Tietääkö kukaan onko 2v lasta määrätty vuoroaseumiseen?
Minulle iskee nyt hirmuinen paniikki kun ex mieheni kertoi hakevansa lapsiamme 2 ja 8 v tyttöjä viikko-viikko asumiseen. Olemme eronneet vuosi sitten ja tämän jälkeen lapset ovat asuneet luonani ja jokatoinen vkl pidennetysti pe-su isällään ja välillä arkipäivisin tavanneet. SIIS VOIKO HÄN SAADA OIKEUDESSA TÄMÄN LÄPI??? Mitään kirjallista emme ole saaneet aikaan yrityksistä huolimatta.
Kommentit (18)
tai vaikka lähivanhemmuuden niinkin, että sinä tapaat lapsi joka toinen viikonloppu. Miksi juuri sinun pitäisi saada pitää lapset? Koska olet äiti vai? Isällä on ihan yhtälaiset oikeudet.
Pääsekö molempien luota kouluun ja päiväkotiin?
elämästä 2 vuotta (nyt puoli vuotta töissä) ja ihan varmasti enemmän lasten elämässä läsnä. Tämä oikeasti pelottaa minua sillä lasten äitinä en uskalla toivoa ettei tämä lapsille aiheuta jotain vahinkoa. AP
että koulu /päiväkoti asiat ok mutta isomman kaikki kaverit tässä lähellä. Ap
elämästä 2 vuotta (nyt puoli vuotta töissä) ja ihan varmasti enemmän lasten elämässä läsnä. Tämä oikeasti pelottaa minua sillä lasten äitinä en uskalla toivoa ettei tämä lapsille aiheuta jotain vahinkoa. AP
se on kuitenkin useimmiten äiti, joka on sillä hoitovapaalla, mutta SILTI isä on aivan yhtä paljon vanhempi. hyvänä vanhempana tuet parhaasi mukaan isän ja lasten suhdetta.
Isällä ei ole mitään oikeutta viikko-viikko-systeemiin. Sitä paitsi se on Lasten kannalta täysin järjetön systeemi!
Lapsilla pitää olla yksi ja ainoa turvallinen koti. Heillä voi olla toinen koti isän/ etävanhemman luona, jossa lapset voivat käydä tapaamassa ja viettää aikaa/ pari yötä etävanhemman kanssa.
Lapsista tulee sekopäisiä jos he joutuvat muuttamaan kotia joka toinen viikko.
Kukaan näissä viikko-viikko-järjestelyihin päätyneistä ei ajattele lapsen etua. Ainoastaan kyse on vanhempien vallanhalusta toisiaan kohtaan ja/ tai oman edun tavoittelusta.
tai vaikka lähivanhemmuuden niinkin, että sinä tapaat lapsi joka toinen viikonloppu. Miksi juuri sinun pitäisi saada pitää lapset? Koska olet äiti vai? Isällä on ihan yhtälaiset oikeudet.
Isällä ei ole mitään oikeutta viikko-viikko-systeemiin. Sitä paitsi se on Lasten kannalta täysin järjetön systeemi! Lapsilla pitää olla yksi ja ainoa turvallinen koti. Heillä voi olla toinen koti isän/ etävanhemman luona, jossa lapset voivat käydä tapaamassa ja viettää aikaa/ pari yötä etävanhemman kanssa. Lapsista tulee sekopäisiä jos he joutuvat muuttamaan kotia joka toinen viikko. Kukaan näissä viikko-viikko-järjestelyihin päätyneistä ei ajattele lapsen etua. Ainoastaan kyse on vanhempien vallanhalusta toisiaan kohtaan ja/ tai oman edun tavoittelusta.
ja siksi viikko-viikko on huono ratkaisu. Mutta edelleenkin, äiti ei ole mikään "parempi" vanhempi, vaan myös isä voi olla lähi.
tai vaikka lähivanhemmuuden niinkin, että sinä tapaat lapsi joka toinen viikonloppu. Miksi juuri sinun pitäisi saada pitää lapset? Koska olet äiti vai? Isällä on ihan yhtälaiset oikeudet.
kauemmas eksästä - että tarttis eri hoitopaikat jos vuoroviikot. Toi painava peruste.
Tuttavapiirissä vuoroviikosysteemi ollut käytössä jo lapsen ollessa vajaan vuoden ikäinen....
Tuttavapiirissä vuoroviikosysteemi ollut käytössä jo lapsen ollessa vajaan vuoden ikäinen....
ei hän näe siinä mitään kummallista myöhemminkään.
joustan niin paljon kun tunnen että lasten psyyke kestää mutta haluan että heillä on mahdollisimman turvallinen ja tasainen arki ja joo myös isä läsnä mutten matkalaukkuelämää! Pienempi ei edes osaa vielä kunnolla puhua ja isompi kertoo ettei isän luona ole mitään tekemistä jne. Ex on todella vihainen minulle, heidän sukunsa ei edes tervehdi jne että ilmapiiri ei ole missään mielessä avoin. ap
Kannattais lukea aiheesta tehtyjä tutkimuksia! Vuoroasuminen on usein lapsen edun mukaista, mutta se edellyttää toimivia välejä vanhempien välillä ja lisäksi ihan pienille lapsille sitä ei suositella.
Kukaan näissä viikko-viikko-järjestelyihin päätyneistä ei ajattele lapsen etua. Ainoastaan kyse on vanhempien vallanhalusta toisiaan kohtaan ja/ tai oman edun tavoittelusta.
Lapsilla on yhtä paljon oikeus hyvään isäsuhteeseen kuin hyvään äitisuhteeseenkin. Jos olet fiksu, pystyt hoitamaan asian niin, että tämä järjestyy kaikkien kannalta mahdollisimman kivuttomasti. Käräjille ei kannata lähteä, sillä siitä syntyy vain henkisiä raatoja. Yrittäkää selvittää asiat keskenänne.
En tiedä miten asutte, mutta kannattaa asua mahdollisimman lähekkäin. Tavatkaa kerran kuussa ja sopikaa keskenänne lasten hoidosta kuukausi tai jopa pidempi jakso kerrallaan, molempien mielestä mahdollisimman tasapuolisella ja reilulla tavalla. Tällä tavalla pystytte välttämään mahdolliset säädöt, mitä tulee vaihtoihin. Tapa voi olla vaikka: isällä 3 päivää, sinulla 3 päivää, isällä 2 päivää, sinulla 2 päivää.
Tärkeintä on, että vedätte samaa köyttä. Ette molla toisianne ja kannatte kumpikin aikuisina vastuunne, ettekä kaada lastenne niskaan teidän aikuisten asioita. Lähekkäin asuminen helpottaa kaikkien asoiden hoitamista.
ei voi ku ihmetellä näitä ketjuja. Pitääkö sitä väkisin niitä lapsia hommata sellaisten ihmisten kanssa kenen kanssa ei sitten kuitenkaan voi elää?
joustan niin paljon kun tunnen että lasten psyyke kestää mutta haluan että heillä on mahdollisimman turvallinen ja tasainen arki ja joo myös isä läsnä mutten matkalaukkuelämää!
Anteeksi, että nyt kärjistän, mutta itsekin sanot, ettet halua lapsillesi matkalaukkuelämää. Vanhempina olette kuitenkin eronneet, joten lapsenne elävät nyt kahdessa kodissa, jos haluatte heidän säilyttävän hyvät välit molempiin vanhempiinsa.
Lasten psyyke kyllä kestää, jos te aikuiset ette kaada lapsille omia juttujanne. Lapsi tottuu arkeen kahdessakin kodissa. Lapselle on arvokasta saada elää kummankin vanhemman kanssa arkea. Viikonloppuvanhemmuus tekee toisesta vanhemmasta "juhlapaikan". Silloin yritetään suorittaa perheenä olemista, kun siihen oikeasti kuuluu arki ja tasainen meno.
Ex on todella vihainen minulle, heidän sukunsa ei edes tervehdi jne että ilmapiiri ei ole missään mielessä avoin. ap
Exäsi on varmasti vihainen sinulle, koska hän pelkää menettävänsä yhteyden lapsiinsa. Hän ehkä jopa pelkää, ettei hänelle muotoudu hyvää yhteyttä nuorempaan lapseen.
Lapsetkin ovat varmasti avioerossa vihaisia. Heitä ärsyttää kun he joutuvat elämään kahdessa osoitteessa. Pyrkikää helpottamaan tätä. Olkaa keskenänne väleissä ja antakaa lastenne ilmaista kiukkua. Joskus erosta voi itseäkin kalvaa syyllisyys, mutta kertokaa lapsillenne, että tämä on nyt tilanne jossa eletään ja se ei myöskään tule muuttumaan. Kertokaa heille, että heillä on kaksi rakastavaa vanhempaa. Siksi heillä on kaksi kotia.
Hienoa, että te molemmat vanhemmat haluatte olla aktiivisesti lastenne elämässä läsnä!
Mutta noin pienelle lapselle ei kyllä tuollainen järjestely sovi.
Kouluikäiselle vuoroviikottelu on varmasti ihan ok vaihtoehto.
Tuskin saa sitä oikeudessa, ellet olo alkoholisti, nisti tms.