Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rasismin torjuntaan tarkoitettu nettivihje käyttöön keväällä

Vierailija
10.10.2009 |

Rasismin torjuntaan tarkoitettu nettivihje käyttöön keväällä



Poliisi pyrkii kitkemään nettirasismia, kun se ottaa käyttöön uuden vihjepalvelun maaliskuun alussa. Sisäministeriön poliisiosaston mukaan tavoitteena on, että useimmat suositut keskustelupalstat ottaisivat sivuilleen linkin poliisin vihjepalveluun.



Sivustoilla voisi nimettömänä täyttää vihjelomakkeita, jotka ohjattaisiin suoraan keskusrikospoliisille.



Nettirasismin ohella poliisi aikoo hyödyntää järjestelmää myös muun rikollisuuden paljastamisessa. Näihin voisivat lukeutua väkivaltaan, uhkauksiin ja petoksiin liittyvät rikokset.



Rikosvihjeitä puhelimitse tai sähköpostilla voi antaa tälläkin hetkellä, mutta poliisi haluaa madaltaa kynnystä vihjeiden antamiseksi.



Internetin keskustelupalstoilla olevista rasistisista herjauksista tulee yhä enemmän ilmoituksia vähemmistövaltuutetun toimistoon.



http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Rasismin+torjuntaan+tarkoitettu+nett…

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi neljä