***LOKAMAMMAT (2) TORSTAI***
Kommentit (18)
Zzzz...syötiin 0330, no nyt vasta ylös ja nukahtihan tuo poju siinä 21 maissa jo, ja ennen sitä nukkui 1,5h.
Anopin kanssa tulen hyvin toimeen, harmillista että hän on nyt siellä sairaalassa ja aika pitkään. Mutta jossain kohtaa lähdemme moikkaamaan häntä, keskisuomessa kun asuu.
Tänään pitäisi pojasta saada otettua passikuva, ja passi hankittua. Ajattelimme kenties kesäkuussa matkustaa tuonne Sardiniaan.
Kuinka moni käy muskarissa tai muussa vauvaharrastuksessa?
Nyt kuuluu maitonatina, saranat jääneet öljyämättä...hehe.
Sardiniaan, vautsi =). Olen kateellinen, sillai positiivisessa mielessä tiätsä ;)?
Eipä olla napiaisten kanssa käyty missään harrastuksissa. On tuo lähteminen aina yksi operaatio ja harrastuksiin aika pitkät välimatkat. Perhekahvilassa tuolla kylällä olisi kyllä mukava piipahtaa, kunhan nuo lumet tuosta sulavat ja kelit lämpenevät. Olen kyllä aktiivisesti pitänyt omaa " muskaria" , eilenkin vetäisin Abbaa niin tunteella, että napiaiset meinasivat tikahtua nauruun =D. Ihanaa kun molemmat ovat oppineet nuo kikatuksen salat =), eihän tälläiselle sekopää-äidille voi kuin nauraa...
Sängyistä alkaa kantautua vaimeaa älämölöä, joten PAI!
..vaikka kevät onkin, uskoo hän.
Sainpas pidettyä itseni pois koneelta eilis-illan, mutta se olikin aikas helppoa sillai fyysisesti, kun olin vanhempainillassa kasiin asti ja sitte iltapuuhat ja nukkumatti tulikin jo ysiltä koputtelee kammarin ovea..Psyykkisesti olikin sitten hankalampaa,mitä ilmeisimmin, sillä näin unta näistä meitin pinoista! Alkaa kuulostaa jo pahimmanlaatuiselta riippuvuudelta.
Onko teille muille tullut sellasta tilannetta, että kun jossain kauppakeskuksessa tai muualla näkee jonkun äipän vauvoineen, niin sitä miettii, että onkohan tuo joku meistä pinoutujista? Mä huomaan aina joskus ajattelevani noin. Että miten niin, tämä pino ja porukat on tullut aikas tärkeeksi, kun miettii niitä muutenkin kuin koneella ollessaan?
Anoppi-kyselyyn vastaisin, että mulla on kanssa tosi kiva anoppi. Ollaan aikanaan vähän hiottu särmiä puolin jos toisinkin, ja viimiset 15 vuotta ollaan kyllä tultu valtavan hyvin toimeen ja tykätään toisistamme, mutten kyllä koe mitenkään päin häntä äitiäni läheisemmäksi. Tänäänkin itse asiassa ollaan menossa koko perhe anoppilaan syömään iltasella. Mun anoppi on jo 75 vuotias, tosi nuorekas kyllä, mutta en silti enää ihan vauvaa jättäisi hänen hoiviinsa, vaikka paljon on auttanut meitä lapsenhoidossa aiemmin tarvittaessa.
Noita vauvaharrastuksia ei meillä ole, eikä oo itse asiassa ollut kenenkään ollessa vauva, jos ei satunnaisia perhekerho-vierailuja lasketa. Miloa en oo vienyt vielä ees perhekerhoon, ja nyt kun rupesin miettimään, niin tänään vasta pääsee ekaa kertaa kyläänkään, kun sinne mummon luo menemme! Kauheaa, poika on ihan " pöydän alla" kasvanut. No, on meillä sentäs käynyt välillä vieraita, mutta jotenkin toi kyläily isolla porukalla ja varsinkin talvisaikaan on aika työlästä, joten mukavampi pyytää vieraita meille.
Kukas se olikaan Sardiniaan lähdössä, en taas muista? Meilläkin otettiin tosta meitin 5 vuotiaasta passikuva n.4-kuisena, ja on aika veikeä passi, kun pieni naama ja suuret silmät vain kuvassa, ja sitte on kuiteskin voimassa 10 vuotta! Me oltiin niin hurjapäitä silloin viitisen vuotta sitten, että tehtiin parina talvena reissu Teneriffalle, ja ekalla sellasella reissulla meijän lapset oli iältään 11,8,5v ja sitten nuorimmat oli 7kk ja toinen täytti sillä reissulla 2 vuotta! Ne kaksi nuorinta matkusti siis ilmatteeksi ja ilman omaa paikkaa, ja lento oli kuiteskin sen kuusi tuntia ja rapiat! Mutta matkat sujui loistavasti, ei minkäänlaisia ongelmia ja mukana meillä oli molemmille pienille omat rattaat.. Seuraavana vuonna tehtiin samanlainen reissu.. En kyllä ihan heti lähtis enää, kuulostaa vain niin hankalalta teoriassa. Ja vielä kun matkustettiin marras-joulukuun vaihteessa, niin oli varmaan aikamoinen homma jo pienten kanssa se, että lähtiessä piti olla talvivaatetta päällä ja määränpäässä taas oli täysi kesä, ja samoin kotimatkalle lähteä kesäkuteissa, mutta koneessa piti jo pukea villasta ylle, ennenkuin ulostauduttiin koneesta Suomeen..Huhhuh, näin jälkikäteen kyllä hirvittää, miten on ees keksinyt moisen kuningasajatuksen.Mutta kivat muistot ja paljon ihania valokuvia niiltä reissuilta on jäänyt.
No johan tässä taas tulikin " pikapinoutuminen" näin aamun kunniaksi, ja sitte iltapäivästä lissää...
Heissulivei!
Truutta
Heissan,
Nyt täytyy yrittää pikaisesti pinoutua kun poika on tirsoilla.
HARRASTUKSISTA oli puhetta. Meillä on tällä viikolla alkanut sekä vauvauinti että muskari. Molemmista poika oli innoissaan. Tosin huomaa että noin 20 minuuttia on sopiva määrä. Sen jälkeen alkaa väsyttää. Itselle on kiva nähdä muita saman ikäisiä lapsia ja heidän vanhempia. Tiistaina oltiin myös imetystukiryhmässä. Se on kyllä todella ihana paikka. Siellä kuulee muiden kokemuksia ja huomaa ettei se aina muillakaan niin helppoa ole.
ANOPISTA oli myös puhetta. Meillä on anopin kanssa aina ollut mukavat ja asialliset välit. Tuntuu että lapsen syntymä on lähentänyt meitä. On vähän sellaista nainen naiselle juttua. Tosin samalla saa ¿sietää¿ myös lisääntyvän hössötyksen. Omalta äidiltä on jotenkin helpompi sulattaa vähän hölmöjä ja ajattelemattomiakin sutkautuksia kaiken innostuksen keskellä. Anopilta niitä täytyy aina vähän sulatella ja muistaa jättää omaan arvoonsa. Viimeksi kun tavattiin ja valittelin vähän väsymystäni hän kertoi lukeneensa tutkimuksesta jossa huomattiin parikymmppisten äitien jaksavan lapsen hoitoa huomattavasti paremmin kuin kolmikymppisten. Kommenttia tuli tyyliin: ¿ne kolmikymppiset on jo niin tottunu omaan itsekkääseen elämäntapaan et niille ottaa koville kun joku sen harmonian rikkoo. Nelikymppiset (hän on itse saanut ainokaisensa lähes nelikymppisenä) taas on niin ihmeissään, et sainpas vielä tällaisen, et ei ehdi tuntea väsymystä.¿ Huh, huh. Oliskohan aika hieman kullannut muistoja. Appi kans tokas kun meidän poika vähän avasi ääntään, et ei se isänsä vaan koskaan itkenyt! Just joo...no nää on näitä. Tietää ettei turhaan odota empatia tuolta taholta.
Näköjään poika vielä nukkuu, joten tuleekin naputeltua koko rahan edestä. ROM kertoi Sardinian reissusta. Me oltiin kans alku vuodesta siellä Kanarilla ja hyvin meni. Toki vähän saa koko ajan nähdä vaivaa miettiessa kuinka kaikki käytännön asiat saa rullaamaan lapsen kanssa. Passikuva tuli pojasta tietysti otettua. Sanoivat poliisilaitoksella, että passi on voimassa niin kauan kun kuvasta tunnistaa. Aika epämääräistä ja tulkinnan varaista. Eiköhän nyt ainakin 3-5 vuotta tuolla mene. Ellei sitten tarvitse hankkia sellaista biotunnistepassia jos Jenkkeihin lähtee. Meillä on kesällä Barcelonan lennot varattu. Muuten reissu on vielä suunnittelematta. Siellä on ilmeisen kuuma tuohon aikaan, joten katsotaan sitten kuinka pärjätään.
Ölinää kuuluu, joten täytyy rientää. Sitten lähdetäänkin perhekahvilaan.
Terkuin, Lokavaavi ja poitsu
Aina mulla on joku huoli, ennen Jesseä itessä oli aina joku vikana ja nyt olen sitten Jessestä huolissaan. Tonne yleisesti pistinkin kyselyä vauvan ryhdistä, mutta millanen teillä on? Meijän jätkä on oikeesti kun keitetty spagetti menee ihan lyttyy jos ei tue. Pelottaa että se on jotain vakavaa kun kaverin vauva on sellanen tikku että se tosiaan seisoo kun tikku paskassa, tai siis kyllä sitäkin pitää tukee mutta riittää että yhellä kädellä ja ikä ero on vain 5 päivää.
Meillä ei vielä edes käännytä mutta viimeisen viikon aikana on jo vähän yritetty.
Meijänkin pitäis hankkia Jesselle passi, ens viikolla käyn itelle hankkimassa kun oma menee vanhaks. Nykyään ei vissiin saa lasta omaan passiiin? Ja Jesselle otan vähän myöhemmin ennnen kesää koska silloin mennään Tallinnaan (me ei kauemmaks saada aikaseks matkustaa). On se outoo noin pienelle ottaa passi , sit se viis vuotiaana näyttää vauva passiaan.
Me harrastetaan vauvauintia, mutta lopetetaan kun kesälomat alkaa, on se aika rankkaa meille kun on niin aikasin.
No nyt tarttee mennä Jesse kaipaa seuraa.
T.Silja ja Jesse 4½kk
Silja-78:
Meijän jätkä on oikeesti kun keitetty spagetti menee ihan lyttyy jos ei tue. Pelottaa että se on jotain vakavaa kun kaverin vauva on sellanen tikku että se tosiaan seisoo kun tikku paskassa, tai siis kyllä sitäkin pitää tukee mutta riittää että yhellä kädellä ja ikä ero on vain 5 päivää.
Meillä ei vielä edes käännytä mutta viimeisen viikon aikana on jo vähän yritetty.
Tarkotatko jos yrittää " seisottaa" (anteeksi sanavalinta =D)? Meillä on toi neiti aivan spagetti ja poika seisoo kuin tikku paskassa, jopa ponnistaa itse seisomaan. Alusta asti poika on ollut jäntevämpi. Eikä meilläkään vielä kääntyillä, pari kertaa vahingossa pyörähdetty. Sinuna en olisi huolissaan, mutta kysyppä neuvolasta apua, jos asia askarruttaa.
Kyl meijän Jesse välillä ihan iskee jaloilla vastaan siis seisoo ihan ok kun tuetaan mutta siis yläosa on sellanen venkula. Että jos kannankin Jesseä siis niin että kasvot on vastakkain niin pitää tukea ettei se muksauta naamaa mun naamaan.
Laitoin neuvolan tädille sähköpostia joten odotellaan vastauta, reilun viikon päästä onkin taas aika sinne.
Alkaa jo väsy tuntumaan mussa, olen miettinyt että koska se tulee. Sairaalassa (silloin kun Jesse syntyi) en nukkunut kovin hääppösesti ja siitä asti olen aika vähäsillä unilla pärjänny ja ihmettelinkin että koska se uupumus tulee, nyt alkaa tuntuu jo siltä. Pitäis kai tajuu että menis nukkumaan päivällä kun Jesse nukkuu mutta kun en malta (olisinkohan parit päiväunet ottanut Jessen syntymän jälkeen). Ja illallakin jos mua väsyttää niin kun olen käyny suihkussa niin eipä väsytä enää. Mutta yöllä ja aamulla väsyttää. Meillä kun Jesse menee nukkumaan noin yheksän aikaan niin se herää noin kaheksalta tai yheksältä ja syö siinä välissä 3-4 kertaa.
No joo mutta menen pesemään tuttipulloja (olen niitäkin ollu menossa pesemään jo viimeiset 2 tuntia)
T.Silja
Pitäpä tulla tässä pinossa poikkeamaan kuukauden palstapimennon jälkeen, ennenkuin tästäkin pinkasta tulee niin sisäänpäinlämpiävä, ettei nokkaansa uskalla väliin laittaa...
Eli täällä kaikki hienosti, Paavo oli 4kk neuvolassa 70cm ja 10,7kg, ja kaikki ok. Atooppisen ihon vuoksi äiti joutui luopumaan SUKLAASTA (totta, järkyttävää), kalasta, munasta jne. eli seurataan nyt hieman että mille poju on allerginen. Paavo ei vielä kääntyile, mutta liikkuu jotenkin niin, että löytyy joskus yllättäen lähes sohvan alta tms. Järsii koko ajan nyrkkejään, eli hampaita hampaita tulossa...
ANOPISTA: Mulla suht hyvät välit anoppiin, ei mitkään erityisen lämpimät, mutta tullaan toimeen. Hänellä on melko hankala luonne, mutta mä en asiasta stressaa, johtuiko siitä, että hän on sijaisanoppi, ei siis mieheni oikea äiti. Jos olisi ihan verisukua, niin kai sitä sit enemmän stressaisi.
HARRASTUKSET: Me käydään lasten kanssa perhekahvilassa (vedän sitä paikkakunnalla itse) ja seurakunnan perhekerhossa. Vauvauinti olisi kiva, mutta ei varmaan sopisikaan Paavolle, kun hänellä tosiaan todella kuiva iho. Ja uimahalliin sen verran matkaakin, että pitäisi olla aina auto käytössä. Esikoisen kanssa käytiin puoli vuotta silloin vauvamuskarissa, mutta oli niin järkyttävän kallis, että ei olut " varaa" olla koskaan sieltä pois.
Ja mitä muuta; varailtiin tossa heinäkuuksi mökkiä miehen loma-aikaan, ja laskeskelin että Paavo olis silloin 9kk, ai kauheeta! Sit sitä tongitaan joka paikka ja meikäläinen joutuu juoksee kokoajan perässä ja kattoo mitä kaikkea suuhunsa lykkää. Esikoinen käveli jo tossa iässä, mutta en usko, että meidän michelinmies samaan suoritukseen kykenee ;-)
Aurinkoista torstaita, mä nautin hiljaisuudesta kun molemmat lapsukaiset vielä nukkuu!
Pakko viel pikaseen pinoutua, kun sitten illalla en ehkä ehdikään, kun siellä mummon patojen ääressä istutaan..
Seilorin on turha pelätä, että tästä pinosta tulos jotenskin sisäänpäinlämpiävä, kun ollaan niin avointa ja avomielistä porukkaa, että kaikki kirjoittajat ovat varmasti tervetulleita, kuka useammin (punastelen nolona) ja kuka harvemmin..Pääasia, että pino pieni tai suuri pyörii...
Silja-78: ootkos jostain kuullut, ettei lasta muka saisi enää vanhemman passille? Aiemmin meilläkin on olleet lapset mun ja isännän passilla, mutta kun oma passi oli vielä voimassa muutaman vuoden, niin aattelin silloin ottaa oman passin vauvalle, ettei ne " maksetut" vuodet omasta passista mee hukkaan. Ja semmonen sääntö on, että jos lapsi täyttää 15 vuotta sinä aikana kun on vanhemman passilla, niin 15-vuotispäivänä se passi menee sitten umpeen vanhemmaltakin..Olipas sekavaa sepustusta, toivottavasti jotenkin ymmärsit mitä yritin kertoa.
Tosta ryhdistä: Milo on kyllä just semmonen " kakkatikku" , mutta sitte taas mun ystävän tyttö oli puolivuotiaaksi niin vetelä löllykkä, ettei yrittänyt kääntyä mihinkään, makasi vain tyytyväisenä selällään ja ei pysynyt silleen pystyssä tai ollut ns.terhakka, mutta niinpä vaan on tänä päivänä ryhdikäs nuori neiti, eikä missään mitään vikaa..Että on varmasti ihan vauva-kohtaista, eikä varmaankaan mitään vikaa pojussa. Elä sinä huoli, tyttö nuori!
ikävä yllätys oli muutes, kun tuli helmikuun äippäraha, niin mulla oli veroprosentti noussut ja sain muutaman kympin vähempi käteen ku aiemmin ja näillä tuloilla sekin on paljon. Soitin sitte verovirastoon ja laskivat mulle uuden prosentin, niin hupsis, nyt saisinkin jatkossa yli satasen enempi käteen! hiukka kyllä nyt sitte ahistaa, jos tuleekin mätkyjä:o(. On tää kans pirullista, kun ei taas voi olla tyytyväinen mitenkään päin.
On nyt kyllä alettava valmistautumaan anoppilaan lähtöön (vaihdettava esim.itselle löysemmät housut, että mahtuu sitä hyvää ruokaa massuun ja paljon), mutta toki yritän vielä illalla käydä ainakin lukemassa nämä pinot..
Hauskaa alkavaa iltaa, ja hups! sehän onkin Kotikatu-ilta, jee.
Truutta ja Miltsu
Kopioin tuolta keskiviikon pinosta siis tekstini...
Eli ROM: Turhin ostos oli liivinsuojukset, niitä ei mennyt kuin pari, ja sitten loppui maito. :/ Melkein kaikkea muita on tullutkin käytettyä, ainakin näin äkkiselteen muisteltuna. (ainakin omista ostoksista, jotkut lahjaksi saadut vaatteet yms. onkin sitten eri juttu!)
Anilla: Samanlainen anoppi mullakin, ihan jees, mutta tuputtaa välillä niitä 70-luvun vauva-oppeja. Ja ärsyttävää myös se, että hän hyysää poikaansa kuin tämä olisi 5-vuotias. Välillä ärsyttää kovasti!
Harrastuksista: Eipä ole meilläkään vielä mitään ihmeellistä, sinne muskariin olisi kova tarkoitus vielä päästä kun sais tuon hakemuksen vietyä joskus! ;)
Voi, mäkin oon kade ROM:ille teidän matkasuunnitelmista! Ehkä mekin vielä joskus.,..
T: Mari & Dina 4kk 3 vkoa ja risat
p.s. onko tää eri " tyypeille" tarkoitettu pino ku toi toinen lokakuisten pino?
ennen kuin lähden fysioterapiaan. Meidän matkasta sen verran että se on Sydänlasten- ja aikuiset ry:n järjestämä ja itselle tuntuisi henkisesti turvallisemmalta lähteä kun siellä on myös kardiologi mukana. Emme vielä ole varanneet matkaa, odotamme ensiksi seuraavaa sydänkontrollia joka on reilun kahden viikon päästä.
Olen Truutan kanssa samaa mieltä että tänne saa kirjoitella kuka vain haluaa, jotkut enemmän (heh..ai minä vai?) jotkut vähemmän. Eli lokakuisten pino jakaantui valitettavasti jossain vaiheessa kun taustailijat olivat vähän ' ulkona' siitä jengistä, ei minua haitannut kirjoitella sinne mutta tämäkin passaa vallan mainiosti. Olenkin jäänyt tähän vissiin koukkuun.
Otimme passikuvat tänään pojusta ja meni omat reisilihakset (ai mitkä?) maitohapoille kun ei ihan eka kuva onnistunut.
Enivei, menee niin myöhään tuo takaisintulo kaupungista niin en viitsi pojan huoneeseen tulla näpyttelemään josko hän jo nukkuu kun tulen kotiin.
Huomiseen siis todnäk, heeeei!
Tytsy kävi just nukkuu joten nyt saa hengähtää vihdoin.
Tuli joo tossa mieleen että rintareppu on kyllä kans ollut meillä aika turha. Eipä sitä näin talvella hirveesti tarttee ja taitaa tytsy kasvaa siitä ulos ennen ku ilmat lämpenee tarpeeks.
Täytyypä lähteä tästä suihkuun kun vielä jaksaa. Huomenna on neuvola ja on aikanen herätys. :/ Illalla sitten vielä ratsastamaan, katotaan kerkiinkö tänne ollenkaan ennen iltamyöhää. (Sehän se kauheeta olis jos en kerkeis! ;))
T: Mari
aikaan!!! Ei vaineskaan, piti pojua syötellä, ja kun en ehtiny het alusta Kotikadulle, niin menköön nauhalle ja katson joskus, jos joudan.On nääs niin hitsin kiirettä, kun pitää käydä pinoutumassa vähintään sen 3 kertaa päivässä.
Mummolassa oli herkkuruokaa niinku osasimme ootellakin, mutta Milo onkin ilmeisesti alkanut vierastamaan:o(. Aina kun mummo avasi suunsa puhuakseen tai pikkusen nauroi, totisia ihmisiä kun ollaan, niin Milo herkes parkumaan..Mummokin jo alkoi epäillä, että ihan kuin vauva alkais heti itkemään, kun hän puhuu.." No ei se sitä ole, Milo on vain väsynyt ja kun on vieras paikka" ja muuta seli,seli, ettei vain mummeli ota henk.kohtaisesti ja loukkaannu. Tän siitä saa, kun pitää lasta aina kotona omien porukoiden keskellä. No, päästiinpä sitten sujuvasti kotiin jo reilun tunnin vierailun jälkeen.
Yritin käydä Kelan sivuilla vakoilemassa, millainen se tän vuoden pakkaus ja varsinkin toppapuku on, muttei kuvat auenneet mulle. Mitäpä mä sillä tiedolla ees oikeestaan tekisin, mutta utelias se olla pitää. En ottanut Milollekaan pakkausta, kun mä en tykännyt siitä puvusta kauheesti, ja sitte mulla on jokunen talvipuku säilynyt ihan hyvänä edellisten vauva-ajoista.Ostin sitten sillä pikku-rahalla kesän ale-myynneistä ihan reilut kasat pikkusia vaatteita, jotka onkin jo varmaan kaikki jääneet pieniksi. Uskomatonta kyllä, miten nopeaan vauvat kasvaa näinä ekoina kuukausina.
Huomenna oiskin jo perjantai ja taas viikonloppu eessä.Kiva, kiva, kun saa parina aamuna herätä ilman kelloon tuijottamista, eikä tartte kylmään autoon hypätä leikkimään taksikuskia.
Lauantaina ois tarkoitus tytön kanssa lähteä vähän ostoksille, mutta muuten taitaakin viikonloppu mennä ihan oleillessa.
Nyt taas ymmärrän häipyä tästä pelistä pois, ja mennä suihkun kautta " Masaa" oottelee, että hiippalakki heilahtaa ja silmät kiinni keinahtaa...
Kauniita unia kaikille!
Truutta ja Milo, joka kiljuu taas kivasti:oD
Elikäs meille on näillä näkymin tulossa lokakuussa vauva ja nyt kysyisinkin tällaista asiaa teiltä kokeneemmilta: Minkä kokoinen toppapuku kannattaa ostaa, että se menisi ensimmäisen talven?
Cittarilla oli aivan superhyviä toppiksia poistomyynnissä, vieläpä neutraalin värisiä (beige) ja ajattelin, että jos nyt hamstraisin. Pakkauksen puku tulee jokatapauksessa olemaan jättisuuri ekan talven, koskapa se alkaa olla hyvä NYT meidän 1v 1kk vanhalle tytölle... Eli, pientä galluppia pystyyn, minkä kokoinen toppis teidän lokavauvoilla on nyt käytössä??
Kiitos, jos joku viitsii vastata!
Meillä on menossa kääntyilyharjoitukset, mennään edestakaisin selälleen ja vatsalleen. Vatsalleen on hieman hankalampi, kun nyrkki pitää olla koko ajan suussa:) Samalla myös kiljahdellaan. Eilen sain pojussa aikaan hepulinaurukohtauksen, kun puhaltelin masuun. Aika hauska kiljahdusnauru.
VIIHTEEELLÄ olesta on ollut puhetta. En ole paljoa käynyt pojun syntymän jälkeen. Koska en lue jumppaa ja lenkkeilyä viihteeksi. Kesäkuussa olen menossa (yhden juoksutapahtuman jälkeen) rientoihin. Saa nähdä miten jaksaa juoksun ja saunan päälle. Ja ehkä aikaisemminkin voisi tehdä miehen kanssa jonkun leffa+raflaillan.
Mutta ei sitä enää baareihin niin kaipaakaan. Kyl mä pääsisin, jos haluaisin lähteä.
TURHIN ja PARAS ostos. Paljoa ei olla jouduttu ostamaan, ollaan saatu lainaan. Alkuvaiheessa olisin ollut hukassa ilman kantoliinaa! Nyt sitä ei tartte enää niin paljoa, mutta kyllä se oli yksi parhaimmista ostoksista. Turhin, rintapumppu. Käytin pari kertaa ja kokeilin käsin. Käsin saan paremmin maitoa ulos kuin tuolla pumpulla...
ANOPPI on oikein ihana, tosin perus hämäläinen, ei paljoa puhu:) Mutta ihana ja ei tuputa mitään neuvoja, paitsi jos kysyn.
Nyt poju hermostuu, pitää mennä!
Öitä!
Mianni kyselit toppapuvusta. Meidän poju oli syntyessään 48.5 cm ja 3190 g. Laitokselta lähdettiin 56 cm fleecepuvussa. Vaunuissa olen käyttänyt sitä äitiyspakkauksen haalaria alusta lähtien. Olihan se alkuun vähän iso, mutta ei haitannut.
Meillä on nyt käytössä muuten 68 cm vaatteet.
t. Harju ha Atte 4,5 kk
Ihanaa,
poika on alkanut käydä nukkumaan ns. normaaliin lasten nukkumaan menoaikaan eli klo 20-21. Näin äitikin ehtii koneelle myös illalla, jee.
Toppapuvun koosta Mianni kyseli. Meidän poika oli syntyessään 49cm ja 2955g, mutta kiri kasvussa pian muut kiinni. Äitiyspakkauksen pukuun tuntui hukkuvan ja koin tumppujen ja töppösten kanssa pukemisen hankalaksi. Siksipä ostin Name It Newborn -merkkisen haalarin. Siinä on käännetyt hihansuut ja neppareilla kiinni olevat töppöset. Se on kokoa 62-68 cm, mutta aika reilu. Oli normaalihintaisenakin edullinen, n. 39eur. Hyvin on mahtunut ja luulen riittävän tämän kevään tarpeiksi.
Siinäpä tärkeimmät. Huomenna on jo 5kk-neuvola. Jännää kuulla kuinka poika on kasvanut. Oma aavistukseni on, että painon nousu olisi vähän hidastunut. Siksi olenkin alkanut maistatella kiinteitä. Saa nähdä mitä neuvolan täti on siitä mieltä...
Öitä, Lokavaavi
Pitkät rimpsut kirjotin ja hävis =/... Jotain namiskuukkelia tuli kai hipaistua ohimennen, perskeles =/. Meillä on ollut täällä " säpinää" , kaikki haluaa taas samana päivänä tulla käymään =).
VIIHTEESTÄ: Baareissa en ole käynyt, eikä kiinnosta pätkääkään. Aikanaan tuli niin paljon lennettyä eikä vanha enää jaksa. Ollaan ton isin kanssa sellaisia kotihiiriä... Kai tää elo on ollut niin hektistä ennen vauvoja, että nyt nauttitaan kotona olemisesta molemmat =).
TURHIN ostos on ollut rintareput. PARAS on ollut sitterit ja " kertakäyttö" tuttipullot.
ANOPEISTA... No mulla on varmaan se kuuluisa maailman paras anoppi =). Olen hänen kanssaan läheisempi kuin oman äitini kanssa.