Kaverin lapsi 1v2kk ei kävele yhtään, seisoo huonosti????
Voikohan olla jokin ongelma? Kaveri pitää lasta yleensä sylissä - ehkä liikaa? Eihän sitä voi oppia, jos ei saa tarpeeksi harjoitella. Puita pitkin kävelee vähän, mutta aika huonosti. Ei seiso ilman tukea? Miten voisin auttaa?
Kommentit (4)
Omani lähti 10 kk, kun ystäväni lapsi taas 1 v 7 kk ikäisenä. terveitä kumpikin.
Kaikki ajallaan!
Ensinäki jos lapsella olisi jokin viivästymä niin se olisi varmasti otettu jo puheeksi neuvolassa.
Meidän keskimmäinen otti ekat askeleet ilman tukea kun oli 1v4kk ja ennen sitä ei pahemmin kävellyt puita pitkin tai muutenkaan.
Ja sylissä pito ei _ainakaan_ hidasta motorista kehitystä, tutkimukset uskovat että asia voi olla jopa päin vastoin.
Vaikka meidän perhe ei tietenkään edusta mitään suurta joukkoa niin tuo hitain liikkeelle lähtijä oli juuri se lapsista jota ehkä vähiten syliteltiin kun viihtyi niin hyvin muuallakin.
Kent ja lapset 7v, 3v ja 1v4kk
Kaikilla ei ole niin kova kiire... Meidän tyttä lähti ryömimään 10 kk iässä, konttaamaan 11 kk ikäisenä ja hissuksiin kävelemään tukea vasten 1 v 3 kk ikäisenä ja vauhdilla vetelee nyt reilu 2-vuotiaana. Ja lattialla on itsekseen viihtynyt puuhastelemassa ihan pienestä.
kauheen normaali ja juokseva 3v on nyt, eik neuvola mitenkään kiinnittänyt huomioo kun ei 1v3kk neuvolassa kävellyt