Lue keskustelun säännöt.
Auttakaas millaista oli koulukäynti 1950 luvulla, pitäisi kirjoittaa pieni dialogi
Kommentit (3)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
karttakepillä sormille kun hänellä oli ollut kynsilakkaa.
Koulunkäynti aloitettiin kansakoulussa, jonka neljä ensimmäistä luokkaa olivat kaikille yhteistä opetusta. Sen jälkeen osa oppilaista pyrki oppikouluun ja sisään päässeet jatkoivat siellä. Kaikki eivät halunneet tai päässeet oppikouluun. He jatkoivat sen jälkeen vielä kaksi vuotta kansakoulussa ja kaksi vuotta kansalaiskoulussa. Koulun valintaan vaikutti paitsi koulumenestys myös perheen varallisuus. Kansa- ja kansalaiskoulu olivat ilmaisia, oppikoulu oli maksullinen.
Koulua käytiin kuutena päivänä viikossa, myös lauantaina. Luokkakoot olivat 1950-luvulla suuria, neljäkymmentäkin oppilasta. Ei siis voitu puhua kovin yksilöllisestä opetuksesta. Koulujen kuri oli kova. Opettaja oli auktoriteetti, jolle ei juuri sanottu vastaan.
Koulumatkat kuljettiin ainakin maaseudulla kävellen tai hiihtäen. Kouluun vietiin omat eväät. Perunannoston aikaan lapset saivat koulusta perunannostolomaa.