Hyvää retkievästä pitkälle automatkalle?
Eli kesälomareissu tiedossa (mukana lapsi 2,5v.) ja nyt pitäisi keksiä jotain hyvää, edullista, täyttävää ja säässä kuin säässä autossa säilyvää matkaevästä. Toki eväitä ei tarvitse koko matkaa autossa välttämättä kuljettaa kun pysähdellähän voi ja ostaa kaupasta.
Kommentit (2)
Kultakalat, voileipäkeksit, rusinat, pillimehut ja -jogurtit (ei tarvi avaamattomana olla kylmässä), banaanit, marie-keksit... Näitä meidän tenavat takapenkillä popsivat pitkillä ajomatkoilla. Vaikka pääperiaate on, ettei autossa syödä, on sitäkin periaatetta pakko joskus rikkoa. Meillä ei kumpikaan ole kovin hyvä viihtymään autossa ja ilman ruokalahjuksia pitemmät matkat olisivat yhtä tuskaa. Kätevä kolmiovoileipä muuten tulee myös laittamalla leivän väliin valmista kinkkutahnaa ja juustoa. Täyte ei tursua leipien välistä ja on nopeita tehdä.
Porkkanoita, omenoita, mandariineja ja kurkkuja - kaikki valmiiksi kuorittuina ja suikaloituina tai lohkoina omissa rasioissaan. Kolmiovoileipiä, joiden välissä kana-, liha- tai kalasalaattia. Termoksessa kuumaa sosekeittoa ja lisäkkeenä juustosämpylöitä (nämä syödään levähdyspaikalla kertakäyttöastioista). Juomana meillä on aina vesi, jota jokaisella on omassa juomapullossaan.
Rusinoita, suolatikkuja yms. voi myös pitää mukana, jos nälkä yllättää paikassa, jossa ei heti voi pysähtyä.