Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

SYYSVAUVA toiveissa vuodelle 2012

02.11.2011 |

Moikkis!



Rekisteröidyin tänne vasta, joten kaikki on ihan uutta. En löytäny sopivaa vietiketjua itselleni, niin aloitin uuden =)



Meillä siis tilanne on se, että ollaan 25v molemmat miehen kanssa, mutta hän on tällä hetkellä suorittamassa asepalvelusta. Ollaan kuitenkin suunniteltu aloittavamme "vauvaprojekti" joulukuun alussa, kun seuraava e-pilleri liuska loppuu.



Odotan sitä jo NIIIN kovasti!! Onko täällä muita kenellä vauvahommat olisi vielä edessä?

Kommentit (198)

Vierailija
1/198 |
06.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kopioin tähän saman viestin, jonka kirjoitin juuri tuonne kolmosen haaveilijat-ketjuun:



Täällä elellään outoja aikoja... Menkkojen pitäisi alkaa vasta parin päivän päästä, mutta täällä sitä on vuodettu jo perjantaista alkaen. Ei siis ilmeisesti elimistö ole vieläkään normalisoitunut keskenmenosta. :( Täytynee huomenna soitella neuvolaan että pitäisikö varata lääkärille aikaa kun on näitä vuotohäiriöitä (tavallisesti siis hyvin tarkka kierto) ja hiukan muutakin ongelmaa tuntuu olevan... :/



Tässä pitkän viikonlopun aikana vierailtiin anoppilassa, jossa oli käymässä myös mieheni serkku. Lasketut aikamme olisivat olleet hyvin lähekkäin, jos sitä keskenmenoa ei olisi tullut. Lisäksi tosiaankin kaksi hyvää ystävää odottavat pienokaista saapuvaksi ensi kesänä. Väkisinkin tulee mietittyä että jokohan kohta olisi oma vuoro raskautua?



Joulua jo odotellen...

muumi

Vierailija
2/198 |
06.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tsemppiä! Toivottavasti ongelmat jäävät pian taakse.



Itse en millään jaksaisi enää syödä pillereitä, tekisi mieli lopettaa ne jo tämän levyn jälkeen... Mutta katsotaan nyt. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/198 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

rekisteröidyin tänne minäkin. itsellä toinen kierto menossa yritystä. tein jo raskaustestin kun en malttanu ootella, mutta olikohan liian aikaisin sitten... negaa näytti, mutta menkkoja ei oo kuulunu. en tiiä millon uskallan tehhä uuden raskaustestin.... vaikka vasta muutama kuukausi yritystä takana, tuntuu niin kipeeltä se negan näkeminen että hui hai. minä siis 21v. ja poikaystävä 27v. mulla on jo yksi oma lapsi, mutta nyt yritetään yhteistä lasta. poikaystävä on muuten tosi ihana, tukee kovasti ja odottaa itsekin innolla omaa vauvaa. se vaan kun itse olen niin malttamaton ja mies taas ei. mies ei ymmärrä miten kuumeilen näin kovasti enkä rauhassa odota raskautumista. jospa täältä saisi sitä vertaistukea sitten pienelle kuumeilulle? :)

Vierailija
4/198 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies on innoissaan ajatuksesta, että meille voisi tulla ensi vuonna vauva, mutta ei silti ymmärrä omaa hösäämistäni kun luen blogeja ja keskusteluja aiheesta. :) Hän aina vitsillä heittää, että "kyllä se sitten kerralla napsahtaa", mutta yritän koko ajan korostaa että siinä saattaa kestää ettei tulisi pettymystä jos tosiaan meneekin sitten kauan ennen kuin raskaaksi tulen. Yksi päivä pidin myös hänelle luennon aiheesta ovulaatio ja raskaaksi tuleminen, kun ei faktat olleetkaan ihan hallussa. :) Miehet! ;)



Päätin nyt vielä syödä pillereitä yhden kierron, ettei vain mene lomamatka pilalle sekavan kierron takia.

Vierailija
5/198 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpas täällä paljon jo syysvauvelia toivovia.



Itsekin sitä toivotaan. Kolmas lapsi olis toiveissa (poika 8v. ja tyttö 1,5v.) Tässä kuussa olis tarkoitus aloittaa yritys.



Saa nähdä että tulenko heti raskaaksi. Olen meinaan 4 kertaa tullut ekasta kierrosta raskaaksi, ja kerran kesti puoli vuotta vaikean keskenmenon takia tulla uudestaan raskaaksi, mutta silloinkin tulin ekasta oviksesta raskaaksi, jos testeihin on uskomista?



Niin kolme keskenmenoa on jo ollut, että ei sitä ikävä kyllä uskalla enää iloita, kun testi näyttää plussaa, ja kerran kävi viel niin, että vielä kaksi tuntia ennen keskenmenoa, heilutteli kuin hyvästiksi meille ultrassa, ja sitten kaikki oli ohi.



Mutta täytyy uskoa, että nyt menis paremmin. Saa nähdä saataisko nyt syysvauva, kun kaksi kertaa olen odottanut syysvauvaa, mutta toisesta tulikin kesävauva, kun syntyi jo heinäkuussa, ja toinen meni kesken.

Vierailija
6/198 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa-a, nyt on menkat myöhässä olleet jo viikon. Pian kaksi viikkoa ollut samanlaisia tuntemuksia kuin menkat alkaisi pian...Aamulla testin tein, oli kyllä niin epämääräinen tulos että täytynee parin päivän päästä tehdä uusi testi jos ei menkat sitten enne sitä ala.

Täällä ollaan peukut pystyssä, jos pieni olisi tulossa. :) Tämä meille tosiaan ensimmäinen ja nyt jänskätään, ehkäpä juuri sen takia ne menkat myöhässä?!

Ekassa viestissä en tainnut kertoa, että itse olen 25v ja mieheni 30v. Yhteistä historiaa takana meillä melko tarkalleen 4,5v.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/198 |
09.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ollaan just alettu yrittämään toista lasta. Esikoinen parin päivän päästä 1v 3kk. Esikoista yritettiin aktiivisesti (yhdynnässä joka päivä) yli vuoden ajan ennen kuin tärppäsi, joten itse en tähtää noin tarkasti syysvauvaa, vaan kunhan nyt ees lähivuosina tärppäis. Oon 21v ja aviomies 36v.

Vierailija
8/198 |
15.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mites oletteko syöneet foolihappo-tabletteja yrityksen aikana tai jo ennen sitä? Jostain luin, että sitä olisi hyvä syödä jo 3kk ennen yritystä ja tuossa alla olevan jutun mukaan sitä olisi hyvä miehenkin syödä.



Linkissä asiaa foolihapon vaikutuksesta:

http://www.vau.fi/Yritamme-lasta/Naisen-hedelmallisyys/Foolihappo-ja-ra…



Vielä muutama päivä pillereistä taukoa ja sitten alkaakin viimeinen pillerilevy vähään aikaan! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/198 |
15.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä juuri ovis käsillä ja seuraavat 2 viikkoa odotettuihin menkkojen alkamiseen tulevat olemaan tuskallisia! toivottavasti tärppää!

ovis ollu niin tuskallinen että on joutunut olemaan kaksinkerroin pariin otteeseen.. ikinä ollut tälläistä!

Vierailija
10/198 |
16.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jeps.. Täälläkin ovis oli vähän aika sitte. Nyt vielä viikko jännittävää odotusta! :)

Plussa tuulia kaikille..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/198 |
16.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen syönyt molempia lapsia odottaessa Raskausajan Multitabsia, jossa tuota foolihappoa on. Neuvolantäti ohjeisti sitä syömään ja molemmista aloitin sen vasta kun tiesin olevani raskaana.



Itselläni ei ole hajuakaan koska on ovulaatio. Keskenmenosta siis edelleen kroppa sekaisin, tavallisen 35 kiertopäivän sijaan kierto on vaihdellut syyskuusta lähtien 30-35 päivän välillä. Tänä viikonloppuna siis pitäisi kaiketi olla ovis, jos kierto on 28 päivää ja pitkällä kierrolla siis vasta viikon kuluttua. Täytyy koittaa peittoa heilutella ahkerasti, että pian tärppäisi tästä "ongelmasta" huolimatta. :)



Pidetään peukkuja kaikille, joilla on ovis käsillä tai juuri ollut! :D

Vierailija
12/198 |
20.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt löytyi syy mun omituiselle kierrolle ja vaihteleville vuodoille. Kävin gynekologisessa ultrassa ja mulla todettiin PCOS.. Sain samantien terolutit, jotka alotan heti seuraavassa kierrossa. Vähän kyllä masentaa tuo diagnoosi, ennen kun on edes alettu yrittämään lasta niin saa tietää että se voi olla hankalaa tuon PCOS:n takia.. Jotenkin kuvittelen jo, että lapsettomuus tulee väistämättä eteen vaikka se ei vielä varmaa olekaan. Ja nyt sitten kun odottelen että pääsisi terolutit alottamaan, niin tietysti ei ole kuukautisia kuulunut, nyt jo 11 päivää myöhässä.. raskaustestiä en ole vielä tehnyt, raskautumisen mahdollisuus on niin häviävän pieni nyt kun vielä tämän kuun alussa käytettiin ehkäisyä. Heti kun sain diagnoosin, päätettiin jättää ehkäisy kokonaan, jos sitä pikkusta joutuukin odottelemaan pidempään.



Väistämättä mietin raskauden mahdollisuutta kun menkat noin paljon myöhässä. Nyt on jo kaks viikkoa ollu semmosia oireita et menkat alkais, esim. rinnat on ollu arkana ja vähän tuntemuksia alavatsalla. Ultrassakin sanoi lääkäri noin viikko sitten, että näyttää siltä että on loppukierto menossa.



En oo oikein vieläkään sisäistänyt koko PCOS asiaa, ihan kun tää ois vaan painajaista..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/198 |
22.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi kurja!! :/

Toivotaan hurjasti että olisi sattunut plussa teille! Täällä vedellään kierron loppupäässä, tuntuu että menkat alkavat etuajassa ja vatsaan sattuun. Eilen peiton heilutuksissa järkyttävää kipua alavatsassa sekä nyt ykiessä ja nosutessa vihloo. Viimeksi kun oli näitä oireita sain varhaisen KM, toivottavasti tämä ei enteile samaa.

Ihanaa joulunodotusta!

Päivittäkääs neidit kuulumiset kun kerkiää!



Vierailija
14/198 |
22.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lucija: Varmasti kurjaa saada tuollainen diagnoosi, mutta toisaalta se voi omalta osaltaan helpottaa stressiä kun tietää mistä oireilu johtuu... Toivotaan että kuitenkin pian tärppää!



Miniorkidea: Pahoittelut kurjasta voinnista. Pidetään peukut pystyssä ettei ole keskenmenosta kyse.



Täällä lapset odottaa Joulua ihan kivasti ja rauhallisesti, eivät ehkä vielä osaa asiasta riehaantua kun ovat kuitenkin vasta 3v ja 1,5v. Itseen ei meinaa Joulutunnelma tarttua lainkaan, johtunee varmaankin tuosta säästä. Itse toivoin kovasti valkeaa Joulua, mutta se taitaa tänä vuonna jäädä haaveeksi...



Omasta heittelevästä kierrosta johtuen en tiedä missä vaiheessa mennään... Ovis pitäis olla jossain viime viikonlopun ja tulevan viikonlopun välimaastossa (jos sitä tässä kierrossa edes on), josta johtuen peittoa on heiluteltu säännöllisesti joka toinen päivä. Ei vaan jotenkin tunnu että tästä kierrosta tärppäisi, mutta ehkä se johtuu uuden keskenmenon pelosta. Nautin kuitenkin ajatuksesta että Jouluna saadaan käärästyä pakettii meidän oma pieni joululahja... :)



Tänään pitäisi vielä viimeisen kerran lähteä lahjakaupoille viimehetken ruuhkiin. En jaksa siitä kuitenkaan stressaantua kun lapset saadaan hoitoon ja saan viettää aikaa kahden miehen kanssa. :)



Rauhaisaa ja tunnelmallista Joulunaikaa kaikille!

-muumi-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/198 |
22.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa kaikille. Tänään tein testin ja sain plussan! :) En voi vielä uskoa todeksi..



Hyvää Joulua kaikille ja toivotaan että muillakin tärppäisi (:

Vierailija
16/198 |
23.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljon onnea, aika hieno joululahja! :)



Meilläkin tapahtui iloinen juttu kun menimme kihloihin. Vielä on 11 päivää, että nappasen viimeisen pillerin. :)



Hyvää joulua kaikille!

Vierailija
17/198 |
23.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei! Täällä myös haaveissa esikoiseksi syysvauva vuodelle 2012, mahtuuko joukkoon vielä mukaan:)?



Meillä tilanne se että miehelläni ikää 22 ja minulla 24 vuotta. E-pillerit ( yasmin) jätettiin poijes syyskuussa 6vuoden syönnin jälkeen ja muun ehkäisyn marraskuussa.



Näin ollen siis yk2 menossa, kp 27/26-33, eli siis piinapäivät todellakin meneillään! :)Herkkiä liuskatestejä olen tehnyt jo muutaman ja negaa näyttää, tänä aamuna tosin kummallista kun testialuuelle tuli väriä mutta ei selkeetä viivaa!!? aikasemmin ei oo noin olluna..muilla kokemuksia vastaavasta?



Oireita on jos jonkimoisia ja ihme kyllä tulleet nyt ainakin paljon aijemmin, kun aikasemmilla kierroilla menkkoja enteilevät oireet!? Kohtua (?) ja munasarjoja vihloo ja kramppaa, maanantaina tuli oikein kunnon kramppi joka sattui muuten aikas paljon, mutta onneksi lämpötyyny auttoi! Nännit on aristanut siitä lähtien kun oletetusta ovulaatiosta oli n.4-5pv. Pissillä juoksuttaa koko ajan ja aamuisin kova nälkä (aijemmin en syönyt koskaan aamulla, heti herättyäni ainakaan)ja syönnin jälkeen tulee huono olo. lämpö pysytellyt nyt viikon ajan niin aamuin kuin illoin yli 37,2..tosin kaikki tämä voi vaan viitata syysflunssaa ja tädin tuloon:/



Mutta Voi voi kun me sitä pikkuista toivotaankaan, mitenhän tässä malttaa mielensä :D?

Vierailija
18/198 |
23.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

MINIORKIDEA: Näin ensiksi heipat ja hyvät joulun toivotukset! :) mutta asiani oli se että minullakin tuo em. Alavatsa kramppi tuli nimen omaan peittojen heiluttelun seurauksena! Kipua kestoi jonkun 10min, kävin kuumassa suihkussa ja laitoin lämpötyynyn joka auttoi. Mutta seuraavana päivänä juurikin yskiessä ja noustessa vihloi ja tuntui kun kohdussa olisi painetta tai että sen kohdun olemassa olon tuntisi jotenkin selkeämmin vaikka venytellessään tai kumartuessaan. Toivottavasti ei ole kyseessä aikainen KM!!! olen kuitenkin tyytyväinen kun kramppeja ei ole enää tullut, pelkästää pistä tuikkimista munasarjoihin ja kohdun alueelle..



...Ja muillekkin oikein lämpöisia plussatuulia ja HYVÄÄ JOULUA!:)

Vierailija
19/198 |
23.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään alkoikin runsas vuoto.. Joten eipä vissiin pysynyt kunnolla kiinni :/ Testi näytti vielä plussaa, mutta meneehän siinä aikansa kun hormoonit lähtee pois.

Noh uutta yritystä myöhemmin vaan kehiin (:



Hyvää Joulua kaikille!

20/198 |
24.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helou :)



Olisin tulossa mukaan innossani toiveilemaan jos sallitte? ;) olen kirjoitellut myös toisella palstalla mutta siellä kovin hiljaista ja täällä tuntuisi olevan ihanan joutuisaa ja puheliasta sakkia :)

Olen 30v ja mieheni 32v, yhdessä olemme olleet maaliskuun alussa 10v ja kihloissa 9v.

Meillä on 3 tyttöä nyt ja neljättä lasta haaveillaan :) ja yrityskin aloitettu, nyt yk1 ja kp 12/28 eli ovismenoilla mennään :) jänskää on :) ja peittoo on heiluteltu heti kp 4 alkaen kun menkat loppu. Osaisiko kukaan sanoa onko kenties kellään ollu vastaavaa kun kp 4 kun menkat loppu niin kp 5 alkoi limat ja kipuilut alamahassa ja himot jylls, sitten siitä 6päivää tuli punainen juova pyyhittäessä papruun 8aikasemmissa raskauksissa on tullut n 6pv ovulaatiosta ja olenkin sen merkannu kiinnitysvuodoksi) mutta järkihän sanoo ettei voi olla mahollista että nuin aikaisin ovuloisin? no mutta nyt ollaan todenteolla yritetty kun limat taas inasen venyvämmät :) (sori limatietoudesta :))

Olen lueskellut teidän viestejä nyt jouluruuan jälkeen kun löffin soffalla , ja koitan päästä jyvälle kuka on kukin ja missä mennään :)

Miini: olen pahoillani tapahtuneesta :/



ihanaa joulutunnelmaa vielä kaikille ja toiv huolitte minut mukaan :)