osanneet hoidella itsensä. Mutta tarjottaviin olen valkannut vähemmän hiilihydraattisia tuotteita, ettei tartte niin kovasti kytätä syömisiään.
Osasi sitten itse soittaa mulle, kun oli päättänyt mitä aikoo ottaa ja verensokeritason mukaan neuvoin oikean insuliiniannoksen. Hän siis pisti alusta asti insuliinit itse. Olin aina juhlapaikkaan yhteydessä ensin itse ja selitin tilanteen. Pyysin myös aikuisia miettimään voiko insuliinit pitää jossain vaan vai pitäisikö esim. talossa olevien pikkusisarusten takia nostaa aikuisen "taakse" turvaan.
Meillä on yli kymmenen vuoden kokemus lastenjuhlista ja jos millä syillä on vanhempia ollut mukana. Kyllä sekaan aina mahtuu :) Jospa sinäkin ap rohkeasti soittaisit juhlien emännälle. Menisit vaikka lapsen kanssa tutkimaan herkkupöydän, yhdessä päättäisitte syömisen määrän ja sen mukaan annostelisit insuliinin ja jättäisit lapsen juhlimaan.
10-vuotias ja pumppuhoidolla, joten se on aika helppoa. Lapsi kun on synttäreillä, mittaa verensokerin ja soittaa mulle ja kysyy paljonko pitää laittaa insuliinia.
Kun oli pienempi ja monipistoshoidolla, olin itse mukana synttäreillä pistämässä insuliinia eikä kukaan vanhemmista tykännyt pahaa, päinvastoin oli kiva istua ja jutella kahvipöydän ääressä ja tutustua lapsen kaverin vanhempiin.