Voiko raskaus mennä kesken, niin että mitään verenvuotoa tms. ei tule?
Eli ei yhtäkkiä vaan kuulukaan (enää) sydänääniä neuvolassa ja epäillään ongelmia?
Onko kenelläkään kokemuksia asiasta? Oliko mitään oireita? Jos sikiö oli kuollut, miten asia hoidettiin (kaavintako, milloin pitää sikiö oikein synnyttää - puolivälin jälkeenkö?)?
Kommentit (7)
Sikiö saadaan ulos joko lääkkeillä jotka supistavat ja tyhjentävät kohdun tai kaavinnalla. Jos raskaus on pitkällä, synnytys käynnistetään.
Sikiö oli ollut kuolleena jo 3vkoa kun huomattiin
Lääketieteessä tapahtuma tunnetaan nimellä abortus inhibitus eli kesken jäänyt keskenmeno. Tilanteen voi sikiön koon mukaan hoitaa joko kohtua supistavalla lääkkeellä joka aiheuttaa verenvuodon tai leikkaussalissa kaapimalla kohtu tyhjäksi. Mikäli molemmat vaihtoehdot ovat mahdollisia, saat itse valita.
Kaavinta tai keskeytys lääkkeillä. Tai jos sikiö rv 12 tai enemmän (en oo ihan varma noista viikoista) niin sitten synnytetään. Vaikka " synnytys" niin kysessä on keskenmeno.
Se, että kaavitaanko vai synnytetäänkö sikiö, riippuu siitä, että mitkä ovat sikiön viikot kokonsa puolesta. Jos 5-9, keskenmenoa autetaaan lääkkeellä, jolloin vuoto alkaa. JOs 9-12, yleensä kaavitaan ja yli 12 viikkoiset sikiöt synnytetään.
Ei tehty yhtään mitään, sinne se kuihtui. Toinen jatkoi kasvuaan ja syntyi normaalisti.
Mutta ainakin rv 16 oleva sikiö synnytetään.