Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tapahtui laivaterminaalissa (somaleista)

Vierailija
10.08.2010 |

Tultiin ulos laivasta viime lauantaina ja edellämme meni isoa ja painavaa laukkua raahaava somalinainen. Pieni tyttönsä koitti auttaa siinä laukun työntämisessä. Liukuportaiden yläpäässä ei sitten millään saanut vedettyä laukkua hihnalle ja sähläsi siinä niin, että ne kaapunsa ja huivinsa olivat joutua jumiin sinne liukuportaiden rakosiin. Ylhäältä pakkas koko ajan toisista liukuportaista väkeä ja paniikki meinas jo iskeä kun tämä hihittävä täti tukki tien. Lopulta menin ja tuuppasin sen laukun sinne hihnalle, jotta saatiin ruuhka etenemään.

No tämä nainen ei tee elettäkään saadakseen edellä menevää laukkuaan "hallintaan", vaan jatkaa tyttönsä kanssa hihittelyä. Tulevaa katastrofia ennakoiden viittelöin vartijan auttamaan että saa sen pakaasin vedettyä hihnalta pois. Vartija sitten tulikin ja otti laukun, jolloin tämä laukun omistaja lähti tyynesti etenemään ovea kohti ilmeisen varmana siitä, että laukku huolehditaan ulos muiden toimesta.



Tämä nyt on tietysti ihan karsea yleistys, mutta väkisin kävi mielessä että noinko avuttomia somalit ovat ja tottuneet siihen että muut tekevät kaikki heidän eteensä? Itse kyllä autan mielelläni jos voin, mutta mulla oli lastenvaunut ja kassit enkä heti päässyt tunkemaan itseäni sen naisen luokse. Mitenkään ei kiittänyt tms.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä opiskelen paikassa, jossa on mamuja (= somaleja) törkeä määrä. Heti ekana päivänä tehtiin selväksi että minkäänlaista rasismia, huomauttelua tms. ei tulla hyväksymään ja jos suomalainen opiskelija syyllistyy tähän, hänet erotetaan. Tota joo..luettiinko somaleille sama litania? Epäilen. Esim. hajusteiden käyttö on kielletty, somalit löyhkäävät samalta kuin ennenkin.

Vierailija
2/8 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että jokaista vähänjään opiskelevaa ja työtätekevää somalia palvotaan kuin jotain ikonia. Suomalaisen tekemänä ne olisivat paitsi normaaleja asioita, myös asioita joita odotetaan tehtäväksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi mm. somalit saavat tehdä mitä lystää ja jos suomalainen tekisi samoin, saisi heti potkut ym. Aina toitotetaan, että pitää olla samanvertaisia... miksei siis olla?

Vierailija
4/8 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki ovat tasa-arvoisia mutta toiset ovat tasa-arvoisempia kuin toiset.

Vierailija
5/8 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikki äänestämään seuraavissa eduskuntavaaleissa mahdollisimman mamukriittisiä ehdokkaita!

Me voimme äänestämällä vaikuttaa ihan oikeasti.

Vierailija
6/8 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalainen ei ikinä tekisi mitään tuollaista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hoieman avuttomia, jos asian voi näin rumasti ilmaista. Heidän kulttuurissaan on normaalia, että miehet auttavat etenkin tuollaisissa fyysisissä jutuissa. Nainen siis varmasti oletti, että vartijamies auttaa laukun ulos asti. Meistä ehkä typerää, heille normaalia.



Nainen tai somalit noin yleensäkään ei siis varmasti odottanut että häntä tulisi passata toisin kuin kanssamatkustajia. Hänestä vaan on normaalia, että avun tarpeessa olevaa autetaan.

Vierailija
8/8 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei somalimiehet mitään laukkuja raahaa, se on heistä akkojen hommaa. Ja akat ajattelee, että se on saastaisten vääräuskoisten hommaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän yksi