~Antakaa vinkkejä PowerPoint-esitykseen!~
En ole tehnyt kyseisellä ohjelmalla esitystä kymmeneen vuoteen.
Pelkkä valkoinen tausta ja musta teksti vaikuttaa haukottavasti. Liiat kuvat tuo sotkuisuutta, jne.
Vinkatkaa te, ketkä olette tehneet näitä esityksiä! Millä tuon ruudulle eloa? Liikkuvat kuvat ei käy.
Kommentit (7)
En mä ymmärrä, miten sen sais yhtään kiinnostavammaksi. Aihe ja sinä itse varmaan tärkeämmät kuin teksti. Eikä liikaa tekstiä yhdelle sivulle, eikä liian pientä
Pääasiahan on, että diat pystyy lukemaan. Eli tarpeeksi vaalea tausta ja tarpeeksi tumma teksti. Bullettien (en tiedä mitä suomeksi, ne " ranskalaiset viivat" siis) kanssa voi sitten irrotella.
Voit myös lisätä jokaiseen diaan jonkin kuvan, mutta sopivien löytämiseen ja muokkaamiseen menee tuhottomasti aikaa.
Älä käytä pitkiä siirtoefektejä. Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin odottaa monta sekuntia, että dia vaihtuu. Ja käytä vain yhtä siirtoefektiä per esitys.
Samaa mieltä 3:n kanssa: Ei liikaa efektejä! Mieluummin tiukkaa asiaa. Yhdelle dialle niukasti asiaa, tarpeeksi iso fontti ja mustalla (tai muulla tummalla) värillä, jotta näkyy varmasti. Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin tuijottaa vilkkuvaa ruutua, jonka teksteistä ei lisäksi saa selvää :-)
Jos käytät graafeja / taulukoita, älä änkeä samaan diaan tekstiä (ainakaan paljoa). Tee taustakuva itse tai käytä valmiita templateja.
Kivat (asiaan liittyvät) kuvat piristävät, kunhan ne eivät hallitse/häiritse.
Vierailija:
En ole tehnyt kyseisellä ohjelmalla esitystä kymmeneen vuoteen.Pelkkä valkoinen tausta ja musta teksti vaikuttaa haukottavasti. Liiat kuvat tuo sotkuisuutta, jne.
Vinkatkaa te, ketkä olette tehneet näitä esityksiä! Millä tuon ruudulle eloa? Liikkuvat kuvat ei käy.
-Ota dioille yhteinen värimalli (muotoile/dian suunnitelu/värimallit).
- Miten olisi joku teemakuva kullekin dialle, tyyliin kalenteri dialle otsikolla aikataulu tms. Olen löytänyt sopivia kuvia netistä vaikkapa googlen kuvahaulla. Omasta mielestäni mustavalko- tai harmaasävykuvat ovat tyylikkäitä.
-Hillitty tekstien näyttööntulon animointi. Ks. diaesitys, animaatiomallit ja kohdan hienovarainen alta.
tekstin ja taustan välillä, niinkun tossa joku jo sanokin.
Katsojalle helpompaa katsoa vaaleaa tekstiä tummemmalla taustalla (siis jos esitys heijastetaan projektorilla kankaalle - tietokoneen ruudulla asia päinvastoin)
Siis että heijastettaessa käytettävyys muuttuu.
Kiitos :) t. 5
siis häivytä (fill effects)
Laita jotain asioita boxeihin, ja pistä niihin varjostus
Älä kuitenkaan laita liikaa efektejä sekaisin. Joku säännönmukaisuus on hyvä olla.
Ja ei liikaa tekstiä per dia.