Miten sietäisin työpaikkani " sisäpiirejä" ?
Työyhteisössäni on muutamia ihmisiä, jotka mielistelevät pomoa ja muutenkin keräävät näitä sisäpiiriporukoita. Itse olen kolmanneksi uusin työntekijä ja minä ja nämä kaksi uudempaa olemme aina tyystin ulkona kuvioista.
Täällä oli jaossa eräitä vaativampia työtehtäviä ja ne menivät taas kaikki sisäpiiriläisille, vaikka minullakin on ennen tätä tehtävää pitkä - vähintään yhtä hyvä - kokemus näistä töistä. Onko pakko lähteä itsekin mielistelylinjalle, että saisi motivoivia työtehtäviä?
Miten jaksaisin tällaista? Työtehtävien vaihto on hiukan vaikeaa ja sitä paitsi suunnittelemme mieheni kanssa perheenlisäystä, joten jos siinä käy hyvin niin... en haluaisi aloittaa uusissa tehtävissä siten, että joutuisin heti jäämään äitiyslomalle.
Kommentit (12)
ja vieläpä päivittänyt osaamistani heitä enemmän. Syö aika tehokkaasti omaa motivaatio tsempata täällä, ei voi muuta sanoa.
näille sisäpiirin tyypeille. Siis huomaavainen ja ystävällinen heitä kohtaan. Mutta varsinaiseen takapuolennuolentaan en kyllä ryhtyisi.
Itse olin myös ulkona sisäpiiristä, kun yksi sisäpiiriläinen inhosi minua. Koko yksikkömme oli lähdössä kerrankin yhdessä syömään ja minä menin hakemaan lompakkoa työhuoneestani ja sillä aikaa kaikki oli jo menneet. Silloin ymmärsin pointin, että minä olen ulkopuolinen ja piste. En edes yrittänyt enää, tein työni ja se sai riittää. Monesti tupakkapaikalla päätettiin yksikkömme asioista ja minulle " unohdettiin" niistä kertoa, kokousten ajankohtaa saatettiin siirtää päivällä ja minulle kerrottiin sitten viime tipassa. Asiaa ei ainakaan helpottanut, että sisäpiiriläiset olivat esimieheni kavereita.
Nyt olen äitiyslomalla ja en ole enää palaamassa entiseen työpaikkaani. Olen hyvä ja tunnollinen työntekijä, työpanoksestani hyötyivät kaikki, kun tein kovaa tulosta ja se tiesi kaikille tulospalkkioita. " Työkaverit" näyttivät selvästi ettei panostani kaivata, joten sitä saavat mitä tilasivat.
Alkuun itkin kotona surkeaa tilannettani, mutta kun hyväksyin tilanteen niin olonikin helpotti.
Minun entisessä työpaikassani kävi samoin. Tein siitä jälkeenpäin ison jutun ja vieläkin nolottaa, miten paljon asiasta otin yhteyttä eri ihmisiin. Tätä en kuitenkaan suosittele muille:) Toisaalta siinä kävi siten, että yksi sisäpiiriläinen ei päässyt hänelle pedattuun paikkaan, entinen esimieheni joutui vaihtamaan töitä ja minä olen sellaisessa työpaikassa, missä viihdyn.
MUTTA eri pomon alaisuudesta. Kyse on samankaltaisista työtehtävistä, joten se ei ole peruste. Tässä suututtaa eniten se, että vaativampia hommia saa vain nuolemalla.
ap
työpaikalla on yksi ihminen joka ei voi sietää sinua. Yleensä on kateellinen. Sitten koittaa kaikin tavoin, ettei kukaan pitäisi sinusta. Ota selville kuka on vihamiehesi..
Siihen meillä ei kyllä ole kuin ap:n sana.
Ja jos kerran et ole saanut sitä työkokemustasi nykyisen esimiehesi alaisuudessa, hänellä ei ole työpanoksesi laadusta mitään muuta tietoa kuin sinun sanasi. Vai mita ?
Edelliseltä pomolta jos kysytään:
- hän kehuu, jos haluaa sinusta eroon
- hän arvostelee, jos haluaa pitää sinut itse
- hän on rehellinen, jos on tyhmä
Niin se vain menee.
Vierailija:
Jossain vaiheessa sinäkin kuulut vanhaan kalustoon. Huomaat kun tulee pari uutta kuvioihin, niin ne vanhat haaskat alkavat mielistellä sinuakin. Wait and see.
Kuulostaa ennemminkin siltä, että pelkäävät sun pätevyyttäsi. Voi käydä niinkin, että kun uusi ja kokematon tulee, ottavat sen jengiinsä, koska se on aina uusi ja kokematon niitten rinnalla ja näin pönkittää aina niitten vanhojen osaamista. Lisäksi käyttävät sitä savustamaan sua ulos.
Vierailija:
Vierailija:Jossain vaiheessa sinäkin kuulut vanhaan kalustoon. Huomaat kun tulee pari uutta kuvioihin, niin ne vanhat haaskat alkavat mielistellä sinuakin. Wait and see.
Kuulostaa ennemminkin siltä, että pelkäävät sun pätevyyttäsi. Voi käydä niinkin, että kun uusi ja kokematon tulee, ottavat sen jengiinsä, koska se on aina uusi ja kokematon niitten rinnalla ja näin pönkittää aina niitten vanhojen osaamista. Lisäksi käyttävät sitä savustamaan sua ulos.
Tottakai ne vaativammat tehtävät menevät virkaiältään vanhemmalle työntekijälle, jos kerran kokemus on sama molemmilla. Sinulla vieläpä eri työpaikassa, joten sen arviointi on muille kuin itsellesi vaikeampaa.
Ja kun kuitenkin olet suunnitellut perheenlisäystä, etkä olisi uusia tehtäviä edes juuri nyt halunnut.
Mikä mättää sitten ? Ettet vain olisi jotenkin kateellinen tai epävarma itsestäsi ?