Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko oksennustaudista päästä näin " vähällä" ?

Vierailija
04.11.2006 |

Esikoinen oli koko eilisen päivän vaisu eikä syönyt mitään. Illalla sitten oksensi kahdesti, mutta yön nukkui rauhallisesti. Tänään vielä toistaiseksi on kaikki ok, joten voikohan tauti vielä jatkua yli 12 tunnin oksentelemattomuuden jälkeen, vai olikohan se tässä?



Tämä oli perheessämme lapsilla ensimmäinen vatsatauti, joten kokemusta ei juuri ole.

Asiaa paremmin tuntevat, mitä mieltä omien kokemustenne perusteella?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
05.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on mennyt jo 37 tuntia oksentamatta ja eilen poika jo söi, joten toivottavasti tämä oli tässä tällä erää.

*kop kop*

Vierailija
2/7 |
04.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä täällä juuri molemmat lapset mahataudissa, nuorimmainen jo kolmatta päivää. Välillä piristyy ja syökin jotain ja sitten taas muuttuu vaisuksi ja oksentaa. Edellisten oksennusten väli oli 16 tuntia.



Jaksamista sinne!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
04.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin esikoisella tuollainen n. vuoden ikäisenä olikin sitten kananmuna-allergiaa.

Vierailija
4/7 |
04.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä meni just noin kahdella lapsella. Toinen oksensi vaan kerran ja toinen vissiin kolme kertaa ja sitten tauti oli ohi :) Tosin tuolle kerran oksentaneelle nousi kova kuume, jota kesti vuorokauden.

Vierailija
5/7 |
04.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli yhteensä tauti saattaa kestää jopa viisi päivää...

ekana päivänä oksennetaan, sitten on päivä väliä ja luulee jo taudin loppuneen,

kunnes taas oksu tulee!

ja sitten taas päivä väliä ja seuraavana taas oksennetaan...



mutta toivottavasti teidän tauti meni ohi jo!!!

Vierailija
6/7 |
04.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

t. viiden äiti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
04.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla itselläni on ollut sellainen mahatauti, etten oksentanut kertaakaan. Aina puolen tunnin välein tuli olo, että yrjö lentää, mutta ei sitten mitään tullutkaan. Paljon parempi olisi ollut, jos oksennus olisi tullut, koska se aina helpottaa. Pari kertaa on minulla ja lapsillakin ollut yhden oksennuksen mahatauti. Mutta on ollut myös sellaisia, että on tosi pitkiä, jopa vuorokauden taukoja, ja sitten taas oksennetaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän seitsemän