Haiseva kasvi
Mikä ulkokasvi haisee ummehtuneelta (märkä villa tms). Tuomarinkylän ratsastuskoulun läheisyydessä ainakin havaittu.
Kommentit (12)
Ainakin puksipuu, ne söpöt pyöreät isosssa ruukussa olevat pensaat.
Entisen kotitaloni (1904 rakennettu) pihapiirissä oli iso pensas/puu jossa oli ihan kauniit keltaiset pienehköt kukat mtta se haju - haisi mädänneelle tiskirätille :O
En tiedä mikä pensas se oli, onko ap:n hajupommi kenties sama?
Joku noista se varmasti on :). Ärsyttää vaan kun kukaan muu ei "muka" haista sitä. Kiitos teille nyt on todistusta että haisukasveja löytyy ;) t.AP
Arboretumissa joskus parikymmentä vuotta sitten tuoksuttelin kaunista sinistä kukkaa jonka nimi oli Keijunkukka - ja voi karmea mikä lemu! En ymmärrä miten niin pahalle haisevalle kukalle on voitu antaa sellainen nimi..
Hajumuisto jäänyt lähtemättömästi mieleen. Eikä vain minulle vaan mukanani olleelle ystävälleni myös.
Että onhan näitä, pahanhajuisia kasveja.
Ap tuskin tarkoittaa mitään lihansyöjäkasvia mutta jotkut niistähän lemuaa ihan raadolle. On se luonto vaan ihmeellinen :)
[quote author="Vierailija" time="24.06.2015 klo 20:58"]Mikä ulkokasvi haisee ummehtuneelta (märkä villa tms). Tuomarinkylän ratsastuskoulun läheisyydessä ainakin havaittu.
[/quote]
Hopeanharmaat lehdet, pienet keltaiset kukat?Taitaa kilsepensas kukkia!
Gisella-pensaalta vaikuttaa,pienet keltaiset kukat ja hopean harmaan vihreät lehdet
upp