mitä kehitysvammainen osaa?
Jos lapsi on kuudennella koulussa normaaliluokalla ja saa siellä numeroita kutosen ja ysin väliltä niin voiko olla kehitysvammainen? Kutonen on äidinkieli, ysejä on biologia, historia, ja fysiikka, muut oppiaineet on kasia, käsityöt ja liikunta seiskaa. Vanhemmat on tehneet kovasti töitä koulunkäynnin eteen, lasta itseään ei juuri kiinnosta. Eo ole toisaalta kovin urheilullinenkaan. Osaa luistella, hiihtää, pyöräillä jne ihan sujuvasti, mutta on kyllä aina viimeinen joka kisassa. Käytöksessä on ongelmia, on arvaamaton ja saa välillä raivareita jos asiat ei mene oman suunnitelman mukaan, ei tahdo saada kavereita.
Kommentit (16)
ei ole kehitysvammainen, mutta ilmeisesti äitiinsä tulee.
vaan kenties autismikirjon lapsi. Kehitysvammaisuuteen liittyy yleensä juuri oppimiseen kytkeytyviä ongelmia.
ja kyllä minusta on oppimisessa ongelmaa jos äidinkieli on kutonen. Eikä nuo seiskat ja kasitkaan kauhean hyviä ole!
ja kyllä minusta on oppimisessa ongelmaa jos äidinkieli on kutonen. Eikä nuo seiskat ja kasitkaan kauhean hyviä ole!
saavat ole kehitysvammaisia!
niin vakavalta, että kehitysvamman kriteerit täyttäisi.
anneta, jos lapsi pärjää noin hyvin normaaliopetuksessa.
Miksi ihmeessä haluat sellaiseksi mieltää kyseisen lapsen? Inhoat vanhempia (päätellen tuosta "tulee äitiinsä" -kommentista)?
Jätä se opettajan ja vanhempien huoleksi.
Jos siis pelkkiä numeroita katsotaan.kehitysvammaisuutta on hyvin monenlaista ja kaikista ei todellakaan voi sanoa ulospäin mitään.Yleensä kuvailemasi oppilaat ovat LIEVIÄ autismitapauksia tai aspergerlapsia..Aika lievä kuitenkin jos on kerran yleispuolen opetuksessa mukana..
saavuttanut hyvin opetussuunnitelman mukaiset tavoitteet. Kuutonen äidinkielessä ei ole mikään hyvä numero, mutta ei kuitenkaan sellainen taso, johon kehitysvammainen normaalisti yltää (yleensä jo lukemaan oppiminen on kehitysvammaiselle kovan työn takana). Nuo seiskathan ovat taas liikunnasta ja käsitöistä, mikä voi hyvin johtua jostain neurologisesta ongelmasta ja sen aiheuttamasta motorisesta kömpelyydestä.
(Enkä tosiaan tarkoita sitä, että seiska em. aineista tarkoittaisi läheskään aina neurologista ongelmaa.)
Jos siis pelkkiä numeroita katsotaan.kehitysvammaisuutta on hyvin monenlaista ja kaikista ei todellakaan voi sanoa ulospäin mitään.Yleensä kuvailemasi oppilaat ovat LIEVIÄ autismitapauksia tai aspergerlapsia..Aika lievä kuitenkin jos on kerran yleispuolen opetuksessa mukana..
eikä esim. asperger-lapset yleensä saa kehitysvammadiagnoosia. Vaikka olisivatkin erityisoppilaita.
-erityisluokalla yleisoppimäärällä opiskelevan, ei-kehitysvammaisen as-lapsen äiti-
Kehitysvammaisia kun on niin monenlaisia..Toiset eivät osaa mitään ja toiset taas osaavat paljonkin..
Juuri tälläisillä vanhemmilla on luultavasti lapsia jotka suhtautuvat erilaisuuteen todella hienosti ja ymmärtävät kaikenlaisia ihmisiä...
Itselläni luultavasti "tuleva lievän kehitysvamman" omaava lapsi. Vielä ei ole ko. diagnoosia. Lapsi 3v.
Oma poikani opiskelee erityisluokassa ja siellä kaikilla lievä kehitysvamma ja kyllä se asettaa oppimiseen rajat. Esim. muistissa pysyminen.
Mistä tiedät, että dg on kehitysvamma?
on kuitenkin aikoinaan jäänyt diagnostisoimatta.
Terveisin nykyinen maisteri
sitten täälä ois yks kehitysvammainen varmaan lisää!
naurettavaa että tuollaisilla väitteillä viitsii edes ajatella että lapsi olisi kehitysvammainen.
oli perheessä kauhea kuri. viikon päästä jos oli tentti niin piti viikkoa aikaisemmin jo tunti istua huoneessa lukemaan kokeeseen vain koska vanhemmat vaativat hyviä numeroita ja että menisin heti ylä-asteen jälkeen lukioon johon en mennyt omasta tahdostani.
ei lasta voi pakottaa esim. lukemaan kokeisiin tunteja päivässä.
Itse en tosin lukenutkaan vaan keskityin johonki ihan muuhun, tunneilla myös oli vaikea keskittyä ja kokeista sai niitä kuutosia + lukihäiriö löytyy myös eikä se tehnyt minusta mitenkään vammaista tai adhd lasta.
(korkeintaan) kuin kehitysvammaisuudelta.