Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Opettajakin saa pitää hoitovapaan kahdessa jaksossa, useammassakin,

Vierailija
17.06.2008 |

mikäli asiasta työnantajan kanssa sovitaan (kuten kaikki). Hoitovapaa saa siis keskeytyä välillä. Merkityksellistä ei ole se, onko kyseessä koulun toimintakausi vai opetukseton aika. Itse pidän kannatettavampana sitä, että opettaja ei palaa töihin kesken lukukautta lyhyeksi ajanjaksoksi, sillä se vaikeuttaa opetuksen jatkuvuutta ja arviointia.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
17.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

hoitovapaalaiset palaavat kesäksi töihin. Itsekin aion tehdä niin, ja välitän piupaut, vaikka tuhlaa kuntalaisten verorahoja.

Vierailija
2/5 |
17.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Useimmilla työpaikoilla on. Niihin ei ole AV:n tätiraati laittamassa mitään rajoituksia. Kyse onkin kateudesta, että kukaan ei saa päästä yhtään helpommalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos syynä on se, että kouluissa ei ole hommia joka kuukausi, niin miksi sitten kesäksi joutuvat ottamaan vuosilomaa, palkatonta ja menemään muihin töihin tai olemaan siellä koululla tekemässä hanttihommia esim.



- rehtori

- koulusihteeri

- koulunkäyntiavustaja

- vahtimestari



Sun logiikan mukaan niilläkään ei voisi olla kesällä koululla töitä. Eniten esim. koulunkäyntiavustajia voi verrata opettajaan ja silti ne joutuu sumplimaan kesänsä eri tavoin kuin opet - tekemään muuta työtä tai olemaan palkatta. Kyllä opettajillakin voisi olla kuukauden kesäloma ja lopun ajan olisivat palkattomalla tai menisivät töihin vastaaviin hommiin esim. kesäsiirtolaohjaaja, päiväkotiin töihin tms.

Vierailija
4/5 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se, että opettajat saavat palkkaa myös "ylimääräiseltä" loma-ajalta on vain palkanmaksutekninen seikka.

Vierailija
5/5 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opettajat tienaavat siis "ylimääräisen" loma-ajan palkkansa ihan normaalisti lukukausien aikana, eli vajaan 11 kk:n palkka maksetaan 12 kk:n aikana. Vastaavasti koulunkäyntiavustajillekin voitaisiin maksaa lukukausien aikana kertyvä palkka kuukausittain läpi vuoden, mutta heidän liittonsa ei ole neuvotellut tällaista palkanmaksurytmiä.