Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pahoinvointi ja akupunktio

21.11.2006 |

Hei,



Armoton oksentelu vaivaa. Onko kellään kokemusta akupunktiosta alkuraskauden pahoinvoinnin helpottamiseen?



Entä tietääkö joku, jos siitä voi olla haittaa sikiölle? Olen vasta viikolla 7.



Grix



Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

akupunktiota, niin etsi todella kokenut ja osaava akupunktiohoitaja. Akunpunktiossa kaikkia pisteitä ei suositella raskaana oleville, koska jotkut pisteet aiheuttavat mm. keskenmenoa, ennenaikaista synnytystä.



Akupunktio on siis täysin turvallista, jos asiansa osaava hoitaja eli tietää mitä pisteitä voi käyttää.



Onnea raskauteen, toivottavasti pahoinvointi helpottaa pian.

Vierailija
2/4 |
21.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itse käynyt akupunktiossa kerran viikossa migreenin takia. Nyt jouduin tauolle, koska ainakaan minun akupunktiohoitajani/fyssarini ei suosittele hoitoja ensimmäisten kolmen kuukauden aikana. Syynä kai suurempi keskenmenon riski. Tämänkin jälkeen aloitetaan suht varovasti muutamilla pisteillä ja muilla fys. hoidoilla. Voithan tietty kysyä asiantuntijalta, mutta tämä on minun kokemukseni.



Ikävä kyllä on kärsittävä päänsärystä ja pahasta olosta. On se kyllä sen arvoista sitten kun vauvan saa syliinsä :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos teille. Enpä taida sitten mennä. Pakko vaan kestää...



Hyvää odotusta teille!



Grix

Vierailija
4/4 |
22.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olin alkuraskaudessa akupunktiossa, koska luin aiheesta, että sillä on joissain tutkimuksissa saatu hyviä tuloksia. En osaa sano, auttoiko se minua. Yleensä illalla oli huonompi, mutta seuraava päivä parempi. akupunktio teki lääkäri. Hän kyllä totesi, että alkuraskaudessa voi kokeilla, jos se auttaa pahoinvointiin ja samoin loppuvaiheessa supistelukipuihin, mutta raskauden keskivaiheilla olisi viikkoja, jolloin akupunktiota ei suositella. Luulen, että akupunktion vaikutukset ovat hyvin henkilökohtaisia ja toiset saavat niistä helpotusta pahoinvointiin, toiset ei huomaa mitään eroa.



T:Huuheli