Häät tulossa kesällä, poika silloin 10 kk
Hei!
Olemme menossa kesällä naimisiin ja olisinkin kysellyt kokemuksia, kuinka omat häänne ovat sujuneet alle vuoden ikäisen kanssa?
Oletteko palkanneet hoitajan, mihin lapsi yöksi jne.
Kertokaa kokemuksista! Kiitos etukäteen :)
Kommentit (6)
10-kuiset ovat yleensä pahimmassa vierastamisvaiheessa. Omaa poikaa ei ainakaan voisi juuri nyt kukaan muu hoitaa kuin äiti, isi tai mummi, jota on nähnyt vähintään kerran viikossa koko elämänsä ajan. Ei myöskään voisi vielä mennä yökylään (imetän öisin ja muutenkin tarvitsee äidin läheisyyttä yöllä), mutta ehkä teillä on eri tilanne.
Ketään vierasta hoitajaa en kyllä palkkaisi, vaan vauvaa pitäisi häiden aikaan hoitaa joku oikeasti tuttu. Ja saa varautua siihen, että on kuitenkin usein päästävä äidin tai isin syliin.
Ja esikoisemme oli 1v10kk kakkosemme oli 6kk. Erittäin hyvin meni vaikka nuorimmainen harrastikin siihen aikaan pientä ujostelua. Mummit ja kummit ym hoitivat lapsosia koko päivän. Tietenkin he viettivät osan päivästä isin ja äitin sylissä, mutta minun ei tarvinnut esimerkiksi huolehtia lasten syömisistä tai vaipanvaihdoista ollenkaan :) Me sovimme etukäteen kuka katsoo lasten perään ja valitsimmekin sellaisen henkilön joka oli lapsille kaikista tutuin.
Siinä päivän mittaan nuorimmainenkin tutustui muihin ihmisiin ja loppupäivästä hän menikin sylistä syliin hymyssä suin :)
Yöksi lapset meni mummilaan kaikkien serkusten kanssa.
Eli touhua riitti mummilassakin, kun serkuksia on yhteensä 7 kpl :)
Meidän kohdalla kaikista tärkeintä oli, ettei kukaan panikoinut asiasta. Kaikki menikin omalla painollaan ja lasten ehdoilla.
Onnea tuleviin häihin ja hyvin se menee teilläkin :)
Sanniina
Pojallamme on parhaillaan menossa vierastus" kausi" , tosin on jo melkein ohi. Toivotaan, ettei uusiudu yllättäen :)
Mua myös hieman kammoksuttaa tuo hoitajan palkkaaminen, luin vain tuolta toiselta foorumilta, että monet tekevät niin. Meillä poikaa hoitaa (äidin ja isän lisäksi) pääasiassa mummut ja tädit. Yöksi menee joko mummulaan tai sitten tädilleen.
Mietimme, josko ottaisimme pojan istumaan syöttötuoliin meidän pöytäämme. Kuinkahan onnistuu.. :)
kun mentiin naimisiin. Vihkimisen ja juhlan ajan oli vuorotellen tuttujen sylissä ja myös minun ja mieheni. Koska imetän vielä, kävin välillä sitten tarjoamassa vauvalle tissiä ja muutkin ruokailut hoidettiin isän kanssa yhdessä. Vauva huono syömään, joten muiden syöttäminen tuskin olisi onnistunut.... Vaavi tuli sitten meidän mukaan myös hääyöksi tuon imettämisen takia ja muutenkin koska ei ole aikaisemmin ollut erossa meistä yhtään yötä. Mummi olisi kyllä ottanut, mutta en halunnut, koska sitten olisin enemmän miettinyt, että mitenköhän niillä nyt menee.. Tämä sopi meille. Ei tietty mikään yliromanttinen juttu, mutta enpä sellaista tässä vaiheessa kaivannutkaan. Lähdemme joskus myöhemmin miehen kanssa sitten kahdestaan jonnekin nauttimaan :-)
En enää imettänyt niin se oli jo suuri helpotus. Tyttö meni jo aamusta naapuriin (sukulaisia) eli nähtiin lähes päivittäin. Yöhoidossa ei ennen häitä ollut kuin kerran aikaisemmin. Tämä sulainen huolehti tytöstä myös kirkossa ja hääjuhlassa. Toki mummot välillä sylittelivät ja oli meidänkin sylissä. Lähtivät ajoissa nukkumaan.
Meillä oli valokuvaus ennen kirkkoa ja tyttö ei tullut mukaan kuviin koska minusta oli parempi että sai säilyttää oman rytminsä.
Olimme yön hotellissa ja kyllä yöllä ja aamulla kävi mielessä että mitenköhän pärjäävät. Ikävä oli kova ja taisimme olla kotona jo klo 11.
Ihana päivä oli ja tyttö sopivasti mukana juhlassa. Olen kyllä kaikille sanonut että olkaa fiksuja ja menkää naimisiin ennen lapsia niin on yksi huoli vähemmän =)
Naimisiin menimme maistraatissa ennen esikoisen syntymää (mies ei kuulu kirkkoon). Nyt on kesällä tulossa 2v hääpäivän kunniaksi avioliitonsiunaaminen (ns. kirkkohäät). Lapset ovat silloin 1v8kk ja 4,5kk. Esikoinen pyörii mukana ja menee äidilleni yöksi. Vauva viedään jo aamusta kummi-tädilleen, josta tulevat sitten kirkolle. Vauva menee heille myös yöksi ja on seuraavan päivänkin.
En tiedä miten tämä onnistuu käytännössä, mutta hyvin on ainakin suunniteltu:)
-Santtu