Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko liian rankkaa urheilua raskaana olevalle?

29.05.2009 |

Oletteko koskaan kuulleet että sikiölle olisi tapahtunut jotain liian rankan urheilun seurauksena? Olen kuullut että kun äidin sykkeen ollessa korkealla sikiö ei saa happea, mutta voiko ihan oikeasti aiheuttaa sikiölle vaurioita liian pitäkestoisella korkealla sykkeellä ja jos voi niin minkälaisia?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
31.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nyt mietinkin, että mikä on se " liian korkea " syke. Itse käyn erilaisissa jumpissa ja spining on intohimoni. Kuinkahan kauan spiningissä voi turvallisesti käydä? Kiva jos joku viisaanpi viitsisi vastata.

Vierailija
2/7 |
31.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

max 140, hapenpuutehan ei ole vauvalle hyväksi, jos ihan hetkittäin ylittää niin sen ei pitäisi olla vaaraksi. 130 on ihan ok. vaikea höllätä kun tottunut 160-170 vetämään spinningia, mutta kannattaa miettiä. sykemittarilla seurailin itse jumpissa. nyt ei tarvi jumpata supistusten takia enää rv 33

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
01.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen juoksin naisten kympin, ja kyllä siinä sykkeet meni ajoittain ton 140 yli. Neuvolassa mainitsin asiasta, ja sanoivat, että kävelisin välillä, jos tuntuu pahalta. Ei tuntunut.



Eikö sykerajat ole aika yksilökohtaisia? Ei mun mielestä voi sanoa tommosta tiukkaa raja-arvoa, mikä olisi ohjesääntönä kaikenkuntoisille ja -ikäisille odottajille. Onhan meitä täällä n. 20v ikähaarukalla.



rv 9+3

Vierailija
4/7 |
01.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei nuo sykerajat vielä noin varhain pädekään. Eikö se ollut vasta toisella raskauskolmanneksella, kun niitä sykerajoja kannattaa ruveta noudattamaan ellei myöhemminkin? En nyt tarkkaan muista.

Vierailija
5/7 |
01.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa!



Ensinkin ihan raskauden alussa (eka kolmannes?) ei vissiin itse voi tehdä juurikaan mitään niin että siitä aiheutuisi keskenmeno, eli ainakaan liikunnasta ei tällaista haittaa pitäisi olla kuulemani mukaan.



Toisella kolmanneksella kannattaa jo alkaa seuraamaan sykkeitä, luin paristakin juoksuaiheisesta kirjasta että raja olisi 150 lyöntiä minuutissa, tosin tämähän on myös yksilöllistä esim itse olen hyvin korkeasykkeinen ts. pienisydäminen nainen ja en ole säikähtänyt vaikka syke toisinaan hetkellisesti tuonkin rajan ylittää. Mutta kyllä se kroppa yleensä aika herkästi näyttää kun pitää himmata, alkaa supistella tms.



Viimeisellä kolmanneksella kehoitetaan yleisesti ottamaan rauhallisesti, venyttelemään tms. mutta tässäkin on mun (ja neuvolantätin) mielestä paras mittari se oma tuntemus, tekee sitä mikä tuntuu hyvältä. Esim. itselläni on nyt vikalla kolmanneksella vasta oikein lähtenyt homma rullaamaan ja oon pyöräillyt paljon (tosin olen harrastanut tätä jo ennekin eli uusien lajien aloittamistahan pitää välttää). Eikä mun lenkit jää siihen suositeltuun puoli h päivässä vaan jopa reilu 1,5h saatan polkaista ja kun se tuntuu hyvältä eikä supistele, ja pidän huolen nesteytyksestä + muusta energiansaannista niin mikäs siinä.



Yleisohjeet annetaan aina sen mukaan, että niistä ei varmasti koidu haittaa kenellekään mutta kaikki me ollaan vähän erilaisia ja jos mietityttää niin neuvolasta kannattaa kysyä lisätietoa.



Loppuun tämän vauvasivuston oma linkki liikunnasta:

http://www.vauva.fi/artikkeli/raskaus_ja_synnytys/15/odottajan_liikunta



Mukavaa odotusaikaa :)



Tolleroinen rv 29+3

Vierailija
6/7 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

moikka, itsekin olen paljon miettinyt sykerajoja ja olen myös ymmärtänyt että tosi yksilöllistä on.. ja jos on aikaisemmin harrastanut jotakin niin sitä voi turvallisesti jatkaa oman tuntemuksen mukaan, mutta uusia harrastuksia ei kannata yhtäkkii aloittaa. Itse juoksen ja 13 viikolla asti treenasin normaalisti ja kilpailin, mutta sen jälkeen olen keventänyt ja tehnyt vain lyhyitä pätkiä joissa syke nousee max 170. Tällä hetkellä olen 21 viikolla ja hyvin olen voinut.. täytyy vain kuunnella omaa kehoa, pikkuinen on tärkein :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
05.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!



Itselläni tuo syke nousee varsin helposti, nimenomaan nyt kun hemoglobiini on alle 110 :(. Kahdessa edellisessä raskaudessa on ollut myös sama tilanne.



Rakastan kuitenkin liikuntaa, ja pyöräilyä ja kävelyä pystyn harrastamaan noin puoli tuntia kerrallaan, ennen kuin alkaa tuntumaan huonohkolta. Tämä johtuu varmaankin siitä, etten osaa mennä "lössytellen" vaan haluan aina saada aikaiseksi kunnon treenin. Puolen tunnin jälkeen alkaa yleensä supistelemaan liikaa (varsinkin kävellessä). Kuntosalilla kyllä pystyisi olemaan vaikka kuinka kauan, jos vaan on syönyt hyvin.



Olen kuitenkin seuraillut sykettä, pyöräillessä varsinkin, ettei menisi tuon 150 yli.



Sabine 24+0