Miten saan leskenlehdet ja voikukat pois nurmikolta? Onko jotain myrkkyä joka tehois?
Meillä on pari vuotta vanha siirtonurmikko johon on nyt alkanut ilmestyä voikukkia ja leskenlehtiä. Miten pääsen niistä eroon? Sellasella Fiskarssin "rikkaruohovempeleellä" olen yrittänyt mutta nurmikkoon jäi vain kauheita koloja ja voikukan juurta ei koskaan saanut kokonaan pois joten sieltä se taas hetken päästä taas puskee ylös. Mikä siis auttaisi?
Kommentit (19)
Ainakin Prisman puutarhamyymälästä löytyy kuten varmaan muistakin puutarhamyymälöistä.
Et osaa käyttää, jos et saa pois. Ja sen "kuopan" voi ihan jalalla painella takaisin tasaiseksi. Eihän ne sillä kokonaan katoa, mutta säännöllisesti käytettynä vähenee huomattavasti. Voikukkahan lisääntyy muistaakseni myös juurenpaloista, joten opettele käyttämään sitä, niin saa ne pois.
Siemeniä lentelee sitten joka tapauksessa taas uusia.
Siinä on kolme terää mitkä painetaan maahan ja sit väännetään rikkaruoho ylös. Yleensä voikukan juuri on niin pitkä ettei terillä ole mitään mahdollisuutta mennä niin syvälle. Juurta tulee kyllä paljon pois, usein sitä roikkuu 5-10cm terän jatkeenakin mutta juuren kärki on kuitenkin katkennut. Ihan pienet voikukat kyllä saa sillä.
Kyselin tota myrkkyä kun muitelen että olisi ainakin jotain rikkaruohomyrkkyä minkä sanotaan hajoavan luonnollisesti.
ap
Tappaa kyllä kaiken vihreän, joten osumatarkkuutta pitää olla ;)
Myrkky menee kasvia pitkin juureen ja hajoaa luonnollisesti (ainakin väittävät mainoksissaan).
Tutki hieman asiaa netistä, mm.:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&confere…
yrittakaa miettia mita tuotteita kaytatte siivouksessakin. mikaan myrkky jonka viemariin kaadatte ei talta maapallolta haivia vaan menee kierratykseen elain ja kasvikuntaan ja loppujenlopuksi ihmiseen.
Laitan viestin sellaisenaan tuolta palstalta, koska linkki ei toiminut. Itse näin dokkarin tekkarista ja vakuutuin aineen haitallisuudesta.
"Monsanto on perustettu 1901 ja se oli alun perin kemian alan firma. Tuotteita olivat mm. maailan pahin ympäristömyrkky PCB ja Agent Orange, jota käytettiin kasvuston tuhoojana Vietnamin sodassa. Kumpikin näistä on todettu sittemmin syöpää aiheuttavaksi, vaikka molempien aineiden turvallisuuden yhtiö todisti väärennetyillä tutkimuksilla.
.....
Maailmalla raportoidaan enenevästi rikkakasveista, jotka ovat tulleet resistenteiksi ROUNDUP kasvinsuojeluaineelle. (Monsanto sai aiemmin käyttää ROUNDUPista termiä biohajoava, mutta koska sen on todettu vaikuttavan mm. solunjakautumiseen, niin asiaan tuli muutos. Syöpä on hallitsematonta solunjakautumista.) Uusia tuholaisia on ilmaantunut kasveille, joiden aiemmat tuholaiset on geenimuuntelulla saatu kuriin. "
Sun elämäs pahin juttu on pari keltaista kukkivaa kukkaa!!!??? ootko ajatellut hankkia elämän jossain kohtaa???
anna voikukkien olla mutta aja ne pois ennenkuin muuttuvat siementäviksi.
Ne ovat alkukesän riesa mutta loppukesästä pihan muuttuvat nurmikkovoittoisiksi.
Yli satavuotias Monsanto on yksi Yhdysvaltain suurimmista yrityksistä. Se aloitti toimintansa valmistamalla keinotekoista makeutusainetta sakkariinia. Vuosien saatossa yritys laajeni valmistamaan muitakin kemikaaleja. Sen tunnetuimpia tuotteita ovat rikkaruohomyrkky Agent Orange (jota käytettiin aseena Vietnamin sodassa), aspartaami, nautojen kasvuhormoni rBST (kauppanimi Posilac) ja PCB:t (polyklooratut bifenyylit), joita Monsanto valmisti yksinoikeudella Yhdysvalloissa vuodesta 1935 eteenpäin. PCB:t kiellettiin Yhdysvalloissa, Japanissa ja useimmissa Euroopan maissa 1970-luvulla syöpää aiheuttavina ympäristömyrkkyinä.
Monsanto on vuosien varrella tuomittu useasta ympäristörikkomuksesta tai terveysriskien aiheuttamisesta. Ympäristorikokset eivät rajoitu vain Yhdysvaltoihin. Esimerkiksi suljettuaan tehtaansa Walesissa 1977 Monsanto dumppasi tuhansia tonneja PCB:tä sisältävää jätettä lähelle Groesfaenin kylää paikalle, jota nyt kutsutaan yhdeksi Iso-Britannian saastuneimmista.
Monsanton ehkä tunnetuimman tuotteen, Roundup-rikkaruohomyrkyn, on osoitettu ruotsalaistutkimuksessa johtavan solumuutoksiin, joita pidetään syövän esiasteena. Monsanto valmistaa myös siemeniä, jotka on geneettisesti muunneltu sietämään Roundup-myrkkyä. Monsanto jäi kiinni äskettäin Ranskassa harhaanjohtavasta mainonnasta, kun se väitti Roundupin hajoavan luontoon ja että se ei saastuta maaperää. Tosiasiassa glyfosaatti, Roundupin tärkein ainesosa, on luokiteltu EU:ssa ympäristölle vaaralliseksi sekä myrkylliseksi vesieläimistölle.
lähde: http://www.nuija.net/content/sy%C3%B6-paskaa-eli-miten-hullu-tiedemies-…
Mistä sait käsityksen että mun elämän pahin asia on rikkaruohot? Hengitteleppä muutaman kerran syvään. Kyllä sitä vain mielellään pitäisi nurmikkonsa, mikä ei muuten ole mikään halpa juttu pohjatöineen ja multineen, kunnossa mikäli se vain on mahdollista.
Piti oikein penkoa lehti jossa sitä rikkaruohomyrkkyä mainostettiin. Lehti oli Viherringin mainoslehtinen jossa mainostetaan Roundup-rikkakasvin torjunta-ainetta. Siinä lukee mm:
Tiesitkö?
Oikein käytettynä Roundup on turvallinen ympäristölle eikä siitä jää jäämiä maaperään. Roundup hajoaa maassa ajan kuluessa omiksi alkuaineiksi hiileksi, vedyksi typeksi, hapeksi ja fosforiksi.
Ja tämä lehtinen kolahti postiluukusta varmaan noin viikon sisään. En nyt ole sitä heti ostamassa, mutta mietityttää kyllä...
ap
Teidän pitää ostaa vuohi hoitamaan nurmikkoa :)
Voikukat pysyy kurissa kun nurmikkoa leikkaa tarpeeksi usein. Jos voikukkaa on päässyt kertymään, niin leveälehtisiin kasveihin tehoava myrkky toimii. Sitä löytyy puutarhaliikkeistä ja vaikka K-Raudasta.
Näitä piipertäjiä jotka väittää että myrkyt kertyy elimistöön tms. ei kannata uskoa. Voikukkarauta tms. toimii korkeintaan pienellä rivitalopihalla.
Anna kaikkien kukkien kukkia. kelta-vihreä nurtsi on ihan kaunis.
Näitä piipertäjiä jotka väittää että myrkyt kertyy elimistöön tms. ei kannata uskoa.
Ei mitään myrkkyjä tai aineita kannata suosia. Jos sille tielle lähtee saa aina olla ostamassa vaan vahvempia aineita asiassa kuin asiassa. Joskus on parempi tehdä raakaa työtä tai taipua luonnon tahtoon.
Anna niiden olla.. Toki on olemassa rikkaruohomyrkkyjä, mutta joissakin tutkimuksissa ne on todettu ihmisille haitallisiksi, vaikka pakkauksissa toisin väitetään.
Perinteinen rikkaruohorauta on paras. Sillä otat isoimmat ja koetat saada juurineen päivineen. Reikähän siitä maahan jää, mutta kyllä se täyttyy.