apua kielitaiturit! Kirjoitetaanko palvelun tarjoaja yhteen vai erikseen?
Kielikorva sanoisi yhteen, mutta siinähän on tuo genetiivialku...
Kommentit (8)
vitosen taivutussääntö suosittelisi senkin yhteen...
Aina luotettava google antaa yhteenkirjoitettuna 97 000 osumaa ja erikseen kirjoitettuna 212 000. Säälittävää kyllä, mutta epävarmoissa tapauksissa olen usein käyttänyt tuota " googlemetodia" .
Olisikohan tuo kysytty tapaus niitä sanoja, joissa kumpikin tapa oikea riippuen tilanteesta
esim. palvelunkin tarjoajalla tai palveluntarjoajallakin. Merkitys muuttuu kummasti, kun näitä vertailee.
Yhteen ja erilleen kirjoittamisen vaikein ongelma on, milloin genetiivimuotoinen substantiivi muodostaa sitä seuraavan sanan kanssa yhdyssanan. Luku- ja hahmotustavan mukaan voidaan kirjoittaa joko kielten opetus tai kieltenopetus. Genetiivialkuisilla yhdyssanoilla on kuitenkin yhteisiä piirteitä: ne ovat usein terminluonteisia, ja niiden merkitys on yleisluonteisempi kuin sanaliiton. Yhdyssanan alkuosa viittaa lisäksi pikemminkin lajiin kuin määräyksilöön. Joitakin esimerkkejä: kananmuna, talonpoika, häränsilmä, kirjansidonta, lampunvarjostin. (Kielitoimisto)
Eli kuten jo edellä tuli ilmi, riippuu lauseyhteydestä, kumpi muoto on oikea. Ja oikeasti ei se mene kummallakaan tavalla pahasti pieleen.
t. Lehtori, äidinkieli
tekiköhän äitiysloma tepposet vai miksi tällaiset asiat tuntuu nykyään niin vaikeilta...
Hyvällä palveluntarjoajalla eikä hyvällä palvelulla tarjoajalla