Mitä tekee kotiäiti, joka haluaa erota? Siis minne menisi, jos ei paikkaa...
Pyörittelen eroa mielessäni. Säästöjä ei ole. Mihinkään turvakotiin en halua, kun ei ole kyse väkivallasta. Voiko esim. ensin hankkia vuokra-asunnon, auttaako sosiaali vuokranmaksussa ensi alkuun? Tai saako pankista lainaa, jos on kotihoidontuella, mutta aikoo heti hakea työpaikan?
Kommentit (10)
Eikö ole helpompi, että äiti ja lapset jää asumaan kotiin, ja mies muuttaa pois?
avustusta takuumaksuun. Muita tulojahan sinulla sitten on lapsilisät yksinhuoltajakorotuksella ja elatusmaksu.
Talon on ostanut yhdessäoloaikanamme, mutta ei oltu vielä naimisissa. Nyt ollaan oltu muutama vuosi.
jos ei muuten niin lasten takia... Eihän voida ajatella että niillä lapsilla ei ole mitään osuutta esim. yhteisestä kodista?
jos omaisuutta on maksettu vasta muutama vuosi, sen arvo ei ole vielä juuri velkaa suurempi. Sitäpaitsi kotiäiti ei ihan helposti pysty maksamaan lainoja, niihin kun ei saa asumistukeakaan.
Laita hakemus menemään, siinä voi kestääkin jonkin aikaa. Yleistä asumistukea saat kelalta jos tulot on kovin alhaiset. Kyllä saat apua, mene kysymään jo!
TIETENKIN saat toimeentulotuen sosiaalitoimistosta ja asumistuen kelalta. Voit olla kotihoidontuella niin kauan kuin sitä riittää, ja sen aikaa olet oikeutettu seuraaviin perustukiin:
asumistuki
kotihoidontuki
lapsilisä yh-korotuksella
elatustuki
Näiden tulojen jäädessä alle sosiaalitoimiston laskeman toimeentulotuen (kohtuulliset asumismenot, perusosat sekä sinulle että lapselle/lapsille ja terveydenhuoltokulut) saat puuttuvan summan automaattisesti toimeentulotukena niin kaun kuin tätä elämäntilannetta jatkuu. Hakemuksen voit tehdä kirjallisenakin.
Kotihoitotuen kauden jälkeen alat työnhakuun. Silloin kotihoidontuen sijaan saat peruspäivärahaa ja edelleen toimeentulotukea kattamaan ns. laskennallisen vajeen. Tietysti toimeentulotuki on sidottu siihen, että haet aktiivisesti töitä tai koulutuspaikkaa...
Asumisessa "kohtuullisiksi katsotut" vuokramenot eivät ole kovin suuret, joten kannattaa hakea kaupungilta vuokra-asuntoa. Ja kannattaa ottaa sosiaalitoimiston sivuilta selvää, mitä nämä kohtuulliset menot ja perusosat ovat, jotta osaa budjetoida oikean kokoisen ja -hintaisen vuokra-asunnon hankkimista. Mutta siis jos kaupungin vuokra-asuntoa ei heltiä pian, voi sellaisen hankkia yksityisiltäkin markkinoilta.
Leveästi tai isoissa neliöissä ei työtön tai kotihoidontuella oleva yh elele, mutta yllättävän hyvin kunta turvaa asukkaansa elämisen tällaisessakin tilanteessa! Ihan kivasti pärjää. Ja jatkossa sitten pärjäät palkallasi + elareila + lapsilisillä.
Ihan tosi, todella uusavutonta väittää, että Suomen maassa jonkun pitäisi jäädä liittoon rahan takia. Ei todellakaan tarvi!
Se kotiäiti menee omaan vuokra-asuntoon, jonka on hankkinut joko kaupungilta tai yksityisiltä markkinoilta.
Sitten se kotiäiti menee kelaan ja hakee asumistukea, sekä yh-korotusta lapsilisään.
Sitten se kotiäiti mene sosiaalitoimistoon ja hakee toimeentulotukea.
Sitten se kotiäiti menee miehensä kanssa lastenvalvojalle ja sopii elatusmaksuista ja tapaamisista.
Sitten se kotiäiti menee työkkäriin ja alkaa hakea työpaikkaa kotihoidontuen loppumista ajatellen.
Sitten se kotiäiti menee töihin, eikä enää tarvitse toimeentulotukea, mutta ehkä saa vielä jonkun verran asumistukea, riippuu palkasta.
Sitten se kotiäiti on onnellisempi kuin huonossa liitossa, jossa kitkuttelee rahan takia, kun ei tiedä, että muutenkin pärjää.
(Sitten se kotiäiti ehkä jonain päivänä tapaa vielä uuden miehen, jonka kanssa jatkaa elämäänsä onnelisempana kuin edellisessa liitossa ja jakaa sen taloudellisenkin vastuun taas toisen työssä käyvän aikuisen kanssa.)
Jos ei, niin sittenhän sinulle kuuluu puolet talosta, autosta jne.! Omaisuus muuttuu yhteiseksi avioon mennessä.
Ei kai ketään voida ihan tyhjän päälle jättää?
Sinuna soittaisin sossuun, ne varmasti osaavat neuvoa.