Joko olet ottanut joulukoristeet pois?
Entä jouluverhot? Entä valot ja kyntteliköt?
Mä otin just kuusen koristeet pois, ja pikkuhiljaa meinaan loputkin ottaa. Jouluverhot haluisin pitää vielä keittiössä, mut onkohan se tyhmää? Ulos jätän valot, ja sisälle yhet tollaset ei niin jouluiset myös
Kommentit (11)
Ulkovalot jätetään vielä, otetaan sitten pois kun päivä pitenee.
ulkovalot vielä jäi ja keittiöön jouluverhot mutta nekin häipyy tulevana viikonloppuna
( hyvä Tuomas joulun tuopi, paha Nuutti sen pois viepi )
Aikaisintaan loppiaisena alan vähentää (ehkä ne, jotka kuopus pudottaa lattialle kolme kertaa päivässä...), nuuttina vasta loppuu meidänkin joulu. Kuusi ei edes varista, eihän sitä raaskisi mitenkään vielä viedä!
Havahduttiin miehen kanssa joulun alla, että meillä ei ole yhtään joulukoristetta, ei jouluisia pöytäliinoja, verhoja tvs. Eilen sitten ostin jotain sälää alennuksesta. Ei toi meidän vauva varmaankaan saanut mitään traumoja, vaikkei koti ollutkaan jouluinen?!
:)
maanantaina, kun loppiainen vietetty. Ulkovalosarja saa palaa, kunnes päivät alkavat pidentyä.
Kuusi varisti niin, että se lähti jo 31.12.
Muut koristeet keräsin olkkarista keskiviikkona, samalla otin sieltä jouluverhot ja jouluiset koristetyynyn päälliset ja torkkupeiton pois. Eilen tein saman homman keittiössä.
Ulkovalot saa olla vielä, katsotaan nyt miten kauan. Niillä ei mitään kiirettä kumminkaan, samoin lyhdyissä poltetaan kynttilöitä ulko-oven lähellä.
Sisälle jätin joitain valoja, laitoin yhden pienen led-sarjan aaltomaljaan, keittiössä on vielä ledvalot pienessä sypressissä ja olkkarin ikkunassa roikkuu myös led-sarja, joka ei ole juurikaan jouluinen. Ne saa olla myös vielä ainakin tammikuun loppuun.
nuuttipukki vie joulun pois yli viikon päästä
toissapäivänä. olkkarissa roikkuu kyllä vielä yhet valot, saavat roikkuakin, nappaan vaan töpselin seinästä.