Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

7kk vauva herää koko ajan rinnalle:,(

Vierailija
17.03.2015 |

Jo nukahtamisen jälkeen itkee 30 min päästä rintaa suuhun, ja läpi yön tunnin-kahden välein. Pisin unipätkä sen 2,5h max :(. Tätä ollut alusta asti eikä kiinteät auta. Mies ei halua osallistua, kerran on yöllä yrittänyt rauhoittaa vauvaa mutta ei suostu enää koska ei kestä vauvan itkua. Mitä helvettiä teen :,(?? Alan vaan väsyä ja itsetunto on heikko kun väsyttää enkä jaksa. 3v vilkas lapsi tekee sen etten ole koskaan nukkunut päiväunia. Teen myös lähes kaikki kotityöt itse, ruuat ja pyykit. Miehen suku vaan vielä kehuu että mieheni on niin ihana kun joskus hoitaa lapsia :(

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ootas oikeen helmen valinnut mieheksi ja vielä kaksi lasta sille tehnyt... ja mitä olette että vauvat tekee muuta kun syö itkee ja paskoo ja nukkuu?

Vierailija
2/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä en tässä ketjussa oikein ymmärrä, että ulkopuolista apua kotipalvelun muodossa pitäisi saada, kun oma mies ei auta! Eihän sillä nyt kerta kaikkiaan ole vaihtoehtoa, kuin auttaa!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvasi itkee nälkäänsä tai sitten hänelle on tulossa hampaita tai muuten vain sattuu jonnekin?

Oma esikoiseni käytti minua huvituttina. Aina kun oli nälkä, jano, tylsää, sattui hampaisiin, oli kipeänä, hän halusi rinnalle. Jopa jos oli korvatulehdus, hän halusi rinnalle. Imeminen kuitenkin sattui ja hän itki kipua, silti hän olisi halunnut rinnalle. 

Lopulta en saanut nukuttua yölläkään kunnolla. Hän oli silloin noin 10 kk:n ikäinen. Muutaman kerran heräsin siihen, että istuin vauva sylissä imettämässä enkä muistanut, miten tai milloin olin hänet nostanut sängystään syliini. Lopetin imettämisen kokonaan neuvolantädin neuvosta. Vauva rupesi syömään kiinteitä ruokia paljon isompia määriä ja rupesi nukkumaan yönsä levollisemmin. 

Minunkin elämäni helpottui, kun sain taas nukuttua hieman paremmin. 

Juttele neuvolantädille, jos lapsesi on muuten ihan terve. Jos lapsesi taas on sairas, hänet pitää viedä lääkäriin.  

Vierailija
4/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehelle korvatulpat päähän ja vauvaa hyssyttämään, jotta saat välillä nukkua. Jos korvatulpat ovat liian kevyttä kamaa, hankkikoon itselleen Peltorit. Hänen pitää ruveta auttamaan sinua lastenhoidossa, vaikka itku ahdistaakin häntä. 

Lapsesi taas itkee todennäköisesti nälkäänsä. Hänen pitäisi saada päivällä kiinteitä ruokia, jotta nälkä pysyisi yöllä loitolla. 

Vierailija
5/14 |
17.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin. Vauvan kuuluukin syödä usein.

Vierailija
6/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä sama meininki 8 kuukautisen vauvan kanssa. Ollut aina huono nukkumaan. En tiedä mikä auttais tilanteeseen. Toivottavasti aika. Meillä heräilty välistä jopa puolen tunnin välein. Nykyisin onneksi on edes parin tunnin väli. Ärsyttävintä tilanteessa on se, kun kaikki muut kauhistelee miten tämän ikäinen vielä heräilee. Ja koko ajan saa kuulla miten meillä nukuttiin yöt ilman heräämisiä jo alusta alkaen. Jaksamisia :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi ei, jaksamista! En osaa yhtään neuvoa, mikä tuohon auttaisi. Voisiko sukulaiset ottaa säännöllisesti esikoista hoitoon, niin että saisit edes välillä ottaa itse päiväunet vauvan kanssa samaan aikaan?

Vierailija
8/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taikka sitten esikoiselle osapäivähoito tms?

T: 4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä jos antaisit illalla velliä? Vai mitkä ovat nykyiset suositukset? Pullollisella iltavelliä nukkuisi varmasti useamman tunnin alkuyöstä.

Vierailija
10/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli aikoinaan sama ongelma ja tilanne korjaantu heti kun imetyksen lopetin kokonaan. Sen jälkeen nukkui yöt heräämättä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soitapa neuvolatädille ja pyydä keskusteluaikaa. Siellä voisitte pohtia vaihtoehtoja, kerhoa 3v:lle, kotihoidollista apua tai ehkä perhetyöntekijää, joka voisi päivällä käydä vaunulenkittämässä vauvaa ja leikittämässä 3v:tä niin että saisit päivällä otettua unet. Tsemppiä! Tuo on niin tuttua! Meillä allergiavauva, joka valvottaa edelleen 1,5v. Onneksi auttavainen mies, että saan aamuisin ainakin viikonloppuisin tasata unia.

Vierailija
12/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tissi pois öisin ja tutti tilalle. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä loppui yöheräily tuttipullon myötä, Ehkä sitten vaan ei tissistä tule enempää maitoa. Kannattaa kokeilla

Vierailija
14/14 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on kamalaa, mutta aika tyypillistä tuossa vaiheessa. Järkevin ratkaisu olisi, että imetät illalla ennen kuin vauva menee nukkumaan (esim. klo 21) ja sitten vielä kerran eli seuraavan heräämisen jälkeen (esim. klo 23.30). Sitten mies menee nukkumaan vauvan kanssa ja sinä toiseen huoneeseen ja mies tuo vauvan sinulle imetettäväksi mahdollisimman myöhään aamuyöllä (esim. viideltä). Noilla imetyksillä pitäisi kyllä 7kk pärjätä yön läpi.

Mutta jos miehesi on tuollainen "sankari" (terveisiä vaan), niin sun täytyy varmaan itse alkaa karsia imetyksiä, eli et anna maitoa kuin vaikka klo 21, klo 1 ja klo 4, muut heräämiset vaan hyssyttelet/tassuttelet muuten. Siinä on vaan se, että muutama yö on vielä kamalampi kuin nykyään...toinen vaihtoehto on se, että sinnittelet vielä muutaman kuukauden tuolla lailla, pidät vauvan vieressä niin ei tarvitse kunnolla edes herätä imettääkseen. Sitten kun vauva herää niin mies hoitakoon häntä ja esikoista, että saat edes aamulla nukkua tunnin-pari ennen kuin mies lähtee töihin. Toi 7kk on hankala vaihe, muutaman kuukauden päästä tilanne voi olla korjaantunut itsestään. Tämä siis lohdutukseksi, jos et jaksa tai pysty tehdä asialle nyt mitään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kuusi