Vaihtoehtoja karkille?
Minulla on lähes koko raskausajan ollut hetkittäin aivan hillitön makeanhimo, kun se iskee niin ei auta mikään, karkkia on saatava ja jos ei saa niin tulen suorastaan pahalle päälle ja päätäkin alkaa särkeä. Nyt sitten neuvolassa sanottiin vauvan suuren koon vuoksi että makeaa pitäisi todella alkaa välttää ja eihän se hyvää verensokereillekaan tee aivan tolkuttomasti syödä makeaa, mutta kun he ottivat ja kielsivät myös hedelmät ja marjat ja kaiken muunkin makean! Onko kenelläkään ideoita miten saisin " himoni tyydytettyä" =) jotenkin vaihtoehtoisesti? Olen nyt toista viikkoa ilman oikeastaan minkäännäköistä makeista tai leivosta tai hedelmäsalaattia ja vieroitusoireet alkavat painaa... =)
Kommentit (9)
Se kai siis on suurin himojen syy, että verensokeri tipahtaa ja tekee mieli tasoittaa se makealla. Eli säännöllinen pieni napostelu, ja annokset jotka pitävät verensokerin tasaisena. Porkkana on mulle ollut toimiva napostelu, tosin ei ole muita herkkuja kielletykään, mutta jos siis tekee mieli syödä jotain jonka glykeeminen indeksi on alhainen.
Napostele leipää, salaattia, vihanneksia. Ei varmasti heti auta, mutta pidemmän päälle kyllä toimii ja makeanhimo katoaa. Tsemppiä jaksamiseen!
Makeutusaineita ei kannata yrittää, ne saa vaan makeanhimon yltymään. Sitten kun on tilanne tasapainottunut, niin kannattaa kai panostaa niihin hedelmiin ja marjoihin, joissa sokerit vähemmällä, ja pahimpaan karkkihinkuun ostaa intiaanisokerinamuja, Helsingistä saa esim. Ruohonjuuresta, mutta ihan monesta " tavallisestakin" ruokakaupasta. Mulle maittavat ainakin intiaanisokerisalmiakki ja lakut. :) Sopivat paremmin siksi, ettei valkoista sokeria ole, vaan intiaanisokerin glykeeminen indeksi on alhaisempi ja säilyy siis sokerit tasapainoisempina.
Kokeile oikein makeita mini-luumutomaatteja!! Mulla itselläni niihin valtava himo nyt rv 6+4, ne on varsin makeita ja ah niin raikkaita, eikä taatusti sisällä hurjasti energiaa.
Makeutusaineista on mielipiteitä yhtä paljon kuin on ihmisiäkin, mutta itse olen ainakin hillinnyt makean ja kofeiinin himoa lasillisella coca-cola zeroa aina silloin tällöin. Minulla se on ainakin toiminut, lasillinen on poistanut himon.
Mulla auttaa lasillinen jotain light limsaa tai hedelmäsokerilla makeutettua vichyä. Fun light -mehut ja sokerittomat mehukeitot on myös hyviä kun ensiksimainitut tuppaa närästämään.
Juu ja voi niistä makeutusaineista hysterisoitua, mutta pienempi paha tuo lasi limua kuin pussillinen karkkia.
jos sulla on sokeriarvot mitattu sokerirasitustestissä ja ovat normaalit, niin mikään syömisesi ei vaikuta vauvan kokoon. Näin ainakin minulle vakuuttivat kätilöopiston lääkärit.
Meillä on suvussa taipumus saada isoja lapsia. Tässä toisessa raskaudessani olen syönyt makeaa, ja vauva on silti jäämässä pienemmäksi kuin edellinen, jonka raskauden aikana en syönyt kuin hedelmiä makeannälkääni.
Silti vaikka lääkärit tietävät tuon faktan aina kätilöt huomauttelevat makean syömisestä. Sillä ei kuitenkaan ole mitään tekemistä vauvan koon kanssa, jos sulla ei ole raskausdiabetestä. En tiedä, miksi äitejä painostavat sillä silti.. =) Suu makiaksi vain ja huolet pois!!!
nemma rv 38+6
K-supermarketissa on ihania pirkka-sellaisia 1,50 rasia
Hyviä vinkkejä on tullut kiitos vain paljon, noista makeutusaineista olen joo kuullut kanssa että ne olisi jotenkin haitaksi mutta hyvä jos ei niistä tarvitse panikoitua. =)
Makeat pienet napostelu porkkanat, pienet kirsikka tomaatit...
Mutta meinasin ehottaa sulle kuivattuja hedelmiä, mutta ne näyttivät olevan kiellettyjen listalla...Mites rusinat, luumut? Suolattomat ja sokerittomat välipalakeksit? Jäätelössä on kyllä paljon energiaa...
Kielettiinkö sulta myös vihannekset? Jos ei, nii sieltähän löytyy paljon ratkaisuja makeannälkään :)
Tässä vain muutama esimerkki.
-AJ-