G: Ärsyttävin raskausvaivasi
Nyt saa valittaa. Mikä on päähänottavin raskausajan vaivasi, jonka toivoisit jo olevan taaksejäänyttä elämää?
Omani on tällä hetkellä aivan kamala yskä, jonka johdosta pissa karkaa joka kerta kun yskin. En kertakaikkiaan pysty pidättämään ja kuljen suojat housuissa koko ajan. Tähän vielä päälle peräpukamat ja tila on autuas.
Viikkoja 33
Kommentit (17)
*Se saakelin kuvottava maku suussa koko raskausajan
*kolmosesta kanssa pissat housuissa koko ajan, todettiin astma
*närästys, mutta siihen on onneksi lääkkeet
*häpyluusärky
2. raskausarvet
3. liitoskivut
t: rv 35
Närästys ja perussairauteni paheneminen :(
Ja kyllä mulla koko raskaus oli yhtä saamarin vaivaa koko ajan!
että ihan kauhein on ISKIASHERMO!!! Viimeisen vauvan aikana vaiva alkoi n 4. kuukaudelta. Joka ei vaivaa tunne, niin kerronpa että vauva painaa kivasti hermoa, joka aiheutti minulla mm ettei selällään voinut nukkua, ja kyljellään enint 1/2h / puoli, ennekuin oli ihan puutunut ja pakko siis vaihtaa kylkeä (jos siihen enää vain kykeni, kipu niin kauhea..) Keksin sitten hätäkeinon, että saisin edes hieman nukuttua : imetystyynystä tehtailin kuin suuren uimarenkaan sänkyyn, iso masu siihen keskelle ja niin sain edes pieniä pätkiä mahallaan nukuttua..
Vaiva jota en todellakaan toivo kenellekään!!
iskiashermon ärtyminen on kyllä pahimpia. Onneksi itellä meni nopsaan ohi. Hammassärky jolle ei oikein voitu tehdä mitään on kans ykköslistalla :)
- Kauhea aamupahoinvointi
- Pissalla piti juosta koko ajan
- Tuli entistä herkemmäksi, kaikki asiat itketti
- Närästys
1. oksentelu
2. valtava kutina ja ihottuma
3. suonenveto
pahoinvointi
ja
liitoskivut
ja vimonen ärsytys
tukkoinen nenä 8kk
Top 5 ärsytykset:
1. pahoinvointi (yölläkin yrjölle, ja vikan kerran vielä synnärillä!)
2. närästys
3. yöheräämiset (pissalle tai yrjölle)
4. lonkkasärky
5. polvinivelten särky
1. paha akne, arvet parinkin vuoden kuluttua näkyvissä
2. huonot yöunet
3. vatsavaivat: ummetus, närästys, sappivaivat
- iskias
- suonikohjut, mitkä poistuivat paikalta melko pian synnytyksen jälkeen.
Eikä tuo iskiaskaan ole muulloin vaivannut.
Väsymys kestänyt koko raskauden, loppua ei näy.
Rv 28
mutta noin puolessa välissä heräilin öisin JÄRKYTTÄVIIN pohjekramppeihin/suonenvetoihin! Ikinä aiemmin en ollut niin kipeitä kokenut ja pohkeita särki aina muutaman päivän jälkeenpäinkin.
Kuopusta odottaessa, närästys loppuvaiheessa. Helpolla oon taitanut päästä.
1. Närästys
2. Turvotus
3. Helposti hengästyminen