Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nyt meillä muuttui ääni kellossa!

Vierailija
25.05.2007 |

Tästä lähtien ylinirso lapseni saa ruoan eteensä,jos ei maistu,niin ei. Välillä ruokia mistä tiedän hänen pitävän. Olisitte kuulleet mikä huuto ja mekastus tänään,kun laitoin lautaselle wokkia! Nyt riitti!



Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

AV-mammoille! ap

Vierailija
2/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En rupea montaa eri ruokaa tekemään vain sen takia että ei kelpaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin hullulta kuin se kuulostaakin!ap

Vierailija
4/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pistin sentään välillä vettä juomaan, mutta muuten sai kiukutella. Joka kerta kun halusi jotain niin perjantain päivällinen tuotiin nenän eteen, että syö siitä. Sama on jos myöhästyy ruokailusta yli 20min. Saa olla sitten ilman seuraavaan kattaukseen asti.

Vierailija
5/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mäkään en tykkää wokista pahemmin saati että lapseni sitä söisi. meillä kyllä lapsi jättää ruuan syömättä jos ei maistu, eikä kyllä kinukkaan muuta, koska meillä ei tehä kymmentä eri ruokaa...se syö sit seuraavalla kerralla ja todella hyvin on kasvanu...

Vierailija
6/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Muuten kyllä tsemppaan ap:ta. Mun sisko oli pienenä ylinirso ja sen takia meillä syötiin aina yhtä samaa suolatonta, mausteetonta ruokaa. Ärsytti silloin ja ärsyttää edelleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

väsähtänyt nirsoiluun. päiväkodissakaan ei syö mitään. ap

Vierailija
8/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maailmassa on paljon lapsia joilla ei ole varaa ruokaan. On suorastaan hävytöntä, että meillä ei sitten suostuisi sitä edes maistamaan.

6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä jos ei ruoka maistu niin ok olkoon sillä kerralla syömättä, kunhan maistaa edes 1-2 lusikallista mutta teen seuraavalle ruualle jotakin jonka tiedän varmasti maistuvan ja että syö hyvin. Tyttö on muutenkin tosi hoikka niin en halua että enempää paino laskee syömättömyyden takia.

Vierailija
10/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta en vain enää kuuntele valitustaan. joskus saa herkkuja(lempiruokaa). ap ei ole suomessa lapsi nälkään kuollut moneen vuosikymmeneen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän meillä muuta sitten olisikaan kuin lettuja ja hilloa ruuaksi. Lapsi syö sitä mitä tarjotaan. Muutenkin on epätervettä lohduttaa lasta ruualla.

6

Vierailija
12/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kohta kaksivuotias nirsoilija ja kyllä vuoden sisään aion siirtyä systeemiin, joka ei lapselle erivapauksia anna. Näkee sitten nälkää, jos ei se ruoka kelpaa mitä muut syö. Vielä ei raaski noin pientä nälässä pitää, kun ei reppana oikein osaa vielä sanoa miksi ei maistu ja mikä maistuisi :/.



Mutta onko meillä ainoa nirso, jolle kansainvälisen keittiön ruoat käy, mutta perinteiset suomalaiset ei? esim. pinaattiletut ja lihapullat on iso ei ei, mutta sushia syö mielellään, kuten myös pastaruokia, paellaa (mustekala suurinta herkkua) ja kiinalasta ruokaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap:lle voimia taisteluun, ei lapsi nalkaan kuole. Meillakaan ei muuta ruokaa saa, ja jos ei kelpaa, niin voi olla syomatta. Meilla on pakko maistaa kaikkea. Seuraavalla aterialla sitten jotain muuta ruokaa. Mina en myoskaan anna lapsen suureen aaneen valittaa ruuasta (yok pahaa jne). Kaikesta ruuasta ei tarvitse tykata, mutta ei sita tarvitse mainostaa, se etta on rajoittunut syomiensa ruokien suhteen ei minusta ole mikaan positiivinen asia.

Vierailija
14/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ihmeessä tuosta asiasta pitää tehdä tuollainen ongelma? Meni varmana viikonloppu pilalle teillä molemmilla. Jos ei kertakaikkiaan voi syödä jotain, miksi et voi sitä hyväksyä? Isäni " pakotti" mut kerran syömään yhessä hienossa ravintolassa sellasta ruokaa josta en pitänytkään, ja oksensin. Sen jälkeen hän ei oo pakottanut koskaan ketään, ja sanoo muilleki, että älkää pakottako.

Lapsi on oikeasti lapsi, eikä ymmärrä jotain sellaista, että hänen on pakko syödä pahaa ruokaa sen takia ku äiti niin haluaa tai jossaki joku lapsi kärsii nälästä. Kyllä ne lapsetki jossain vaiheessa kasvavat ja oppivat maistelemaan ja tykkäämään erilaisista ruoista.

Ei kannata tehä mitään traumoja ruokaa kohtaa ihan tieten tahtoen.

Keskittykää olennaiseen!!

-7

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai että meidän lapsi söisi herkkuja. Kyse on siis puhtaasti ruuasta. En syötä lapselle pipareita/karkkeja, meillä jälkkärit on hedelmiä ja marjoja jne... Kun en ole vielä katsonut tarpeelliseksi noita muita alkaa syöttämään ja ne ei ruokaa.



13.

Vierailija
16/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei KETÄÄN saa pakottaa SYÖMÄÄN. ap

Vierailija
17/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän vain päättää yhtäkkiä, että inhoaa kyseistä ruokaa ja on sitten syömättä eikä suostu edes maistamaan.

Tekee siis ihan tahallaan. Ruuan maun kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.

6

Vierailija
18/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. lihapullat on pojalle kauhistus, mutta kaikki pastaruoka menee ja lisääkin pyytää. " Kokkaa" itsekin aina makaruunia. Lisäksi syö kasviksia, marjoja ja hedelmiä mielellään, alkaisi varmaan helposti kasvissyöjäksi.

Vierailija
19/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän 4,5v poika on todella nirso, alkoi 2-vuotiaana tiputtamaan pikkuhiljaa ruoka kerrallaan pois ruokavaliostaan. itse reagoin asiaan samoin kuin ap:ta neuvottiin eli annoin sitten olla nälässä enkä tarjonnut muuta syötävää jos ruoka ei kelvannut.



tätä menoa kun jatkui pari vuotta niin tilanne kärjistyi viime syksynä varsin pahaksi :( meidän poika meinasi ihan_oikeasti lopettaa syömisen kokonaan: päivän ruokavalio koostui esim. puolikkaasta ruisleivästä+margariinista, banaanista ja parista lusikallisesta jugurttia jotka söi aamu+ iltapalalla. edes ne entiset takuuvarmat suosikkiruuat (joita oli 2 kpl) eivät maistuneet tai poika söi niitä vain hyvin pienen annoksen. pojalle tuli ongelmia vatsantoiminnassa ja hän muuttui jotenkin vetämättömäksi ja väsyneeksi.



säikähdettiin miehen kanssa ihan tosissamme ja mentiin ravitsemusterapeutin juttusille. hänen kanssaan kun purettiin asiaa läpi niin todettiin, että pojan vatsalaukku on kutistunut kun ei ole tottunut syömään kunnollisen kokoisia annoksia. ja samoin hänelle on käynyt kuten paastotessa eli lopulta näläntunne häviää kokonaan eikä sitten edes tee mieli syödä.



eli meidän piti opettaa poika taas syömään uudelleen jotta vatsalaukku venyisi ja normaali näläntunne palautuisi. ravitsemusterapeutti käski antamaan 4x päivässä mitä vain ruokaa menee, vaikka sitä leipää ja jugurttia kunhan poika vain syö säännöllisesti.



nyt on puoli vuotta kulunut ja tilanne on parantunut siinä mielessä että poika syö jo huomattavasti paremmin ja on reipastunut entiselleen. hän on edelleenkin nirso mutta edes joitakin uusia ruoka-aineita on saatu mukaan. nykyisin tarjoan pojalle ainakin voileivän joka aterialla vaikka ei kunnon ruokaa söisikään ja katson että teen pojalle kelpaavia ruokia ainakin parina päivänä viikossa.



sinänsä olen edelleen sitä mieltä että tämä on oikea tapa toimia. mutta silti, etenkin lujatahtoisen lapsen kohdalla, kannattaa olla aika tarkkana ettei käy kuten meillä!

Vierailija
20/20 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta sanoi ettei ole huolta,kunhan syö kaikkea " ympyrästä" . Meillä vaan kaiken piti olla erikseen. Ja ei kiitos as-diagnooseja! ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi seitsemän