Millä voisi korvata liivatelehden juustokakussa?
Tekisin sellaisen juustokakkumaisen vaahtokakun valkosuklaasta ja kermavaahdosta. Liivate maistuu mielestäni yleensä kaikesta läpi, mutta ihan varmasti varsinkin valkosuklaan läpi tunkisi.
Kommentit (6)
onnistuu, mulla kyllä meni pari erää kokeillessa. Ja kakussa olisi hyvä olla jokin voimakas maku pinnassa, voi nimittäin maistua vähän kalalta (tehty merilevästä).
Agaria saa apteekista tai marketista (ei kaikista)...
Liivate ei maistu läpi, todellakaan. Jos sitä pelkäät, niin käytä vaikka sitten hiukan vähemmän sitä liivatetta ja hyydytä kauemmin.
Olen tehnyt kymmeniä liivatteilla hyydytettyjä kakkuja (valkosuklaastakin monen monet kerrat), enkä ymmärrä miten liivate maistuu "läpi".
se maistuu läpi, kunnolla liotetut liivatelehdet ei
sillä liivate EI maistu miltään.
Aika ns perusvirhe on että ihmiset säilyttävät kaikkea soopaa jääkaapissa ja näistä se maku tarttuu.
Makutestit ovat helppo järjestää. Ihmiset eivät sokkona maista toisistaan niin simppeleitä juttuja kuin kylmää kahvia, teetä, vihreää teetä, hunajavettä jne, eli kun olet tehnyt testin ja huomaat olet pihalla, tajuat että siivoat jääkaapin kunnolla.
Valkosuklaakakussa käytä kunnon valkosuklaata eikä mitään halpisversiota, niin johan alkaa maistumaan.
terveisin kondiittori
Lopeta se vegaanipelleilysi.