Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Imetys raskauden aikana

18.11.2005 |

Meillä on 5 kk:n ikäinen vauva ja nyt odotan toista. Tähän asti ravintona on ollut pelkkä rintamaito. Tänään neuvolassa kehoitettiin pikaisesti aloittamaan kiinteäää ruokaa ja vähitellen lopettamaan imetystä. Onko muita, joille on annettu samanlaisia ohjeita? Syynä tähän on kuulema maidon maun muuttuminen ja se, että lapsi alkaa pian hylkimään rintaa juuri erilaisen maun takia. Tällaisesta ei ole ollut merkkejä. Mielelläni vielä imettäisin enkä alottaisi korviketta, kun maitoa riittää ja vauvalle se näyttää kelpaavan. Olisi mukava kuulla muiden kokemuksia, kuinka pitkälle olette imettäneet ym.



Uuden vauvan laskettu aika on kesäkuussa, joten 1-vuotiaaksi tämän ensimmäisen imetys ei kai millään onnistu.. Harmittaa, toisaalta eihän sitä tiedä, jaksaisikokaan loppuraskaudesta imettää, vaikka saisikin.



Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika osasi juoda tuttipullosta, koska oli joutunut sitä opettelemaan heti synnyttyään. Hän syntyi rv37+1 ja oli aika pienikokoinen ja verensokeri laski matalalle. Hän oli hoidossa lastenosastolla, jossa poikaa syötettiin pullolla, sekä Tuttelilla että rintamaidolla, välillä imetin, välillä syötettiin nenämahaletkulla. Olin ylläpitänyt taitoa, koska ajattelin tulevan tilanteita, jolloin en olisi imettämässä, joten olisi hyvä osata syödä tuttipullosta.



Kun sitten plussasin, soitin heti neuvolaan, sekä äitiys- että lastenneuvoloaan. Ohjeeksi tuli, että kannattaa lopettaa. Imetys voi aiheuttaa supistuksia, yleensä kyllä vain niihin taipuvaisella äidillä ja yleensä vasta loppuraskaudessa. Mutta muulloinkin. Lisäksi äitiysneuvolan kätilö sanoi, että hyvin todennäköisesti lapseni saisivat kaiken tarvitsemansa, mutta minun elimistölleni imetys raskaana ollessa on hyvin raskasta ja helposti jää " jotain vaille" eli ruokavalion noudattaminen olisi erittäin tärkeää. Hän suositteli lopettamista oman jaksamiseni ja oman elimistöni kunnossa pysymisen vuoksi. Lisäksi hän sanoi, ettei maitoa välttämättä enää jossakin vaiheessa tulisi, kun hormonitoiminta muuttuu, niin se voi vaikuttaa yllättävilläkin tavoilla.



Lastenneuvolassa sanottiin, että imetys voi aiheuttaa keskenmenon riskin ja että poika on jo sen ikäinen, että voin huoletta lopettaa, mikäli haluan. Eikä se suinkaan lopu kuin seinään, vaan vähitellen. Minulla meni 2vkoa ennen kuin maitoa ei juurikaan tullut ja lopetin. Luin myös imetystukilistan juttuja ja sain sieltä tukea päätökselleni. Itku silmässä lopetin imetyksen, mutta ajattelin tulevaisuuttani. En halua altistaa itseäni osteoporoosille tms. jos voin sen estää. Suretti kovasti lopettaa, mutta ajattelin, että oli ollut ihanaa lähes täysimettää poika hiukan yli 4 kuiseksi. Se oli sujunut hyvin ja oli ihanaa aikaa.



Imetystukilistalta saa hyviä vinkkejä ja voi vaikka soittaa imetystukipuhelimeen. He korostavat, että kaikki imetykseen liittyvät asiat kannattaa tehdä yksilö- ja tapauskohtaisesti. Näin totesin asian oelvan lukiessani sivuja netistä ja sain sieltä itselleni hyödyllistä tietoa, joka auttoi päätöksenteossa. Suosittelen.



Charlotte ja poika pian 6kk ja rv12 tasan

Vierailija
2/20 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imetyksen EI ole todettu aiheuttavan keskenmenoja.

Tietysti jos on taipumusta keskenmenoihin tai imetys aiheuttaa kivuliaita supistuksia, kannattaa imetys lopettaa. Tosiaan tapauskohtaisesti!

Itse tiedän hyvin monia äitejä jotka ovat imettäneet raskaana ollessaan ja jotkut tandeminakin :).

Täällä hyvä juttu raskaudenaikaisesta imetyksestä:

http://www.imetystukilista.net/faq/raskaus.php

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvolat ja lääkärit ovat tavallisissa terveyskeskuksissa usein yllättävän negatiivisia imetyksen jatkamisen suhteen kun uusi raskaus saa alkunsa. Zilipippuri ehti laittaa tuon imetystukilistan linkin, minä suosittelen että käyt lukemassa.



Ja kuten jo edellä sanottiin, niin imetys aiheuttaa jonkin verran supisteluja kohdussa, mutta jos ei ole tarvetta kieltää seksiä niin silloin imetyskin saa jatkua. Jos imetys alkaa tuntua epämiellyttävältä, niin silloin voit alkaa vähennellä sitä, samoin jos lapsi alkaa vieroksua rintaa - mitäpä sitä ketään kiusaamaan suotta.



Maidon maku voi toki muuttua, mutta mikään pakko ei minusta ole ottaa kiinteitä hirmuvauhdilla mukaan kuvioihin sen takia - voithan ihan hyvin antaa korviketta jos muutos on kovin äkillinen.



Imetyksen jatkaminen on kiinni nyt siitä, miten itse koet asian. On toki raskasta sekä imettää, että olla raskaana. Mutta jos haluat, jaksat ja se hyvältä tuntuu niin sinun ei ole PAKKO lopettaa imetystä. Uusi raskaus saattaa toki mennä kesken (kovin pieni ikäero on jo yksistään riski) mutta keskenmeno ei suinkaan välttämättä johdu imettämisestä vaan syitä voi olla lukuisia.



Vierailija
4/20 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kova paikka oli meille molemmille, itkua väännettiin ainakin kuukausi kun pullot eivät meinanneet kelvata.



En kuitenkaan uskaltanut imettää, ja neuvolassa oltiin niin sitä vastaan, että jos jotan olisi käynyt, en olisi kestänyt syyllisyyden taakkaa... Ajattelin myös, että ehkä minun on hyvä kerätä vähän voimia ja ravintoainevarastoja, että riittää... Olihan poika jo hyvän aikaa kuitenkin saanut tissimaitoa ja ollut täysimetyksellä...



Tsemppiä!

Vierailija
5/20 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä poju oli 6kk kun huomasin olevani raskaana. Olin äitiysneuvolasta kysellyt tuosta imettäminen raskaana ollessa-jutusta jo jälkitarkastuksessa (toiveena kun oli saada kakkonen pian perään). Minulle sanottiin että ihan vapaasti voi imettää niin pitkälle kun itsestä hyvältä tuntuu. Tietty voi olla että vauva itse vieroittuu maidon maun muuttuessa, mutta jos jatkaa imemistä ei mitään esteitä. Kun kysyin tuosta keskenmenoriskistä, täti sanoi sen olevan olemattoman pieni ja käsittävän juuri niitä tapauksia joissa sitten seksikin on kielletty. Eli tiedossa oleva kasvanut keskenmenoriski.



Lastenneuvolasta saatiin samaa ohjeistusta. Heidän mielestään voi huoletta imettää vaikka molempia! Nyt on rv10 alkamassa ja toiveissa olisi että saisin imetettyä vielä kuukauden, pari. Pojulle maito kuitenkin maistuu ja erityislapsen suun motoriikallekin imetys on parasta jumppaa!

Vierailija
6/20 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tähän on sen verran pakko sanoa että KYLLÄ on todettu aiheuttavan. Olen HYKS/Töölönsairaalassa ollut vuosia töissä ja tiedän että tutkimustuloksia imetyksen supisteluista todellakin on. Musta kohtuudella kaikkea ja kaikessa on paras nyrkkisääntö ;)

Zilipippuri:


Imetyksen EI ole todettu aiheuttavan keskenmenoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvoloista voi saada jos jonkinmoista vastausta eikä siellä neuvolatädit kyllä ole kaikkitietäviä, se varmasti on todettu useaan kertaan...

Mutta itse tulin raskaaksi kun imetin, mutta imetinki jo taaperoa, joten tilanne ei ole ihan sama. Itselläni on pitkästä aikaa (olen ollut 4 eri neuvolatädillä) pätevä neuvolatäti. Sen olen huomannut hänen puheistaan ja käytöksestään, aivan jotain muuta kuin edellisellä, joka oli täysi tumpelo, vaikka molemmat ovat samanikäisiä!



Faktat on tulleetkin jo keskustelussa esiin eli imetys voi aiheuttaa pientä supistelua, mutta ei ole todettu että se keskenmenoja aiheuttaisi. Imetys aiheuttaa supistuksia saman verran kuin yhdyntäkin ja jos lääkäri ei ole kieltänyt yhdyntää, niin imettääkin voi ihan rauhassa.



Toinen pointti onkin sitten oma jaksaminen. Raskaus ja imetys samanaikaisesti rasittaa elimistöä, eli jos haluat jatkaa imetystä esim. osaimetyksenä, varmaan olisi hyvä aloittaa niihin kiinteisiin totuttelu nyt. Pidä huolta että syöt monipuolisesti, suosittelisin syömään esim. kalkkilisää, sillä maitotuotteita muuten täytyy syödä/juoda tosi paljon. Vauva masussasi ottaa tarvitsemansa ja imetys verottaa omansa, joten siinä jää itse helposti paitsioon.



Imetin itse rv 15 asti, jolloin jäin sopivasti lomalle ja aloitin vieroituksen. Itse en ainakaan huomannut yhden yhtä supistusta koko aikana, mutta jos kohtu on herkkä supistelemaan, silloin tietysti suosittelisin mahdollisimman nopeaa vieroitusta.



Siriin ja mussukka rv 20+2

Vierailija
8/20 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Marieela:


Tähän on sen verran pakko sanoa että KYLLÄ on todettu aiheuttavan. Olen HYKS/Töölönsairaalassa ollut vuosia töissä ja tiedän että tutkimustuloksia imetyksen supisteluista todellakin on. Musta kohtuudella kaikkea ja kaikessa on paras nyrkkisääntö ;)

Zilipippuri:


Imetyksen EI ole todettu aiheuttavan keskenmenoja.

Kukaan ei ole kieltänyt, etteikö imetys voisi aiheuttaa supisteluja (kuten esim. seksi, rasitus jne.), mutta ei se ole sama asia kuin keskenmenot :).

Ja kuten jo monta kertaa mainittu, kannattaa tapauskohtaisesti miettiä imetystä raskauden aikana, mutta jos on todella niin supistusherkkä kohtu, että pelko imetyksen aiheuttamasta keskenmenosta on todellinen niin silloin tosiaan kielletään seksi ja rasitukset muutenkin.

Mutta jos on perusterve äiti eikä imetys aiheuta pientä supistelua enempää, niin ei tosiaan tarvitse pelätä IMETYKSEN aiheuttamaa keskenmenoa. Toki keskenmenoja tapahtuu paljon, mutta yleensä niissä on taustalla kromosomipoikkeavuus.

Imetys saattaa lähinnä vaikeuttaa raskaaksituloa, muttei ole todettu olevan vaaraksi jo alkaneelle raskaudelle, PAITSI joissain harvoissa edellä mainituissa tapauksissa :).

Ja ihan totta, jos sinulla on jotain lähdeviitteitä johonkin muuhun tietoon, niin tosi mielelläni tutustuisin niihin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
20.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen nyt tässä muutaman päivän ajan miettinyt tuota imetystä. Kiinteä ruoka aloitettiin perjantaina. Luulen, että imetän ainakin toistaiseksi, oli neuvolatäti mitä mieltä tahansa. Sain sieltä muutenkin jotenkin inhottavia kommentteja siitä, että oon näin pian raskaana. Yhden käynnin aikana kuulin siitä kolme kertaa: aika pian tulee toinen lapsi ja te ette sitten käyttäneet ehkäisyä ja ei tämä varmaan paras mahdollinen aika ole toiselle lapselle... Joopa joo, ihan niin kuin en olisi itse asioita miettinyt ja tajunnut. Ennemmin olisi tarvinnut rohkaisua siitä, että kyllä kahdenkin pienen kanssa voi selvitä jne. Onneksi tädillä oli kannustava opiskelija, joka muistutti, että lapsista on pian seuraa toisilleen jne.



Mulle imetys ei tähän mennessä ole aiheuttanut supistuksia. Juon maitoa n. 8dl päivässä ja syön juustoa, usein lisäksi jogurttia ym. maitotuotteita. Onkohan jossain tarkempia suosituksia kalsiumin määrästä. Riittääköhän tuo vai olisiko kuitenkin hyvä syödä vielä kalsiumia lisäksi? Jos huomaan, että alan väsyä tai tulee supistuksia ym, niin siirrytään sitten korvikkeisiin.



Voimia kaikille pienten lasten äideille, jotka odottavat!!

Vierailija
10/20 |
20.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

1.5kk positiivisen testin jälkeen. Neuvolassa käskivät lopettaa välittömästi, mutta heillä oli ennestäänkin aika kielteinen asenne yli 6-kuisen imettämisestä, joten jätin heidän mielipiteensä omaan arvoonsa.

Meillä sanoivat lopettamis syyksi, että masuvauvan ravinnon saanti häiriintyy! Keskenmenoista ei ollut puhetta. Enkä oikein jaksa uskoa, että alkuviikoilla menisi vain imetyksen takia kesken!

Kannattaa kiinteisiin totuttaa vauvaa, niin on helppo niihin siirtyä, jos rupeaakin hylkimään rintaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
21.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa, että käytät aika paljon maitotuotteita. Uskoisin kalsiumin riittävän tuolla määrällä. Muista ottaa d-vitamiinit ja syödä muutoinkin riittävästi.

Onneksi imetys on sellainen asia ettei päätöksillä ole niin kiire. Vieroitat sitten, kun siltä tuntuu. jos ei tunnut niin kahtakin lasta voi imettää. Aika useinhan lapset vieroittuu, kun maidon maku ilmeisesti muuttuu jossain vaiheessa raskautta.

Vierailija
12/20 |
21.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvät naiset, imetys aiheuttaa keskenmenoja, koska se aiheuttaa kohdun supistelua. No totta juu, mutta todellisuudessa imetys aiheuttaa noita supisteluja aivan yhtä paljon tai vähän kuin seksi. Siis seksillä ja imetyksellä yhtä suuri keskenmenon aiheuttaja riski. Normaaliraskauksissa imetystä ei tarvitse lopettaa, vain riskirasauksissa voidaan minimoida keskenmonen riskejä suosittelemalla lopettaa sekä seksi että imetys. Mutta normaaliraskuksissa imetyksen riskit ovat niin minimaaliset, ettei siitä ole haittaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
21.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heipä hei! Odotan viidettä lastamme (nyt rv 21) ja vasta 2 viikkoa sitten lopetin neljännen imettämisen (nyt 13kk). Imetys sujui hyvin ja tämä on eka raskaus, jossa EI ole ollut supisteluja viikolta 15 lähtien. No, halusin kuitenkin imetystauon ennen kun seuraava imuri astuu kehiin, mutta tandemimetystäkin harkitsin.



Monen äidin kanssa olen asiasta jutellut ja tiedän tosi monta eikä mulle ainakaan neuvolassa ole koskaan varoiteltu keskenmenoriskistä jos oma olo on hyvä (=ei supistele ainakaan kovasti).



Että näin. Hyvää alkavaa adventinaikaa kaikille!



T: Mami, lapset -99,-01, -03,-04 ja rv 21

Vierailija
14/20 |
22.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Odotan kuopusta nyt 15. raskausviikolla ja imetän edelleen esikoista, joka täyttää kohta 2. Tosin imetyskertoja on enää 1-2/ vrk. Missään vaiheessa ei mielessäni ole edes käynyt, että raskauden takia imetys pitäisi lopettaa! Olenkin hämmästyksellä lukenut tätä ketjua. Neuvolassakin tietävät, että imetän, mutta mitään puhetta asiasta ei ole ollut. Tarkoitus on ollut imettää ainakin 2-vuotiaaksi WHO:n suositusten mukaan ja sitten vähitellen vieroittaa ennen seuraavan imeväisen syntymää.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
22.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Lähdetietoni mistä mainitsin on HYKS:in kirjoissa ja kansissa eli arkistoissa. Mun mielestä tietyt/jotkut tutkimustulokset on saatavilla HYKS:sistä kysyttäessaä/pyydettäessä, mutta mitä tietä pitkin, en osaa sanoa. On jo pari vuotta siitä kun siirryin muihin hommiin -> lastenhoitajaksi.



M

Vierailija
16/20 |
22.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

... ja löysin paljon informaatiota, joka oli kaikki samansuuntaista: Eli väitteet raskausajan imetyksen haitallisuudesta ovat vanhentuneita. Näin uskottiin ennen vanhaan, mutta nykyisin on olemassa tuoretta tutkimustietoa, jonka mukaan imetys ei lisää ennenaikaisen synnytyksen tai keskenmenon vaaraa, eikä myöskään rasita äidin elimistöä, ellei tämä ole jo etukäteen heikosti ravittu. Varmuuden vuoksi imetys kuitenkin suositellaan lopetettavan, jos äidillä on lisäänytynyt keskenmenon vaara.



Uskomatonta, jos näin moni on tosiaan saanut vanhentunutta tietoa neuvolasta!

Vierailija
17/20 |
22.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

imetyksen lopettaminen pelkästään raskauden takia tuntuu minusta luonnon vastaiselta ajatukselta ja olen iloinen, että sain täältä tukea sille ajatukselle, että jatkaisin imetystä. Jo se oli outoa, että neuvolan perustelut imetyksen lopettamiseen tuntuivat niin hatarilta.. Nyt on mukava viedä vähän viestiä neuvolatädillekin. =)

Vierailija
18/20 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meidän neuvolassa käsketään vieroittamaan pikaisesti siksi että imettämisen on todettu aiheuttavan keskenmenoa.

Tuosta maun muuttumisesta kuulen ensi kerran..



Vierailija
19/20 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

sanottiin, ettei sen pitäisi keskenmenoa aiheuttaa, kun ei ole muuten mitään merkkejä ja riskiä keskenmenolle.. En tiedä, varmaan neuvot riippuu paikkakunnasta.

Vierailija
20/20 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tämä neuvo tuli Vantaalla:

Rintojen imemisen on todettu aiheuttavan supistuksia ja liian aikaiset supistelut voivat johtaa kyllä keskenmenoon.



Tiedän yhden tällaisen tapauksen mutta en tosiaan osaa sanoa kuinka yleistä se sitten on.



Sinuna soittaisin jollekin lääkärille ko. asiasta.



Kysyin vielä kummitytön äidiltä miten hänellä oli kun oli samassa ilanteessa kun tuli raskaaksi-> hänelle Jorvin gyne oli sanonut myös tuosta keskenmenoriskistä. Ja tämä siis Espoossa.