1v:lle ruokaa lentokoneeseen
Mitähän ottaisi lapselle, joka on matkan aikoihin 1v ja 4kk, lentokoneeseen syötävää? Kun siellä ei kuulemma ole mikroakaan, eikä noita pilttipurkillisia syö kylmänä kukaan. Vesihauteessa lämmittäminen on sitten niin hidasta puuhaa, että kone taitaa keretä laskeutuun, enne ku ruoka lämpiää. Meidän muksu kun ei millään kahdella lusikallisella pärjää.. :( Lento siis kestää 4 tuntia.
ehdotuksia? Ja sanotaan vielä sen verran, että elokuussa saattaa olla täällä Suomessakin sen verran lämmintä, ettei kotoa otettu kotiruoka taida kestää 3 tunnin matkaa lentokentälle + 1-2 tuntia kentällä oloa pilaantumatta... Mikäli siis kotiruokaa lapselle voi koneeseen edes viedä...?
Kommentit (2)
Olen ottanut purkkiruokaa ja hyvin on pärjätty. Vähän kun ennakoi tenavan nälkää, niin ei se lämmitys siinä vesihauteessa ihan loputtomasti kestä. Kentältä olen ostanut myös karjalanpiirakoita (stockan miniherkusta) ja croissanteja välipalaksi.
Hei,
Lennolle tulee ottaa avaamattomia lastenruokia alkuperäispakkauksissa. Purkit lämmitetään koneessa vesihauteessa. Ehkä kannattaa syöttää lapsi kentällä ennen turvatarkastusta kahvilassa.
Valitettavasti omaa kotiruokaa ei voi ottaa lennolle mukaan.
Turvatarkastuksen jälkeen voi ostaa halutessa jotain pientä syötävää lennolle.