Kiinteiden aloitus - millä ja miten puolivuotiaana?
Eli siis mitä ruoka-aineita olette antaneet ensimmäisenä? Millaisella tahdilla? Miten te, joiden vauvoilla allergista perimää, pitäisikö aloitella hitaammin?
Kommentit (4)
nyt 6 kk ja neljän kuukauden vanhana aloitimme maistelut. Aloitimme Piltin kasvissoseella, yksi teelusikallinen kerralla. Varovasti liikkeelle. Em. lisäksi teelusikallinen jotain hedelmäsosetta (esim. persikka). Noin viikon aina yhtä tai kahta makua maistelimme ja sitten siirryimme seuraavaan. Sairaalan pienet 30 millin lääkemitat olivat alussa loistavia eväspurkkeja:).
Noin kuukauden suht varovaisen maistelun jälkeen siirryimme vähitellen isompiin annoksiin ja tällä hetkellä pikkumies syö tosi reippaasti monenlaista ja paljon:). Tänäänkään ei yksi Pilttipurkillinen kasvissosetta riittänyt, vaan lisäksi söimme purkin ruusunmarjasosetta sekä vielä extrana jugurttia. Onneksi tähän asti kaikki on hänelle maistunut ja sopinut. Jännää, että miten näinkin pienestä huomaa, mikä maku/ruoka maistuu erityisen hyvin. Tai no, oma makuaistinsa hänelläkin on.
Neuvolasta sain tämmöiset ohjeet kiinteiden aloitukseen 6 kk täysimetetylle lapselle:
" Kun kiinteät lisäruoat aloitetaan puolen vuoden iässä on hyvä edetä ruoka-aineryhmästä (kasvikset, hedelmät, liha/kala, viljat) toiseen 1-2 ruoka-aineen jälkeen. Kunkin ryhmän lajivalikoimaa laajennetaan myöhemmin.
1-2 viikko: peruna, johon voi seuraavalla viikolla lisätä esim. kukkakaalia, porkkanaa tai parsakaalia
3. viikko: liha- ja kalaryhmästä esim. broilerin rintaleikettä tai porsaan fileetä
4. viikko: viljaryhmästä esim. kaurapuuroa
5. viikko: hedelmäryhmästä edustaja, esim. mustikkaa tai omenaa.
Jos epäillään allergiaa, uusia ruoka-aineita voi lisätä hitaammin."
Itse aloittelimme porkkanalla, johon lisäsin muutaman päivän päästä perunan ja sitten parsakaalin. Nyt ollaan lisätty myös liha ruokavalioon. Lisäksi ohjeiden ulkopuolelta olen antanut tytölle iltaisin riisijauhoista keitettyä puuroa ja ruusunmarjasosetta esimmäisen kasvisviikon jälkeen. Aika nopeasti siis on edetty, mutta meillä ei perheessä ole allergioita, joiden takia olisi menty hitaammin. Toki uutta ruoka-ainetta on ensin maistettu vain 1-2 teelusikallista.
-neilikka & neiti 6½ kk
Neitimme oli täysimetyksella 6 kk ja sen jälkeen annoin kolmena päivänä perunaa äidinmaitoon sekoitettuna. Sitten lisäsin porkkanaa ja näillä kahdella jatkoimme viikon verran. Toisella viikolla lisäksi päärynää ja sitten pikkuhiljaa myös luumua. Vasta neljännellä viikolla annoin hiukkasen kanaa. Sitten kuvioihin tuli myös bataatti ja sillä tiellä ollaankin tällä hetkellä. Vatsa vaan on kovilla, joten sen vuoksi en aio kiirehtiä viljoihin. Kanaakin annan vain joka toinen päivä.
Tällä hetkellä neiti on 7 kk ja saa päivässä kaksi peruna/porkkana/bataatti/kana -ateriaa (vaihdellen yhdistelmiä...) ja yhden päärynä/luumu välipalan. Yleensä uppoaa vain muutama teelusikallinen ja joskus ehkä jopa neljän ruokalusikallisen verran. Riippuu ilmeisesti nälän tunteesta, joten ruokailuajat ovat meillä vielä hiukan hakusessa. Ei saisi olla liian väsynyt ja nälkäinen, eikä kuitenkaan liian täysi äidinmaidosta. Yleensä päiväunien jälkeen soseet maistuvat parhaiten.
Neuvolassa olivat tahtiimme ihan tyytyväisiä, koska tytön kasvukäyräkin on ihan tasaisen nouseva. Kaurapuuroa kokeilemme silti viikon tai parin päästä.
Mä sain neuvolasta seuraavat ohjeet:
Ensimmäiset 2 viikkoa kasvissoseita (porkkana, peruna, bataatti, parsakaali yms.). Ensin yksin ja jos ei oireita, voi yhdistellä.
Sitten seuraavaksi joko viljatuotteet tai liha/kala. Ja näillä pariviikkoa.
Viljoista ainakin vatsaystävällisimmät on riisi. Riisijauhopuuro esim melko lempeä.
Jos viljat on alkanut toisena niin lihat sitten kolmantena. Porsas, poro ja kana parempia kuin voimakas nauta. Mä itse suosin näitä vasta kolmantena, koska näitä ei saa niin hienoksi soseeksi => vauva ei välttämättä syö.
Siten 6 viikon jälkeen ruokavalio on sama kun niillä, jotka aloittivat jo 4kuisena.
Toisaalta jos on allergiataipumusta, niin mitäs noita kiirehtimään. Kokeile varmoja ensin ja sitten myöhemmin valikoimaa voi lisätä. Omalla esikoisellani allergiat tosin puhkesi vasta vuoden iässä (kala, tomaatti ja mansikka). Toisella täysimetystä jäljellä vielä pari viikkoa. Kummityttö oli tosi allerginen ja ruokavalio koostui perunasta, kukkakaalista, päärynästä, poronlihasta sekä tattaripuurosta.
Mutta kokeilemalla tietää. Kysy sun nevolasta ohjeet, mä sain sieltä. Nämä nimittäin tuntuu muuttuvan melkein vuosittain.