Voiko mosaiikkiparkettia paikata "osittain"?
Ollaan katsottu yhtä kämppää jossa keittiössä yksi kohollaan oleva palkki mosaiikkiparketissa (ilmeisesti kaatunut jotain nestettä jota ei pyyhitty heti pois) ja kph:n kynnyksen ulkopuolella parketin ekat "ruudut" tummuneet (kynnystä korotettu, ei tuke enää kosteutta). Muilta osin olisi ihan ok, mutta pystyykö korjaamaan vain nuo palat vai pitääkö tehdä koko lattia uusiksi? Onko iso ja kallis homma? Tuleeko kovin eri näköinen, jos vaihdetaan osittain? Lattia taitaa olla tammea.
Kommentit (4)
On siis varmaan vähän syvemmältäkin kuin ihan pinnasta.
on lähes käsityötä yksittäisine palkkeineen, niin kyllä mä hioisin ja lakkaisin sen vaan, en lähtisi "paikkailemaan". Ja jos saumat tosiaan ovat kovasti tummuneet, niin koko parketinhan voisi sävyttää hieman tummemmaksi?
ja oli aikamoinen homma! Lattia oli liimattu kiinni suoraan betoniin, eikä palasia olisi kyllä saanut mitenkään nätisti irti toisistaan. Irtoili siis isoina levyinä.
Jos ongelmana nimittäin on vain kohollaan oleminen, hiomisellahan sen nätisti saa taas tasaiseksi ja tasaisen väriseksikin.