Lyhyt 12-vuotias
kuinka pitkiä teidän 6-luokklaiset tytöt ovat ? Meidän tyttö on vain 144 cm ja tuntuu että ei paljon ole viime vuosina kasvanut. Koskahan kasvupyrähdys alkaa ? Ei ole rinnaktaan vielä alanneet kasvaa. Itse olen 168 cm ja isä noin 176 cm eli emme mekään ihan kaikkein lyhympiä ole, voiko lapsesta silti tulla 155 cm mittainen ?
Kommentit (13)
Nyt 165 cm. Kasvoin vielä lukiossa.
Pituudet ovat tällä hetkellä 161 cm ja 158 cm. Meidän tytöt ovat ilmeisesti hiukan ikäistään pitempiä, mutta luokallaan on kyllä sekä tyttöjä että poikia, jotka ovat huomattavastikin lyhempiä. Pituushan voi periytyä kauempaakin kuin omilta vanhemmilta. Toisaalta tytöt ovat tässä iässä vielä hyvin eri mallisia, joten en olisi vielä huolissani lopullisesta pituudesta. Pituuskasvu alkaa ymmärtääkseni hidastua, kun kuukautiset alkavat, joten siitä ainakin saa jotain osviittaa.
Toinen on 14-vuotias, toinen 16, ja kummankin pituuskasvu on loppunut. Nuoremman menkat alkoi 11-vuotiaana, alle 40-kiloisena, vanhemman 13-vuotiaana. Sen jälkeen oli pituuskasvua enää joitakin senttejä. Kummallakaan ei oikein kunnon kasvupyrähdystä ollutkaan. Itse olen 171 cm, mies 177 cm
vai miten menee.. enpä muista omasta nuoruudestani.
En kyllä olisi huolissani sinuna pituuskasvusta. Tyttösi kasvaa varmasti muutaman vuoden sisällä.
Mun toiseksi nuorimmalla alkoi juuri. Hän on 11-vuotias ja ihan pikkutytön näköinen kropaltaan.
mutta ei sit varmaan pidä paikkaansa
Vierailija:
Mun toiseksi nuorimmalla alkoi juuri. Hän on 11-vuotias ja ihan pikkutytön näköinen kropaltaan.
luokkansa pisin, pari tyttöä on muutaman sentin lyhyempi ja loput luokkalaiset ovat 140-150 pitkiä. Katotaan kasvaako enää, menkat alkoivat viime kesänä.
kasvupyrähdys oli jo 9-10-vuotiaana. 10-v alkoivat kuukautiset. Lääkärin mukaan kasvua kuukautisten alun jälkeen on odotettavissa n. 2-12 cm. Tyttö on nyt 150cm. Viimeisen vuoden kuluessa kasvua on tullut 3cm. Eli meillä ainakin tyttö jää varsin lyhyeksi. Jos on huolestunut kasvusta, niin lapselta voidaan myös kuvata luista ne päät, jolloin nähdään miten paljon on kasvua vielä odotettavissa. Meillekin sitä ehdotettiin (johtuen juuri tytön aikaisesta kehityksestä), mutta päätimme, että emme sitä halua.
Useimmiten kuitenkin kuukautiset alkavat vasta kun lapsella on muitakin merkkejä, rinnat, häpykarvoitus...
Hänen paras kaverinsa on 141 cm pituinen tyttö, joka painaa 24 kg - ovat NIIN eri planeetalta ulkoisesti, mutta silti bestiksiä. Molemmat ovat kyllä aika ajoin huolissaan ulkonäöstään, kun ovat kummatkin ääripäissä.
Nyt aikuisena 158 ja menkat alkoi seiskaluokalla, olin 13 tai 14.
Minä olen 160cm ja mieheni 173cm. En ole huolissani pituudesta, ainoa ongelma on ollut huvipuistojen pituusrajat.