miten olette selittäneet lapsille näitä
kosketteluasioita kun nyt lapsille käsketään niistä kertomaan.
eli että uimapukualueelle ei saa kukaan koskea, siis vaatteetkaan päällä? miten sitten kun monet haluaa hullutella lapsen kanssa kutittelemalla yms. eikö niin saa tehdä? mihin raja vedetään mistä saa kutittaa? vai saako ollenkaan?
tarkoitetaanko uimapukualuella vaatteet päällä vai ilman?
olis kiva näistä lapselle puhua kun käy jo kavereitten luona kylässä yms. ei vanhemmista voi koskaan tietää, tai päiväkodin hoitajista tai kenestäkään mut vähän hakusessa että miten näistä sitten puhua lapselle.
Kommentit (4)
Kutittelen joka paikasta muualta, mutta en "bikinien kohdalta". Ja jos lapsi sanoo että LOPETA, niin lopetan.
"bikinisääntö" pätee minusta totta kai myös vaatteet päällä.
Lapselle on parasta puhua asiasta sillä hetkellä kun se on jotenkin "konkreettinen",
"uimapukualueelle ei saa kukaan koskea" säännön joka siis pitäisi opettaa lapsille. No kyllähän nyt omat vanhemmat "sinne" koskevat vähintään kerran päivässä iltapesulla. Tai jos lapsi menee saunaan isovanhemiensa, tätinsä ym kanssa, niin tokihan sitä pestään. Eihän pieni lapsi voi itse olla vastuussa alapäänsä pesusta. Toki hyvä opettaa että vieraat ei sinne koske.
yrittää kosketella epämukavalla tai kummalliselta tuntuvalla tavalla tai pakottaa riisuuntumaan, ottaa kummallisia kuvia tai jotain muuta mikä tuntuu ikävältä tai pelottavalta, ja varsinkin jos sanoo ettei vanhemmille saa kertoa. En voi kaikkia niiden metkuja kuitenkaan luetella ja voihan se pedofiili yrittää saada lasta koskemaan vaikka itseään, pakottaa suuseksiin tai katselemaan jotain pornokuvia tai jotain muuta mitä ei kata yleisluontoinen neuvo ettei uimapukualueelle saa koskea.
pimpistä ja pippelistä ei kutitella.
"uimapukualue" on kyllä aika laaja, kyllä lasta saa esim mahasta kutitella.