*¿*¿* Jouluiset sunnuntaihin! *¿*¿*
Kommentit (23)
Ei se koskaan meidän makkariin tulr, joten pyysin reppanaa meidän väliin nukkumaan. Muttei se nukahtanut, herätti minut 7.15. Nousin ylös, kun alkoi taas yskittää tuo lima.
Yö meni ok, joten ei haittaa vaikka jo ylhäällä olen näin sunnuntaina (meillä kello tunnin vähempi, kuin teillä).
Miehistä vielä... Meillä mies alkoi olee jo aika hyvin koulutettu kaikkeen kotona, mutta maasta muuton ja firman perustamisen myötä herra on jättänyt kaiken homman ja vastuun mulle kotona. Vaikka mä autan sitä välillä firmassakin. Ehkä se vie vaan sen ajatukset ja henkisen kapasiteetin :) totaalisesti. Jos tämä 2 ja puolv. on ollut vaan tällaista taantumaa :) Hih, kuulostaa hassulta! Mä vaan kun en voi itse " taantua" , jonkun pitää kuitenkin homma pitää pyörimässä, vaikka kuinka olosuhteet vaatisivat enempi kuin jaksaisi. Tuntuu vain niin epäoikeudenmukaiselta. Mä ole joutunut kantamaan tämän ylläriraskauden tuomat muutokset yms. Miehestä vaan on hauskaa, kun tulee uusi tuhisija taloon. Vaikka tikkua ei varmaan laita ristiin sen suhteen yhtään enenpää. Ja olisi sitten edes tyytyväinen siihen miten hommat hoidan ja että ylipäätään ne hyvin hoidan, muttei! Arvostelee kyllä, tekisi itte sitten, jos ei kelpaa.
Kaunis päivä näyttäisi tulevan. Aloitan senherkuilla, mitä jäi prinsessajuhlista, sitten kun rauta on imeytynyt.
Mitenkäs Ponnarin hääyö :) ? Vietettiinkö se synnärillä?
Onnea nyt vielä rouva Ponnarille ja miehekkäälle!
Tiedät ainakin mihin pääsi pistät :)
Me oltiin 19v. kun naimisiin mentiin viiden vuoden päästä sitten eka muksu pukkasi. Kyllä sitä on saanut hioutua yhteen, kun vieläkin tarvii tehdä töitä sen eteen.
Doshijas ja Nuppu 36+6
parempi yö takana...suh hyvin nukuin n.23-03 välillä kävin kerran vessa ja 03 heräsin juomaan ja vessaan ja passitin ukon nukkumaa...ite siirryin sohvaalle...neiti itki sit pahaa untaan 3.30 ja sit ku nukahin itki uudestaan 4.00 ja sit kävin huonees rauhottelemas ja ite uneen sit heti ku sohval pääsin..sit 6.00 vessaan ja tytsi sit herätti 8.30
juuh on noi miehet välil omituisten otusten kerho=)
mut meil kyl miehestä näkee et rakastaa ja välittää tosissaan...tosin se miten joskus sen näyttää ei tunnu siltä,mut miehen käytös ja tunne puoli on kyl tyystin sen porukoista lähtösin ja niiden kasvatuksesta.
ihana päivä taitaa tulla jos jaksais neidin kaa ulkoilla ja ihana ois kaupunkii päästä yksin ostoksille mut ku on matkaa...jos ei mies vie..,mul ku ei oo ajokorttia siis ja se viel vähentää mun pääsyä mihinkää...
manja ja poitsu 37+4
Täällä sitä edelleen ollaan ilman minkäänlaisia oireita siitä,että pääsisin synnyttämään lähiaikoinakaan! Huokaus..
Liitoskivut on ihan kauheat,ilman pehmeää tyynyä en pysty istumaan yhtään ja sängystä tai tuolista nouseminen nostaa väkisinkin kyyneleet silmiin. Eilen istuin 10min. saunan kovilla lauteilla,itku silmässä nousin ylös lauteilta ja sitten vielä pahempi koitos oli päästä alas ne rappuset sieltä lauteilta. Ei tästä tule mitään,jos nämä kivut nyt jatkuu näin pahoina! Mä en saanut saunan jälkeen itse edes alushousuja jalkaan,aikani kun olin yrittänyt nostaa jalkoja kauhean kivun saattelemana oli pakko pyytää miestä auttamaan.
Mun mies osallistuu kyllä paljon kotitöihin ja lisäksi tekee kaikki ulkohommat,omakotitalossa kun asutaan.
Tuo kotitöihin osallistuminen on kyllä lisääntynyt huomattavasti nyt raskausaikana,varsinkin nyt lopussa kun olen ollut ihan raihnainen.
Pyykit ja ruuanlaitto jää täysin mulle,mutta muihin hommiin osallistuu. Eilenkin imuroi,siivosi keittiön,tuuletti peitot,vaihtoi lakanat kaikkien sänkyihin ja saunotti lapset ja ihan ilman pyytämättä teki kaiken tuon.
Toki tuokin välillää intoutuu istumaan tietokoneella koko päivän ja mua ärsyttää. Eniten ärsyttää,kun saattaa valvoa tietokoneella tai telkkaria katsoen vaikka kuinka myöhään ja sitten pitää itsestäänselvyytenä,että minä olen aina se joka nousee lasten kanssa ylös,ja meillä kun nuo lapset herää aina klo 6-7. Nyt varsinkin kun yöt on niin katkonaisia erinäisten kipujen ja vessareissujen takia,olisi joskus kiva nukkua aamulla vähän pitempään.
Ja lahjoja on kyllä ihan turha odotella,mutta siihen olen jo niin tottunut,alkuaikoina pahoitin aina mieleni siitä. Meilläkin siis yhteiseloa takana jo 10v.
Nyt pakko nousta ylös tästä tuolilta,niin kauan kuin se vielä jotenkin onnistuu,ei voi kauan istua kerrallaan,kun kivut yltyy heti ihan hirveiksi.
Himpula rv 38+5
Hei kaikki jouluiset! Poistuin pinosta touko-kesäkuun vaihteessa ja palasin tänään heinäkuun pinoon.
Kaikki paha mieli laantui menneestä yllättävän helposti. Onneksi oli hyvä tukiverkko. Paljon on joulukuun masut ollu mielessä, mutta olen parhaimmaksi katsonut ajatella teitä kaikkia lämmöllä ja jarrusukilla!
Hauskaa pikkujoulua teille kaikille ja voimia tulevaan! Enää ei ole teillä paljoa jäljellä!
Visbe ja tiitukka 6+1
toivotaan paljon jarrusukkii ja kaikkea hyvää sinulle...
kertokaas mammat millasta se limatulppa oikee on ja onko siihen liittyvii jotain oireita?
mul nyt tullu limaa joka on hiukan rusehtavaa mut ei haise ns.pahalle ja selkää juilii samputisti ja on hiukan menkat tapasii juilintaa alamasus välillä...
vaik tois synnyttäjä mut en tiiä tämmösii=)...mul ekalta ku ei mitää ollu...
mut mentävä...meil tulee vieraita kohta...
palaan myöhemmin taas...
Manja, kyllä tuo limatulpalta kuulostaa. Mulla se on ollut aina valkoista ja tosi paksua tahmaa, mutta siinä voi hyvin olla ruskeaakin seassa. Oireesi kuulostaa tosi hyviltä, jospa sinä pääsisit synnyttämään!
Mullahan tuli samalla tavalla just torstaina, mutta väheni sitten perjantaina poltot eikä enää ole mistään tuollaisesta tietoakaan =(. Itse joudun siis vielä odottamaan lähtöä, mutta pakkohan sitä meidän on alkaa pikkuhiljaa jakautumaan, joten josko olisi sinun vuorosi =)
Tuota limatulppaahan voi tulla joko kauan ennne synnytystä tai sitten pari päivää tai sitten vasta kun synnytys tosiaan alkaa.
Minulla esikoisesta synnytys alkoi kovilla säännöllisillä supistuksilla sekä samalla meni limatulppa ja kai sitä koko synnytyksen vuodin, en tiedä? Nyt sitten hitaammalla tahdilla.
Eli täällä sitä edelleen ollaan. Kai se menee sinne itsenäisyyspäivään kuten kaikki vihjailee, että se olisi hyvä päivä synnyttää. Jaa-a, mutta kun se menee jo yli lasketunajan, itse ottaisin tämän pikkuisen mielelläni jo nyt.
Kattelin muuten neuvolakorttiani kun odottelin esikoista ja siellä oli tehty painoarvio ultralla rv 36 ja paino oli 2,5kg. Nyt toista odottaessa painoarvio ultralla rv 37 3,3kg. Silti kätilö meinasi, että samankokoinen tämä toinen olisi kuin esikoinen laskettuna aikana syntyessään. Eihän noissa painoarvioissa ole kuin viikko eroa ja painoeroa on taas 800g. Eli minun nähdäkseni tästä toisesta tulisi kyllä isompi kuin esikoinen. Esikoinen syntyessään 3830g eikä tahtonut ulos tulla. Miten luotettavia nuo ultrien painoarviot on? Itse kun olen käsittänyt, että aika luotettavia on, vain pieni virhemarginaali suuntaan ja toiseen.
Huomenna alkaa " viimeinen viikko" . Josko olisikin sitä.
peppipiina 38+6
Rouva Ponnari ilmottautuu ;-D
Häät sujuivat suunnitelmien mukaan, kävelimme alttarille kera viiden morsiusneidon ja sulhaspojan, kanttori soitti flyygelillä " Puhu hiljaa rakkaudesta" sävelmän ja Tahdon jälkeen kaaso lauloi toivomamme Finlandersin " oikeesti" biisin, joka oli kaunis yksityiskohta toimituksessa. Lopuksi astelimme ulos tähtisäde tikkujen loistoon. Tunnelma oli kaunis ja ihana. Olimme perjantaina joulukadun avajaisissa ja siellä herkistelin tunnelmasta, kun oli torvisoittokuntaa joulupukki ja tonttuja soihtukulkueessa, itku tuli kun oli niin herkkää ;-) Pelkäsin kuinka käy, ulvonko koko toimituksen ajan, mutta kas jännitys teki tepposet, enkä kyynelehtinyt, hiukan tippa nousi silmään laulun aikana, muuten kaikki meni kyllä aikas sumussa ;-)
Ruokailimme TYtyrin kaivoksen juhlatilassa, mikä sijaitsee 80m maan alla, sellainen erikoinen kalkkilouhokseen tehty tila, jossa tunnelmaa.. Ja lopuksi illalla kutsuimme vieraat meille glögille, best man jäi puolille öin ja saimme sulhaselta kuulla hienoja puheita, sen verran väsytti sulhasta terästetty glögi ja päivän jännitys, että hääyö oli rauhallinen, eikä onneksi tarvinnut synnyttämäänkään lähteä ;-D Itse kävin sen verran kierroksilla ettei uni meinannut tulla.
Toisaalta haikeaa, että nyt juhlat on olleet ja menneet, on kiva odottaa jotain isompaa... Kysyinkin aamulla, että mitä me odotetaan sitten kun vauvakin on syntynyt?!! Kuulemma kolmatta yhteistä lasta.. No kieltäydyn kyllä kunniasta, odotetaan sitten vaikka töihin menoa, tai jotain muuta.
Oma ( . ) voi paksusti, vauvalla on voimaa ja isukki pöräytti mahaan suulla yksi ilta, niin vauva säikähti ääntä todenteolla, luulin että tulee kyljestä läpi. Mitään synnytykseen viittaavia oireita ei ole ja toisaalta hyvä niin, koska seuraavat viikot on nyt pyhitetty vauvan vastaanottamiseen, laitan sängyn ja muut tarvikkeet valmiiksi.
Ponnari ja itu 37+2
Manja: Toi kuulostaa limatulpalta ja noi menkkamaiset juilimiset myös..sulla voi olla synnytys lähellä <3
Visbe: Onnea odotukseen ja paljon jarrusukkia matkaan!!
On: Täällä eilen illalla tuli kunnon supistus kesti jonkun puol minuuttia ja se tuntui aikas ikävältä mutta sen jälkeen niitä ei taas tullut yhtään. Nyt aamulla on taas tullut limaa paljon mutta ei supistuksia..höh!! Vauva työntää jalkaa kylkiin minkä ehtii ja se näyttää niin hassulta : ) Edelleen on toi jälkoväli kipeä ja nukkuminen on hankalaa..kääntyminen etenkin. Käveleminen sattuu myös vaapun kuin ankka!!
Huomenna neuvola, saa nähdä onko vauva tipahtanut tonne alaspäin vai mitä tää inhottava kipu on..ja paljon toi mun verenpaine taas on..kun nyt oon syönyt sitä lisättyä annosmäärää viikon..toivottavasti olisi nyt laskenut. Jeps..hauskat sunnuntai päivänjatkot kaikille!!
sannis85 ja masuasukki 38+3
Visbe: paljon onnea plussasta:-D kiva kuulla kuulumisia
Ponnari: Lämpimät onnittelut:-D Varmasti ihana juhla teillä
Täällä nyt vähän huonommin nukutttu yö. Heräsin x 2 vessaan. Kyljen kääntäminen vaatii myös heräämisen. Oikealla kyljellä olisi parempi nukkua, mutta nukkunu sillä kai liikaa, kun kivisti lonkkaa, että oli vähän väliä käännyttävä vasemmalle kyljelle jolla muuten huono nukkua. Toisaalta, herättiin vasta puol 11 ja nukkumaan ennen puolta yötä.... Taas on selkä jumissa, pitää taas uimaan kipittää ja vähän vaikka käsipainoja nostella. Ai että odotan synnytystä. ihana kun pääsee sitten liikkumaan kunnolla eikä paikat jumiudu:-D
Huomenna olisi lääkäri + ultra, varmaan saa jotain arviota vauvan koosta. Terveydenhoitaja sanoi, että ei mikään suuren suuri vaikka rv 28 ultrassa ennustettiin noin nelikiloista
Ajattelin muutaman joulupaketin käydä tänään hankkimassa. Kohta ei enää jaksa. Pitää saada osa postiin ajoissa, kun ei paikanpäälle enää viitsi lähteä. Onneksi on useita paketteja jo hankittu. Joulukortit pitää tänään loppuun askarrella.
P-M 37+0 (jee!!!)
Me lähdetään synnärille.. OOn koittanut aikaa tappaa koko aamun, kun ei vielä kipeitä tai kovin säännöllisiä vielä nuo supparit oo. Limatulppa(a) tuli puoli 11 aikoihin.
Eilen imuroin, saunottiin ja kolmattakin ässää vähän touhuttiin. Koiran kans kävin myös ihan reippaanpuoleisen lenkin ja luulin, että siitä ja seksistä oli sitten selkä kipeänä. Yöllä sitten unenpöpperössä aina ajattelin, että kylläpä se supistelee ja aamutallin jälkeen koitin vielä pötkötellä ja tuli pari kunnon supistusta, mutten uskaltanut vielä miestä herättää jos taas olisi väärä hälytys. Niin vain on tullut nuita supistuksia ja alapää on hellänä, mutta kovin hitaasti tuntuu edistyvän...
8 min oli nyt väli..
Mies kovasti hätäilee tuon lähdön kanssa, joten pitää varmaan tässä alkaa pukemaan. Matkaa on kuitenkin se reilu 100 km, matkalla vielä vietävä yksi koirista toiseen mummulaan ja lapset toiseen.
Ilmoittelen uutiset kunhan palailen...
Marzi 38+5
Marraskuun viimeinen sunnuntai, ensi viikolla alkaa meidän kuu :D
Marzille tsemppiä ja voimia synnärille, ihanaa kun alkaa tulla näitä vauvauutisia pian! Toivottavasti ehditte hyvin synnärille..
Ponnarille roimat onnittelut avioliiton solmimisesta! Kuulosti ihanalta nuo teidän häät..
visbelle paljon onnea plussasta ja oikein hyvää raskausaikaa!
Manjalla taisi kanssa olla siellä jo oireita ilmassa? Oisko synnytys lähellä?
Miehistä oli täällä puhuttu oikein olan takaa.. Mulla kanssa tietokoneella viihtyvä mies, välillä menee hermo ihan totaalisesti... Miten mies ei voi kuulla yhtään mitään, vaikka jopa vastailee kysymyksiin??? Viiden minuutin päästä on, kuin ei olisi ikinä kuullutkaan asiasta josta juuri " keskusteltiin" ... Välillä ei meinaa mitään tapahtua vaikka sanoisi kuinka suoraan... Mutta nyt raskausaikana on kyllä huomioinut tosi hyvin ja pitää kuin kukkaa kämmenellä, siivoaa ja laittaa ruoat, kantaa kauppakassit, huolehtii kaikista pikkujutuista jne. Otankin nyt kaiken tästä irti, sillä tiedän että tämä ei loppuelämää kestä :D Varmaan siihen asti, että olen taas tolpillani synnytyksen jälkeen ja ns. normaalielämä alkaa arkineen..
Meillä riidellään tosi pienistä asioista ja äyttömän usein, sellasia pikapurkauksia. Mutta näytetään kyllä sitten niitä helliäkin tunteita ja hassutellaan paljon. Eihän kukaan ole täydellinen, itse varsinkaan... mutta on se vaan välillä vaikeaa ymmärtää tuota toista sukupuolta.. Ilmankaan kun ei voi olla :D Tsemppiä vaan kaikille ukkojensa kanssa, eiköhän ne meitä kuitenkin rakasta, vaikka kaikilla on vähän oma outo tapansa se tuoda esille..
Täällä taas jäykkä aamu, en päässyt omin voimin sängystä ylös. Taas pitäisi ruokakaupassa lähteä käymään, en tajua kuka syö jääkaapin jatkuvasti tyhjäksi... :)
Mukavaa sunnuntaita joulukuiset mamskit! Kuka poksahtaa ekana, marzi??? Puolkympiltäkin kuulumisia odotellen...
Gaijis ja piiperö 35+3
Marzi80: Onnea toivotaan että kaikki menee hyvin!! Saadaan lisää vauvoja joulukuisiin vihdoinkin : )
Kunpa itsellä alkaisi myös jotain tapahtua..täytyy kokeilla siivousta,seksiä ja saunaa taas tänään jos vaikka tehoaisi!!
sannis85..
Tsemppiä kovasti tulevaan koitokseen.
Meillä sama laskettu aika,mutta mulla vaan ei mitään synnytykseen viittaavia oireita ole havaittavissa,tylsäää...
Teillä onkin pitkä matka synnärille,minä kun jännitän kovasti tuota meidän reilu 60km matkaa,näistä marras-joulukuun keleistä kun ei koskaan tiedä.
Peppipiina: mulla on kahdessa edellisessä raskaudessa ollut nuo painoarviot yläkanttiin. Tytöstä olin ultrassa reilu kolme viikkoa ennen synnytystä,painoarvio oli tuolloin 3,4kg,syntyessään tyttö painoi 3,5kg,ja luultavasti reilussa kolmessa viikossa oli hänelle tullut painoa enemmän kuin 100g. Pojasta painoarvio oli kaksi viikkoa ennen synnytystä tasan 4kg,ja poika painoi 3,8kg.
Mua ainakin lohduttaa nämä omat kokemukset,rv36+2 kokoarvio oli tasan 3kg,ja lääkäri lupaili vähintään neljäkiloisen vauvan. Elättelen toiveita,ettei kuitenkaan olisi niin iso.
Himpula samoilla viikoilla edelleen
Täytyy myöntää että oon marzi nii kade sulle nyt, pääsispä jo itekki.. =)
Ja onnittelut myös rouva ponnarille ja visbelle plussasta. Toivottavasti vauveli pysyis nyt mukana loppuun asti.
Viime yö tuli nukuttua hyvin, pari kertaa heräsin vessaan ja kerran siihen ku maha oli kivi kova ja ahisti tohon oikean rinnan alle.. Supistuksia tulee edelleenki sillon tällön, samoin alamahaa ja selkää juilii välillä. Muuten olo on tällä hetkellä ihan ok. Ei oo muuten mulla ainakaa ässät tehonnu vaikka kui on yrittäny, mut silti pitää elätellä toiveita.. =) malttamatonko oon..
Pitääpä mennä valmistautuun lähtöön anoppilaan, hyvät sunnuntai jatkot joulumuorit!!
jonskeli ja eemeli 38+5
Sekä Marzille onnenpotkut matkaan, vaikka ootte varmaan jo lähteneet. Jännää jännää!!
Ittellä vielä niiiin kauan... Eikä todellakaan mitään oireita jotka lähtöön viittais (toisaalta ihan hyvä, keskonenhan tää vielä olis, pieni vaivainen...)
Ihanaa silti että saa täällä jännäillä toisten puolesta ja fiilistellä, nopsaa tulee sekin aika, että itsekin jännää joka ilta, tuleeko tänä yönä lähtö! :-)
Mä en vielä haluaiskaan lähteä synnyttämään, tuntuu että on vielä liian hyvä olo eikä oo yhtään vielä mitta täynnä tätä ;-)
Se onkin selkeä merkki siitä, ettei kroppa oo vielä valmis luopumaan matkalaisesta! :-)
Sintagma 35+4 ja puoltoista viikkoa vielä täysiaikaisuuteen :-)
Visbelle kanssa kilo jarrusukkia matkaan!! Kiva kun tulis ilmottelemaan =)
Oltiin äitini synttäreillä ja nyt ihan ällö olo kun ruuan " tilalle" söi herkkuja =X Fiksumpi olis tietty syöny vähemmän ;)
Täälläkään ei mitään viitettä siihen että synnyttämään pääsis muuta kuin maha joka sen kun kasvaa ja näyttää siltä että räjähtää seuraavaks!! Miten se tässä vaiheessa vielä noin kasvaa!! Sitä limaa tulee mullakin mut tosi pieniä määriä ja mulla se on sellasta kellertävää/vihertävää kuten kuopuksestakin. Sillon esikoisesta kun tuli kerralla oli paljon vaaleampi klöntti. (jollain ulkopuolisella ei raskaana olevalla on varmaan tosi mielenkiintosta lukea näitä meidän iänikuisia limajuttuja ;D )
Jaa tuntu tänään sellasta herusmisfiilistä rinnoissa mut vain hetken. Jännää miten rinnat reagoi eritavalla..alkavat vissiin tottua raskauksiin kun esikosta maitoa tuli solkenaan viikolta 20 asti..liivinsuojia joutu käyttään vielä imetyksen lopetuksen jälkeenkin, kakkosesta alko vasta 30+ viikoilla ja liivinsuojat jäi aika äkkiä pois kun eivät tihkuneet läpi (vaikka maitoa tuli paljon) Nyt maitoa tulee ehkä tippa sillon, toinen tällön ja kovettuu nänniin smaantein eli ei sotke..saa nähdä miten sit imettäessä..toivottavasti sitä tulee kumminkin ;)
Nyt väsyttää, pari yötä menny valvoessa kun kuutamo tekee pirteeks..
masu 39+2
Marzilla jännät paikat=)
Visbelle onnea plussasta, toivottavasti tämä pikkuinen jaksaa pysyä matkassa laskettuun saakka, kesävauvat on niin ihania nekin ja helppohoitoisia ilman michelinukkovarustuksien jatkuvaa pukemista=)
Ja Rouva Ponnarille onnea, tosi ihanan kuuloset on häät kyllä olleet, oi.
Täällä on NIIn ähky olo mahassa, magnesiamaitoakin otin jo toiset huikat vaan yhä tuntuu olo ilmapallolta, tai tosiaankaan niin kevyt se ei ole mutta pyöreä;O
Laitoin uunissa juustoperunoita ja leivitettyäjä possun ulkofilepihvejä paistettiin ja vaikka en enää isoa satsia kerralla jaksakaan niin ylimitotettu annos silti..
Nukutin kuopuksen päikkäreille ja nukahdin tunniksi ite, ihan pöhnänen olo.
Ja jottei ähky ohi menisi, söin vielä eilen poikineen hiehon maidosta tehtyä uunijuustoa.. Ei taida tälle päivää enää tarvia syödä mitään..
Tuosta limatulpasta..Mä odotan neljättäni ja ainoa havainto moisesta on tuon kuopuksen synnytyksestä kun viimesen kerran ennen synnytyssaliin menoa kävin vesaassa ja housuissa oli ikään kuin sellasta liivatemössöä=) Esikoiselta meni vedet kotona, mutta limatulpaa en koskaan missään nähnyt, kakkoselta ja kolmoselta supistelikin kovasti koko raskauksien ajan mutta ikinä ei mitään limatulpan tapastakaan housuissa tai veskipaperissa ollut kuin se kuopuksen " liivate" ja sekin tosiaan kun synnytys jo käynnissä.
Jänskä kyllä.
Illalla söin puolikkaan suklaalevyn ja toi vauva on aikamoinen herkkup sekin, kohta oli hirvee hikka ja sitten alkoi sellanen möyryäminen että oksat pois. Sitä yhensorttista kuperkeikkaa vaan ei suostu kurillaankaan tekemään, että kääntyis pää alaspäin..
Harmittaa kun niin olin suunnitellut miten ihanat rauhalliset joulupyhät vietetään ja yleensäkin saan laittaa joulua ilman navettakiireitä, mä kun olen koko ajan elänyt ajatellen, että vauva syntyy tammikuun alussa ja jos nyt käykin niin, että jo jouluksi tullaan nyytin kanssa kotiin leikkaushaava mahassa niin...
Jos tässä huonolla tuurilla on enää kolmisen viikkoa mahan kasvatusta jälellä niin pukkaa kiireen..
Ei sillä, kyllä se olisi ihana saada se pikkuinen tonttu jouluksi syliinkin ja sitä rauhassa hoidella joulupyhät, muistan vaan minkälainen häslinki täällä kotona oli kaksi vuotta sitten...Anoppi ihan hermona navetan välillä koitti siivota ja kinkkua paistaa yms ja oli ihan raivona kun soitin, että olisi vielä pari joululahjaa paketoimatta.., jos mulla ei olisi ollut noita kahta isompaa lasta jotka odotti äitiä kotiin, olisin pysytellyt visusti uuteen vuoteen laitoksella=)
Päästiin siis kuopuksen kanssa kotiin laitokselta jouluaattona iltapäivällä.
Nyt kun arvelen, että mun pitäs paikan päällä katella ja kuunnella anopin touhut voimatta tehdä ite mitään ja olla ehkä kipeäkin.....Ei kiitos. Mieluummin ite laittasin joulun ja synnyttäisin joulun jälkeen. Näitten lasteni takia, joulu on lasten juhla, itestäni viis, ja kyllä siinä menee niiden kin fiilis hirveessä hässäkässä..
Mutta turhapa tuota ressata, äippäpolilla käynti vielä edessä ja siellähän sitä viisastuu, voihan se olla, että sektio jää ihan laskettuun aikaan ja oon laitoksella uuden vuoden.
Miehistä... No, meillä on ukolla niin paljon hommia tuolla pihalla ja pelloilla, ihan luonnostaan on vanhanaikanen työnjako noiden kotihommien kanssa enkä mä valita , mutta joskus tietenkin kypsyn ja ärähdän etenkin kun tää ei osaa laittaa omia vaatteitaan paikoilleen, kaikki jättää ja sitten on tottakai aina kaikki hukassa.
Ja se pännii kun ukko ite makaa sohvalla ja valittaa lapsille kun niiden leluja on lattialla, että pitää siivota.. Kun näyttäs ite esimerkkiä hän, ei oikeen minusta ole kanttia alkaa toisille huutamaan asiasta jota ei itekkään koskaan tee..
Se toisen huomioiminen ja hellyyden osoittaminen on kanssa aika alkeellisella tasolla mutta paan aika paljon anopin ja lapsuuden piikkiin, kun ei ite ole tottunut saamaan hellyyttä tai ylipäänsä aikaa omilta vanhemmiltaan, niin vaikeahan se on itse olla toisenlainen.
Voishan sitä oppia ja opetella jos haluja olisi. Ite kyllä kärsin enemmän ja vähemmän kun ite olisin äärettömän hellyydenkipeä jne ja toinen ei.
Mutta vuosien saatossa sitä on oppinut tulemaan vähemmälläkin toimeen ja lapset on helpottaneet silleen, että ei ole samalla tapaa virtaa ukolta huomiota edes haluta kun nuorempana=)
En tiedä sitten, olisiko sekään kiva jos se olisi aina kiinni takapuolessa ja lääppimässä noin kärjsitettynä, mutta ehkä olisi olemassa joku kultainen keskitie;D
Jo vain vaan saattaapa olla, että ähkymammaa viedään vielä johonkin kyläilemäänkin illanpäälle, palataan!!
Lahjis 35+2
Ensimmäistä kertaa kirjoittelen, takapiruna olen ollut pitkään ja lueskellut teidän juttuja. Ja yllättäen jäänyt koukkuun! Nyt sitten ajattelin astua esille.
Eli odotan esikoistani ja laskettu aikani on 2.12. Jorviin olisi tarkoitus mennä synnyttämään. Ennen viime öistä ei minulla ole ollut mikään näköisiä oireita, että synnytys olisi edes lähellä. Viime yönä sitten heräsin siihen kun vatsasssa kiersi niin julmetusti. Osa yöstä menikin sitten istuen vessassa kun kummastakin päästä tuli. Erikoista kuitenkin oli että vatsa ei ollut löysällä vaan päinvastoin. Nyt sit koko päivä on oksettanu ja limaakin tuli kun iltapäivällä vessassa kävin. Yöllä oksentaessani mietin voinko vielä perua koko jutun! Supistuksia ei oikeastaan ole, tai muutamia menkkamaisia vihlasuja mutta ei mitään säännöllistä.
Onko kenelläkään kokemusta Toilax:sta? Eli ummetukseen ja esim ennen leikkausta tai synnytystä suolen tyhjennykseen käytettävä yhdistelmäpakkaus jossa pilleri ja peräruiske. Mietin tuohon viimeöiseen avuksi jottei toistuisi mutta olen myös kuullut että sillä voidaan saada supistukset alkamaan! Tällä hetkellä olisin valmis kokeilemaan mitä vain jotta saisin tämän käyntiin!:) Pakkauksessa lukee ettei esteitä käyttää raskauden aikana.
Kimsu ja jättiläinen vko 39 tasan
Niin täältä hävisi lumi ja tilalle tuli vettä : ( On taas niin ruman näköistä.. Ajateltiin lähteä vuokraamaan leffaa ja täyyy käydä vielä kaupassa.
Lonkan kohdalta polttelee ikävästi..ja toi alapää on edelleen hellänä varmaan vauveli niin runttailee päätään sinne. Saa nähdä mitä huomenna neuvolassa sanotaan!!
Saatan vielä illalla tulla kirjoittelemaan : )
sannis85 (palstatertoristi)
Nukahdin joskus 22.30 ja eka herätys kolmelta jolloin hiippailin vessaan ja otin rautatabletin. Sit seuraava herätys klo 7.50 kun esikoinen herättää. WOW mikä yö :-) !
Mun maha on jotenki pienentynyt tai pudonnut tai jotain... Eilen oli kumma olo, tuntui sellaisia sähköshokkeja tuolla alhaalla ja jotenkin kun sängyssä makasin selälläni (eli lähes istuen), maha näytti aika olemattomalta! Eli onkohan se beibi tippunut sit alemmas tai jotain... Tai sit se on laihtunut :-P tai APUA, mun lapsivedet on vähentyneet... Ens pe on lääkärinla, siellä saa sitten infoa et onko kiinnittynyt jne.
Eiliseen miehenvalitteluun vielä, täytyy sanoa että kyllä oon miehelle sanonut suoraan asioita ja tiedän ettei miehet tajua jossei niille kerro asioita. Mut mies on hiton laiska. Olin itekin ennen mutta nykyään ei oo varaa. Mies on kuitenkin hyvä mulle, rakastava ja kiltti olematta mikään tossukka. Ei vaan osaa tehdä mitään (ei ainoatakaan ruokaa esim) ja käyttää sitä tekosyynä. Mä tiedän et mun pitäis askel askeleelta miestä opettaa kaikkia jutskoja sille esim " näin tyhjennät tiskikoneen" ja viikon päästä seuraa " näin täytät tiskikoneen" ... jne.
Ja sit kokkikoulu, " näin teet perus jauhelihakastikkeen" ja viikon päästä " näin teet kalasopan seikuutioista" jne... :-) hyvä idea, rupean toimeen!
Onneks pystyn vielä toimimaan kohtalaisen normaalisti raskaudesta huolimatta. Hemoglobiinikin pakosti noussut kun ei enää ees väsytä.
Nyt kun vertailen niin on niin paljon helpompi olo kun vauva on pienempi. Toka kun oli iso jötikkä lähes 5kg niin oli tosi vaikea olo... Tässä vaiheessa toka painoi siis jo melkein 4kg ja tää nykyinen vaan n. 2,7kg.
Meillä mukava viikonloppu, eilen oltiin päivä mun vanhemmilla ja tänään päiväks miehen vanhemmille, ei tartte kokata jne. :-)
Hauskaa sunnuntaita kaikille :-)
Sannikselle ja muille reilusti oireileville toivon niitä KUNNON suppareita nyt! :-)
Sintagma 35+4
(virallisesti jo 36+0 eli viikon päästä oon neuvolan mukaan jo täysiaikainen jeeee!)