Mistä Juicen Viidestoista yö mielestäsi kertoo?
Silmissäni orpo katse lapsen eksyneen
Rakkautesi jäljet vihloo rintaa
Käy pimeys päälle lailla
pommikonelaivueen
Ja minä kun en koskaan kysy hintaa.
Viidestoista yö taas saapuu
painajaisineen
Ja kaikki, paitsi elämä, on turhaa
Aina oikein uskoa ei jaksa ihmiseen
Kun ihmiskunta tekee itsemurhaa.
Sun kanssas katson maailmaa
Ja samaa unta nään
Kuin hullu huudan rakkauteni perään
Sun kainaloosi käperryn
Ja jos sallit yöksi jään
Ja kun aamu on, en tiedä missä herään.
Käy tuuli läpi pääni, etelästä pohjoiseen
Oon yksin ajatusten raunioilla
Ikuisesti kolisevat sanat tyhjyteen
On jälleen tuskan viitta hartioilla.
Viidestoista yö, se saapuu aina uudelleen
Taas huomaan kahden viidon
unohtuneen
Jäi iholleni hiekkaa ranna autioituneen
Voi olla että vihdoin pääsen uneen.
Kommentit (16)
että muistan väärin, mutta mun mielestä siinä uusimmassa Juice-kirjassa kerrotaan, että Juice kirjoitti biisin sen jälkeen, kun oli maannut kaverinsa vaimon kanssa. Korjatkoon joku paremmin muistava, jos olen väärässä.
Laulu kertoo siitä, kun on kaksi viikkoa pukteen juotu viinaa. Sitten tulee eka selvä yö eli liskojen yö.
Ei kerro kuin rakkaudesta, jonka perään "huudetaan". Kaikki muu on turhaa. Tuossa on kielikuvia alkoholin juomisesta ja krapulasta, mutta se liittyy kaipuuseen.
Juice on itse sanonut, että kappale kertoo suhteesta toiseen naiseen. Biisi on kirjoitetty kahden vk ryyppyputken lopussa, siitä viittaukset siihen
Suomalaisen alkoholisoituneen miehen ruikutuksesta ja itsesäälistä. Heikkoudesta, itsekkyydestä, yksinkertaisuudesta.
Hyi mä inhosin tota biisiä pienenä. Musatunneilla piti aina laulaa tää ja näin suurin piirtein painajaisia 15. Yöstä, jolloin tapahtuu jotain kauheeta..
Kahden viikon ryyppyputkesta. Ketjun voi lukottaa turhana. :smoke:
Kertoo itseaiheutetuista ongelmista (alkoholismi, pettäminen) ja niihin liittyvästä megaluokan itsesäälistä ja itsekkyydestä. Ei tule edes mieleen, että lähipiiri kärsii.
Jokainen voi tulkita miten haluaa. Kuten täällä sanottukin, Juice kirjoitti sen itse salasuhteesta ja tunnontuskistaan.
Lähde: Kaikkitietävä wikipedia:
"Juice Leskinen on itse kertonut, että sekä sävellykseen että sanoitukseen on antanut vaikutteita Bob Dylanin ”Mr. Tambourine Man” ja hän kirjoitti kappaleen kahden viikon juomaputken jälkeen, viidentenätoista yönä.Samaa kertoi Juicen vaimo Tarja Leskinen Seura-lehdelle 1980-luvun lopulla, kun hän erosi Juicesta 1988 tämän ryyppäämisen vuoksi. Kappale ei kuitenkaan kerro pelkästään juomaputken päättymisestä. Harri Rinne kertoo kirjassaan Juice ON [Juice OFF], että kappaleen taustalla on Leskisen suhde hänen avovaimoonsa. Kun Rinteellä oli ollut suhde Leskisen vaimon kanssa, Leskinen kertoi kostoksi Rinteelle, että hän rakasteli Rinteen avovaimon kanssa Ratinan puistossa ja teki sitten siitä kappaleen ”Viidestoista yö”. Tämä rikkoi miesten välit pitkäksi aikaa.Leskinen oli kertonut saman tarinan jo aiemmin, mutta Rinteen nimeä mainitsematta."
Mulle tulee tuosta aina mieleen opiskeluaikojeni vuokraemäntä. Hänen poikansa (ainoa lapsi) oli syntynyt 15.päivä ja hoilannut tuota laulua. Poika teki itsarin 25-vuotiaana.
Alkoholistin elämästä...vähintääkin tuurijuopon elämästä..tuo kaksi vkoa on vain noin niinkuin sopiva tähän riimitykseen siihen lähtöön..se viina se viina..
Kysymys teille:Miksi mies on aina itsesäälinen ja rasittava ja itsekäs jos tilittää tuntojaan ja tunnustaa virheitään?Upea Juicen kappale,kuvaa varmaan kyllä krapulan tuntoja mutta myös menetettyä rakkautta,uuden rakkauden toivoa ja on siinä hätää maailmammekin puolesta..."ihmiskunta tekee itsemurhaa.."Kun kuuntelee Jippua,Anna Puuta,Cicua ym,niin sehän on yhtä valitusta:Mä annan sut pois,mä päästän sut pois,vaikka sattuu....Ei,en sun särkyä anna mä en.....ym.ym.Niissä vasta säälissä ryvetään.
Kahden viikon ryyppyputkea.