Mitä 7- vuotiaat tytöt lukevat?
Olen ostamassa lahjaa sukulaistytölle, joka on ekalla luokalla. Ajattelin ostaa jonkun kirjan lahjaksi, koska haluan tukea lukemista. Eli mitä kirjoja teidän noin 7-vuotiaat lukevat? Voisin tietysti kysyä hänen äidiltään, mutta haluaisin kerrankin keksiä lahjan itse ;)
Kommentit (16)
Ekaluokkalainen? Osaako se jo lukea?
Meillä menee satuja, niitä juuri lukemaan oppineen kirjasarjoja, kaikenlaiset tietokirjat...
Mistä muusta sukulaistyttösi tykkää: prinsessoista, eläimistä, legoistakin on kirjoja....
Alapeukku ei tykkää, että lapsi lukee?
Meillä luetaan Ella-sarjaa ja Risto räppääjiä. Nuo on sellaisia kirjoja joihin vaaditaan kuitenkin jo sujuva lukutaito. Ovat kyllä aikuisellekin ihan hauskoja ääneen luettavia.
Hän tykkäö monster'd highista, siksi haluaisin ostaa jotain sivistävää. Harryt heillä on jo kotona ( äitinsä on lukenut). Onko Tatu ja Patu liian lapsellisia? Osaa jo lukea.
Laura Ingalls Wilderin Pieni talo preerialla -kirjat on huippuja tuon ikäiselle. Ensimmäinen niistä on Pieni talo suuressa metsässä. Myös Narnia-sarja on hyvä ja sivistävä. Mummoni lahjoitti niitä molempia minulle aina 1-2 kirjaa per joulu tai synttäripäivä.
Mauri Kunnaksen kirjat on kivoja, niissä ei ole vielä kovin pitkiä tekstejä per sivu. Tai Viiru ja Pesonen.
Tatu ja Patukin on ollut kiva.
Mites joku klassikko: Melukylä, Eemeli, Peppi Pitkätossu.
-3-
Harry Potter oli meidän tytön suosikki vaikka oli kyllä vähän liian jännittävä 7v.
Harry Potterit mielestäni itse luettavaksi 8-10-vuotiaasta alkaen. 7-vuotias voi kuunnella niitä ääneen luettuina, mutta ovat pelottavia ja ahdistavia. Ellat, Risto Räppääjät, Reuhurinne, Sinttu-kirjat (vaikka niissä huonoa kieltä), jo mainitut Narniat, Tinka ja Taika -sarja (ihana juuri tuon ikäisille!), Lindgrenin Marikki, Melykylän lapset, Ronja Ryövärintytär.
Meidän tytön suosikkeja
Itse lukien: Ella-kirjat, Risto Räppääjä, Tuula Kallioniemen Konsta-kirjat
Muuten tykkää myös Lindgrenin klassikoista: Ronja Ryövärintytär, Peppi, Marikki-kirjat, Melukylä-kirjat jne. Esimerkiksi Pepista on tosi kiva uudehko painos, sai viimeksi synttärilahjaksi.
[quote author="Vierailija" time="13.11.2014 klo 13:21"] Onko Tatu ja Patu liian lapsellisia? Osaa jo lukea.
[/quote]Meillä ainakin ovat todella suosittuja 7-10 v lapsille. Olisin tullut juuri ehdottamaan uusinta Tatu ja Patu -kirjaa. Ellatkin ovat hauskoja.
Oma 7-vuotiaani ei jaksaisi vielä mitään pitkää kirjaa ITSE lukea, mutta on erityisen innostunut juuri siitä itselukemisesta. Siksi lyhyet kirjat ovat nyt suosikkeja.
Meillä suosikkeja:
Sanna Isto: Tinja ja Taika
Veera Salmi: Puluboi-sarja
Rowling: Harry Potter (pari ekaa kirjaa)
Enid Blyton: SOS-sarja
Lasse-Maijan etsivätoimisto
Davi Walliams: Herra Lemu
Siri Kolu: Me Rosvolat
Hyviä ehdotuksia tuli, kiitos siitä. Harry Potterit löytyvät heiltä kotoa jo. Ostin uusimman Ella-kirjan myyjän suosittelemana. Toivottavasti kelpaa.
Vie Harry Potter. Luin sen ykkösosan itse 8-vuotiaana. Ainakin on haastetta :D