Tanssilavalle tanssimatta
Olen lupautunut kaverin kuskiksi tanssilavalle. Itse en tanssi enkä lähde tanssimaan. Pitääkö minun odottaa autossa tai sen lähistöllä vai voinko hengailla lavan luona ilman vaaraa, että joku lähestyy ja pyytää tanssimaan? Saako tanssilavalla ja sen ympäristössä olla rauhassa?
(Olemme naisia molemmat, jos se mitään merkitsee.)
Kommentit (20)
Pysy buffetin puolella. Jos joku pyytää tanssimaan, sano, että on juominen ja syöminen kesken. Älä tee ongelmaa ongelmattomasta asiasta.
Ei ole pakko suostua. Tosin monilla lavoilla on myös joku kahvio tai buffa, sieltä varmaan ei niin helposti tule kukaan hakemaan.
Käyn välillä tanssilavoilla, mutta aina mieheni kanssa joten kukaan ei ole koskaan tullut hakemaan. Mutta mun lavatanssi aktiivisesti harrastanut äiti sanoi aina että lavoilla on nykyään yleensä pulaa miehistä.
pysy autossa sormettamassa sen aikaa, kun kaverisi on tanssimassa
Äiti täällä, miks sä Minna et opetellut tanssimaan? Sillä tavalla sä isänkin sait.
Älä mene hakuriviin niin etiketin mukaan voit kieltäytyä hyvin.
Esim kahviot ja muuy hyviä paikkoja seurata bandia ja tunnelmaa.
Vierailija kirjoitti:
Mikä tässä on ongelma?
Tämän wanharouva Tyhjäpään avauksen teemana on miehenpahuus.
Vierailija kirjoitti:
Mikä tässä on ongelma?
Nykyään ongelmia saa tehtyä kaikesta, mieluiten jo etukäteen kiitos !
Tuskin ketään kovin helposti tunnistaa "Tanssimattomaksi" jos kuitenkin on tanssilavan luona. Varmaa joku painatus paitaan tai jotain muuta että ei loukkaa ketään tai pahoita itse olematonta mieltään?
Yksi varma keino on esittää hieman humalaista. Horjuvaa kävelyä ja hieman tuijottava katse suoraan toisten silmiin. Takaan että kukaan ei tule hakemaan sinua tanssimaan ;)
Vierailija kirjoitti:
pysy autossa sormettamassa sen aikaa, kun kaverisi on tanssimassa
Näytä keskisorma itselle somessa !! Tee uusi trendi ja räjäytä osa ilmaan !!!
Naisia on lavoilla reilu enemmistö, joten ei ole pelkoa, että sinut väkisin revittäisiin tanssimaan. Istu penkillä tai buffetin puolella, älä mene tyrkylle. On täysin ok mennä vaan kuuntelemaan musaa lavatansseihin
Vierailija kirjoitti:
Yksi varma keino on esittää hieman humalaista. Horjuvaa kävelyä ja hieman tuijottava katse suoraan toisten silmiin. Takaan että kukaan ei tule hakemaan sinua tanssimaan ;)
Varmasti tulee
Oho, yllätyin kommenttien sävystä, kysymys oli minusta ihan asiallinen. -ap
Vierailija kirjoitti:
Oho, yllätyin kommenttien sävystä, kysymys oli minusta ihan asiallinen. -ap
Ja pian tuhoat koko avaamasi ketjun, kyllä sinä olet säälittävä, wanharouva Tyhjäpää.
Tämä on ihan oikea ongelma sellaiselle, joka ei halua vahingossakaan loukata tai pahoittaa kenenkään mieltä. En tanssi -rintanappi toimii, ja niille, jotka lavaetikettiä tuntevat, niin x-rintanappi riittää.
Löysät housut jalkaan, linttuun kävellyt nilkurit jalkoihin, löysä collegepaita päälle, räikeä väri hiuksiin, huuleen sekä sierainvälin feikkilävärikorut, kynsiin mustaksi lakatut raatelijankynnet.
Piiloudu tanssipaikan parkkipaikalla auton takakonttiin ja ole siellä klo 01.30 asti.
Mikset mene tanssimaan? Oletko joten häiriintynyt ja estynyt?
Voi olla että et saa olla rauhassa vaan joku pyytää tanssimaan.