Elämä on taistelua mm. työpaikoista ja työttömät ovat tämän taistelun häviäjiä!
Miksi tätä ei saisi sanoa ääneen, vaan pitää silittää heidän päätään, tukea, uudelleenkouluttaa yhteiskunnan varoilla ym. hyödytöntä.
Kommentit (7)
Mutta ihmisyyteen kuuluu myös empatia, etiikka ja moraali, joten ihmiskunta voi myös itse vaikuttaa siihen, miten se yhteisönsä asiat järjestää ja miten toisiin ihmisiin suhtaudutaan.
Tyytyväinen olen ja niin on koko perhe :)
aina joku sellainen, joka on vaihtamassa työpaikkaa? Eli sellainen, joka on jo töissä, ei työtön? Näin minä viestisi käsittäisin... ja valitettavasti tämä on varmaan aika tottakin. Ei ehdoton totuus, mutta valtaosa työpaikoista taidetaan tosiaan täyttää näin. Varsinkin niiden, jotka ovat pitkään olleet työttöminä, on todella vaikea saada töitä. Siihen vaikuttaa kyllä ikärasismikin jonkin verran.
Päinvastoin, olen hyvinkin iloinen siitä, ettei tarvitse kello kaulassa juosta päiväkoti-työpaikka-päiväkoti-kauppa-koti akselilla.
Enköhän koulutettuna ihmisenä ole ansainnut ansiosidonnaiseni?
Ja kun puolisoni on korkeasti koulutettu ja hyvätuloinen, meillä on mahdollisuus tähän.
Ei tarvitse kenenkään paijata päähän, eikä edes ymmärtää.
Koko perhe voimme oikein hyvin :)
se on monelle nuorelle ja uransa alkutaipaleella olevalle, myös ihan menestyville ja koulutetuillekin ihmisille välttämätön välivaihe yhteiskunnasa, josa ei ole täystyöllisyyttä. Eikä tuossa kommentissasi edes ole mitään omaperäistä, samaa kokoomuspaskaa kuullaan harva se päivä.
kuka vaan voi joutua sen kokemaan. Mikään työpaikka enää elämän mittanen.
Olipa kannustava alotus. Eli työttömän kannattaa " luovuttaa" , vai
Oletko joku natsi vai?